Home Innowacje W 2019 roku nastąpił wzrost nieprogramistycznych ofert pracy

W 2019 roku nastąpił wzrost nieprogramistycznych ofert pracy

Nie trzeba już być programistą, aby znaleźć pracę w branży IT.

Jakie specjalizacje programowania zyskują na popularności?

W minionym roku nastąpił zauważalny wzrost liczby ogłoszeń o pracę w kategoriach non-programming. Są to stanowiska pracy w IT, na których nie jest wymagana znajomość języków programowania. Dlatego pracodawcy wiedzą, że posiadanie w swoich strukturach przeszkolonych specjalistów z dziedziny Support czy Obsługa Klienta jest kluczowe dla zespołów. Firmy prześcigają się w kreatywnych nazwach stanowisk. Starają się zagospodarować takie obszary, jak analityka biznesowa czy zarządzanie projektami. Dlatego w czołówce znalazły się Business Analysis, Project Management czy Business Intelligence.

Nie sposób dziś funkcjonować w IT bez dobrej analityki biznesowej i konkretnych metod prowadzenia projektów. Doświadczony Project Manager jest w stanie przeprowadzać cykliczną analizę danych dla podjętej przez firmę inicjatywy. Dzięki temu zespoły projektowe są w stanie redukować zbędną pracę, optymalizować swoje działania i uzyskiwać lepsze wyniki, zwłaszcza w zakresie wydajności i efektywności – mówi ekspert No Fluff Jobs.

W popularnych technologiach – bez zmian

Rok 2019 po raz kolejny należał do JavaScriptu. Ten język programowania utrzymuje się na pozycji lidera już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Warto odnotować, że liczba publikowanych ogłoszeń o pracę rosła, a procentowy udział Java Script nie zmienił się w stosunku do poprzedniego roku. Nie dziwi też drugie miejsce Javy, która zadomowiła się na dobre jako podstawa na backendowych stanowiskach. Jednak tempo wzrostu wynagrodzeń w przypadku obu tych najpopularniejszych języków stale rośnie.  Tylko w 1 półroczu 2019 roku wzrosły one odpowiednio o 5,46 proc. do 13 500 zł i o  6,38 proc. do 12 500 zł. 

Trzecie miejsce w zestawieniu najczęściej występujących technologii, tak samo jak przed rokiem, zajął .NET. Specjaliści w tej dziedzinie  zarabiają nawet 13 000 zł według ofert pracy za 1 półrocze 2019. Taka sama stawka tyczy się również programistów Angular, która wypadła z top 5. W  tym roku minimalnie wyprzedziły go zarówno Python, jak i Spring.

Big data najgorętszą specjalizacją roku

Zapotrzebowanie na analityków niezmiennie jest ogromne, dlatego ogłoszeń z oznaczeniem “Big data” jest aż 164% więcej niż przed rokiem. SQL w ofertach pojawia się 78% częściej.

Analiza danych jest potrzebna i coraz bardziej doceniania zarówno na poziomie funkcjonowania usług, jak i całych organizacji. Na poziomie firmy – pozwala zauważyć niepotrzebną pracę zespołu projektowego, zmniejszyć lub usunąć zbędne zadania, co naturalnie prowadzi do redukcji kosztów wytwarzania i utrzymania systemów IT –  ocenia ekspert No Fluff Jobs.

Te dwie technologie są również bardzo atrakcyjne w kontekście wynagrodzeń. Dlatego specjaliści Big data w 2019 roku mogli liczyć na pensję brutto na poziomie 13 000-19 000 zł, a SQL od 10 000 do 15 000 zł.

W rankingu najgorętszych trendów warto odnotować też kolejne duże wzrosty w liczbie ogłoszeń z oznaczeniami Android (12500 zł). Także specjaliści posługujący się językiem programowania Python mogą spodziewać się wynagrodzenia 13 500 zł według ofert pracy w 1 półroczu 2019.

Źródło: No Fluff Jobs

Przeczytaj także: