Solution4Labs tworzy oprogramowanie dla laboratoriów wykorzystując HoloLens 2. Mixed Reality, czyli wyższy poziom interakcji z cyfrowo wspomaganą rzeczywistością wkracza do laboratoriów badawczych dzięki współpracy polskiej firmy Solution4Labs z dwoma światowymi gigantami – Thermo Fisher Scientific oraz Microsoft. Najnowsza generacja HoloLens wraz z polskim oprogramowaniem zrewolucjonizuje prace laborantów na całym świecie.
Więcej niż obraz

HoloLens 2 to specjalistyczne gogle przeznaczone do wsparcia pracy człowieka wszędzie tam, gdzie powinien on mieć wolne ręce. Produkt będzie dostępny wyłącznie dla firm – z przeznaczeniem dla inżynierów, lekarzy oraz pracowników laboratoriów. Ten ostatni obszar skutecznie zagospodarowała spółka z Grupy Kapitałowej TenderHut. – Od dwóch lat rozwijamy oprogramowanie wykorzystujące AR – rozszerzoną rzeczywistość. Z nową generacją HoloLens przyszedł czas na Mixed Reality – czyli operowanie nie tylko za pomocą gestów, ale i głosu czy wzroku. Dedykowany interface stworzony przez naszych specjalistów w połączeniu z modułem analitycznym pozwala efektywnie wykorzystywać najnowsze możliwości tej technologii ułatwiając codzienną pracę laboranta – mówi Robert Strzelecki, prezes Grupy Kapitałowej TenderHut.

Trend przyszłości

Przemysłowe wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości to trend, który jest widoczny już od kliku lat. Microsoft otwarcie mówi, że HoloLens 2 to produkt dedykowany firmom, którego zadaniem jest wsparcie pracy ekspertów, a nie rozrywka. Dodanie kolejnych funkcjonalności takich jak sterowanie głosem i poprawa ergonomii urządzenia to kolejny krok w rozwoju technologii, czyli Mixed Reality. – Cyfrowa transformacja oznacza poruszanie się w warunkach ciągłych zmian. Żyjemy w świecie otaczających nas zewsząd i przyrastających w obłędnym tempie danych. Coraz więcej urządzeń korzysta z Internetu, a chmura obliczeniowa dawno przestała być pojęciem science-fiction. Wkroczyliśmy już w erę rzeczywistości mieszanej. Technologia ta umożliwia nam korzystanie z cyfrowych danych w formie hologramów w naszym realnym świecie. W Microsoft skupiamy się na współpracy z Partnerami, również w tak innowacyjnych obszarach jak Mixed Reality, dlatego z przyjemnością wspieramy lokalne rozwiązania, takie jak opracowane przez polską firmę Solution4Labs – komentuje Anna Wesołowska, kierująca grupą produktów Surface Commercial i HoloLens w polskim oddziale Microsoft.

Przeczytaj także:

Praktyczne zastosowanie

Jak wygląda praktyczne zastosowanie gogli HoloLens 2 w laboratorium? Praca analityków w to w głównej mierze pobieranie oraz badanie próbek, którymi, w zależności od rodzaju ośrodka, może być dowolna substancja. W laboratoriach diagnostycznych może to być krew, DNA czy inne próbki biologiczne. Z kolei w przemysłowych centrach badawczych to próbki środowiskowe, surowce, półfabrykaty czy gotowe produkty, a w laboratoriach R&D i kryminalistyce, testowane substancje mogą być nawet nieznane.

System umożliwia analitykom wykonywanie zadań, podczas gdy ich działania i dane są zapisywane bezpośrednio w oprogramowaniu LIMS SampleManager™ w trakcie ich pracy. Co najważniejsze analitycy są w stanie utrzymać wolne ręce, aby kontynuować pracę w laboratorium zamiast przełączać się między pracą laboratoryjną a LIMS, zwiększając wydajność organizacji. Jesteśmy podekscytowani współpracą z Grupą TenderHut nad tą innowacyjną zdolnością, która pozwoli naszym klientom na przejście do Laboratorium Przyszłości – mówi Bob Poole, Szef Sprzedaży, Działu Informatycznego w Thermo Fisher Scientific.

Ogromne doświadczenie Solution4Labs w realizacji skomplikowanych projektów informatycznych pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał najnowszych zdobyczy techniki z zakresu rozszerzonej rzeczywistości. Polacy z pomocą Microsoft HoloLens oraz Holo4Labs ruszyli na podbój chińskiego rynku. Obecnie Solutions4Labs otworzyło swoją pierwszą dalekowschodnią filię, gdzie będzie wdrażać swoje rozwiązania w ponad 100 laboratoriach w tamtej części świata.

Źródło: Solution4Labs