Porządkowanie mnożących się wirtualnych danych jest jednym z największych problemów w świecie IT. Twórcy nowoczesnych technologii dwoją się i troją w poszukiwaniu rozwiązań, które na lata zaspokoją potrzeby rynku analizy i wizualizacji cyfrowych danych. Polscy dostawcy nie odstają od swoich europejskich czy światowych konkurentów i stworzyli nowatorski system, który znajdzie zastosowanie w wielu branżach przemysłu i biznesu. Targi Hannover Messe będą okazją dla firmy APA Group do zaprezentowania innowacyjnej platformy, która może zrewolucjonizować świat automatyki.

Inteligentne technologie to w dużej mierze praca na gigantycznych zbiorach danych. Wedle szacunków firmy analitycznej Oracle, Internet powiększa się o ponad 40 proc. nowych danych w skali roku. W każdej chwili globalna sieć po raz pierwszy w historii może przekroczyć próg 10 zettabajtów danych, a już w 2020 r. będzie liczyć aż 45 zettabajtów. Tak liczne zbiory danych zmiennych nazywamy Big Data. To termin odnoszący się do przetwarzania i analizy danych, dzięki którym możliwe jest zdobycie i wykorzystanie nowej wiedzy.

W kontekście społecznym Big Data ma duży wkład w rozwój systemów zarządzania  budynkami czy całą infrastrukturą miejską, które są bezpośrednio odpowiedzialne za tworzenie rozwiązań polepszających jakość życia. Mogą być nimi systemy automatycznego sterowania, opomiarowania, bezpieczeństwa, zarządzania parkingami, ruchem miejskim i wiele innych, dzięki którym oszczędzamy czas i pieniądze.

Drogą do wykorzystania Big Data w celu poprawy jakości życia, optymalizacji kosztów utrzymania czy ochrony środowiska są m.in. systemy BMS (Building Management System). To rozwiązania, które pozwalają na integrowanie, monitorowanie oraz kontrolowanie pracy urządzeń i instalacji technicznych w budynkach. Takie systemy, korzystając z zaawansowanych technologii Big Data, integrują i przetwarzają ogromne ilości informacji dotyczących zużycia energii, bezpieczeństwa, ogrzewania, wentylacji czy monitoringu.

Jednym z tego typu systemów jest NAZCA, który w formie przedpremierowej zostanie zaprezentowany podczas hanowerskich targów. To funkcjonalne oprogramowanie do automatyzacji procesów i analizy danych cechuje łatwość obsługi, skalowalność i wieloserwerowość. NAZCA to system zaprojektowany by współpracować między innymi z  chmurą Azure firmy Microsoft. Może rozwiązywać problemy i realizować zadania w ramach mniejszych podsystemów funkcjonalnych o charakterze określanym jako  BMS, SMS i EMS – czyli kolejno systemu zarządzania budynkiem, zarządzania bezpieczeństwem oraz zarządzania jakością i zużyciem energii. Oprócz aspektów technologicznych, działająca zgodnie z założeniami normy ISO 5001 NAZCA, potrafi przynieść wymierne korzyści finansowe poprzez kontrolowanie zużycia mediów, a w konsekwencji obniżyć koszty utrzymania obiektu.

Rozwiązania IoT będą tylko wstępem do świata inteligentnych rozwiązań. Na stoisku oprócz premiery systemu będzie można podziwiać działanie robota zaprojektowanego przez firmę KUKA, z którą polska firma współpracuje już ponad 3 lata. APA Group jako firma integratorska zrealizowała szereg projektów obejmujących programowanie robotów KUKA. Obie firmy postanowiły pochwalić się swoją współpracą wykorzystując platformę NAZCA do pozyskania danych dotyczących robota, a następnie zaprezentować wnioski i wizualizację jego pracy podczas targów.

Efektem współpracy systemu z robotem będzie pełna symulacja procesu pozyskania danych zwanych popularnie analizą Big Data. Proces będzie polegał na zgromadzeniu informacji  z robota,  przetworzenia ich, oraz przeprowadzenia wnioskowania na ich podstawie. Dodatkowo, zaprezentowany zostanie predictive maintenance, czyli szereg procesów pozwalających określić stan urządzenia w trakcie eksploatacji, po to aby przewidzieć, kiedy należy przeprowadzić konserwację. Zaletą takiego podejścia jest oszczędność, ponieważ w przeciwieństwie do konserwacji rutynowej lub prewencyjnej, zadania są wykonywane tylko w uzasadnionych przypadkach i opierają się na rzeczywistej kondycji sprzętu.

Źródło: apagroup.pl