Innowacje w polskich miastach – ruszyła pierwsza edycja Akademii Miast Przyszłości. Ponad 30 proc. wszystkich średniej wielkości miast w Polsce zdecydowało się skorzystać z oferty PFR i wsparcia ekspertów w podnoszeniu kompetencji samorządowców odpowiedzialnych za wdrażanie nowych rozwiązań. Do Akademii Miast Przyszłości zgłosiło się 71 miast. Reprezentowanych przez łącznie 122 osoby. Prezydentów, burmistrzów, dyrektorów i kierowników, którzy podczas intensywnych warsztatów stworzą innowacyjne projekty gotowe do wdrożenia w ich miastach.  

Ze względu na duże zainteresowanie udziałem w Akademii Miast Przyszłości, bezpieczeństwo uczestników oraz chęć zapewnienia komfortu indywidualnych konsultacji z ekspertami, program zmienił nieco pierwotną formułę. W pierwszej, która właśnie ruszyła, bierze udział 30 miast i łącznie 60 przedstawicieli. W drugiej edycji, która rozpocznie się na początku 2021 roku, w warsztatach będzie uczestniczyć pozostałe 41 miast i 62 samorządowców. Miasta, które biorą udział w pierwszej edycji Akademii Miast Przyszłości PFR to: Biała Podlaska, Chełmno, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Grodzisk Mazowiecki, Grudziądz. Ponadto Iława, Kluczbork, Konin, Leszno, Lubań, Łowicz, Malbork, Mielec, Mikołów, Mrągowo, Ostróda, Ostrów Wielkopolski, Piastów. Ponadto także Piotrków Trybunalski, Prudnik, Przemyśl, Rydułtowy, Sandomierz, Siemianowice Śląskie, Szczecinek, Wągrowiec, Zakopane, Zamość, Żyrardów.

Innowacje w polskich miastach – ruszyła pierwsza edycja Akademii Miast Przyszłości- ludzie w biurze siedzą i dyskutują przy otwartym laptopie i robią notatki.
Innowacje w polskich miastach – ruszyła pierwsza edycja Akademii Miast Przyszłości

Koronawirus przyśpiesza innowacje

Pandemia Covid-19 wymusza na polskich samorządach przejście przyspieszonego kursu wdrażania innowacji. Dla wielu z nich to szansa na sprawne wykorzystanie istniejących możliwości i dokonanie kluczowych inwestycji, które mogą przyczynić się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Ponadto utworzenia nowych miejsc pracy czy zatrzymania młodych talentów. Każda długofalowa zmiana wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, dlatego powstał Akademię Miast Przyszłości PFR. Program, który wyposaży samorządowców ze średniej wielkości miast w umiejętności niezbędne do inicjowania i kompleksowej obsługi innowacyjnych projektów.

Udział w Akademii to okazja do zbudowania w Polsce nowej jakości miast. We współpracy z najlepszymi specjalistami uczestnicy otrzymają dużą dawkę wiedzy i inspiracji z zakresu smart city. Poznają szereg potencjalnych rozwiązań usprawniających zarządzanie projektami, analizowanie danych i wykorzystywanie ich w codziennych działaniach. Ważnym tematem będą także partnerstwo publiczno-prywatne, inwestowanie w spółki zależne czy efektywne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Uczestnicy poznają najnowsze rozwiązania finansowe i prawne, które pozwolą zwiększyć wpływy do budżetu. Wpływy przełożą się na innowacje i sfinansowania kolejnych projektów.

Zespół PFR ma doświadczenie we wsparciu inwestycji samorządowych, analizach, doradztwie i realizacji projektów m.in. w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Od niedawna mamy także program PFR Green Hub dedykowany inwestycjom w niskoemisyjne technologie, szeroko rozumiane rozwiązania energetyczne i odnawialne źródła energii. Zaczynamy wdrażać w tym obszarze także własne projekty. Z dużym zainteresowaniem będziemy przyglądać się innowacyjnym projektom, tworzonym w ramach Akademii Miast Przyszłości. Jesteśmy otwarci na współpracę i rozmowy o możliwościach finansowego zaangażowania w projekty kluczowe z punktu widzenia rozwoju polskich miast.

Akademia Miast Przyszłości

Akademia powstała w odpowiedzi na potrzeby polskich miast. W specjalnej ankiecie samorządy wskazały cztery główne wyzwania, przed którymi stoją. Po pierwsze zarządzanie w dobie cyfryzacji. Po drugie drenaż talentów do dużych ośrodków. Kolejne to zielona transformacja oraz utrudniona współpraca z biznesem.

W Akademii Miast Przyszłości stawiamy na wiedzę, praktykę i konkretne rezultaty. Podczas łącznie 10 dni warsztatów samorządowcy będą uczyć się i jednocześnie pracować nad indywidualnymi projektami. Wszystko po to, aby na zakończenie programu móc zaprezentować konkretny plan innowacyjnych działań lub narzędzi, gotowych do wdrożenia w swoim mieście.

Program składa się z 10 dni zajęć (5 dni warsztatów stacjonarnych i 5 dni spotkań prowadzonych zdalnie). Rozpoczna się w 21 września, a zakończy 11 grudnia. W grudniu odbędzie się uroczysta gala finałowa, podczas której uczestnicy zaprezentują swoje projekty i odbiorą certyfikaty, potwierdzające zdobyte umiejętności. Wyróżniający się uczestnicy otrzymają dla swojego urzędu m.in.: wsparcie w audycie technologicznym i konsultacje przy wdrażaniu innowacji. Ponadto inne bezpłatne usługi wspierające w rozwoju miejskich innowacji.  

Źródło: PFR