Home Innowacje Efekty prezydenckiej wizyty w Chinach

Efekty prezydenckiej wizyty w Chinach

Są już pierwsze efekty po listopadowej wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy z misją gospodarczą przedstawicieli polskiego biznesu w Chinach. Jednym z nich jest utworzenie centrum innowacji i klastra obliczeniowego „Orzeł/Eagle” w Poznaniu.

Inauguracja Centrum Innowacji PCSS-Huawei odbyła się 23 stycznia 2016 r. w Poznaniu. Celem pierwszego etapu wspólnej inwestycji Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) i Huawei będzie współpraca zespołów badawczych m.in. w zakresie przetwarzania i składowania danych w chmurze.

Wraz z inauguracją Centrum, Huawei uruchomił także w Poznaniu klaster obliczeniowy „Orzeł/Eagle”. Jest to jeden z najbardziej energooszczędnych systemów, w tej części świata, oraz jeden z trzech najmocniejszych systemów tego typu w Polsce. Centrum innowacji PCSS-Huawei zostało powołane na mocy porozumienia podpisanego w listopadzie 2015 roku w Szanghaju w trakcie Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

19 stycznia 2016 r. odbyły się również spotkania przedstawicieli polskiego Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) oraz banku BGK z Industrial and Commercial Bank of China (ICBC). Polska strona jest zainteresowana udziałem w powstającym mechanizmie finansowania inwestycji „China – CEE Financial Corporation”, którego celem jest wzrost chińskich inwestycji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. ICBC oraz PAIiIZ wiąże już umowa o współpracy, podpisana 25 listopada 2015 r. podczas wizyty prezydenta Dudy w Chinach.

Rośnie też zainteresowanie chińskich firm realizacją inwestycji w Polsce. Przy współpracy z PAIiIZ, w styczniu tego roku China Harbor, jedna z największych firm budowlanych w Chinach, utworzyła swoje biuro w Warszawie. Natomiast firma energetyczna Sinohydro Corporation wygrała ogłoszony przez Polskie Sieci Energetyczne (PSE) przetarg na budowę linii Chełm – Lublin. Również w styczniu 2016 r. w Warszawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami China Railway nt. możliwości współpracy inwestycyjnej.

Podczas listopadowej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Chinach odbyły się spotkania z kierownictwem wszystkich ww. chińskich firm.

 

źródło: PAIiIZ