Cyfrowy dowód osobisty to krok w dobrą stronę? Według zapowiedzi, już wkrótce cyfrowy dowód w aplikacji mObywatel stanie się pełnoprawnym dowodem osobistym. Będzie to możliwe po wejściu w życie przepisów ustawy o aplikacji. Jak poinformowano, dokumenty cyfrowe w aplikacji zostaną zrównane ze swoimi fizycznymi odpowiednikami. Z cyfrowej wersji dowodu będzie można korzystać w sytuacjach, w których konieczne jest jego okazanie, np. w banku czy na lotnisku.

Zrównanie cyfrowej wersji dowodu osobistego z jego fizycznym odpowiednikiem z pewnością ułatwi nam to życie w wielu sytuacjach. Coraz więcej spraw można zrealizować w formie cyfrowej. Świadczy o tym nie tylko coraz większa liczba osób korzystających z aplikacji mObywatel, ale także choćby rosnące zainteresowanie elektronicznym podpisywaniem dokumentów i zawieraniem umów online, przyspieszające wiele procesów biznesowych.

Cyfrowy dowód osobisty to krok w dobrą stronę? - kobieta siedzi na biurku z telefonem w dłoniach.
Cyfrowy dowód osobisty to krok w dobrą stronę?

Cyfrowy dowód osobisty – otwartości na rozwiązania cyfrowe

Aplikację pobrało już niemal 8 mln Polek i Polaków. Od dawna jesteśmy w czołówce krajów korzystających z e-bankowości czy płatności zbliżeniowych. Nikomu nie trzeba przypominać, że otworzyliśmy się na cyfrowe rozwiązania jeszcze bardziej w związku z pandemią. Bardzo prawdopodobne, że już wkrótce nikt nie będzie korzystać z fizycznego dowodu tożsamości. Do podobnej sytuacji może dojść w kontaktach biznesowych. Coraz więcej firm rezygnuje z ręcznego parafowania, podpisywania dokumentów i przesyłania ich pocztą na rzecz kwalifikowanego e-podpisu. Pozwala on sfinalizować proces biznesowy w ciągu kilku minut, w pełni online

Jack Piekarski, VP Sales i założyciel SIGNIUS, Łukasz Konikiewicz, CEO EuroCert

Przeczytaj także: Wodór, paliwem przyszłości

Wodór, paliwem przyszłości. Nadchodzi czas zmian i przełomu, gdy nie tylko o gospodarce będą decydować odnawialne źródła energii, a paliwa płynne zastąpimy gazem o najmniejszej gęstości pośród wszystkich gazów. Już dziś światowy transport rzadziej stawia na LPG, CNG, widząc zbliżającą się erę pojazdów napędzanych wodorem. To, nie jest oczekiwanie, to jest konieczność.