UE ułatwia dostęp do ogromnych zbiorów danych sektora publicznego w celu ich ponownego wykorzystywania jako surowiec dla sztucznej inteligencji, technologii blockchain i innych zaawansowanych technologii cyfrowych.

Rada UE przyjęła w czwartek nowe przepisy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu danych publicznych. Według założeń unijnych instytucji, pobudzi to unijną gospodarkę opartą na danych, przyczyni się do rozwoju społeczeństwa opartego na danych, a także będzie stymulować wzrost i tworzenie miejsc pracy we wszystkich sektorach gospodarki.

Wstępne porozumienie prezydencja rumuńska i Parlament Europejski wypracowały w styczniu br., w kwietniu PE przeprowadził głosowanie w tej sprawie.

Jak podkreślił rumuński minister komunikacji i społeczeństwa informacyjnego, Alexandru Petrescu, który przewodniczył pracom Rady UE, przepisy te stanowią realny czynnik umożliwiający rozwój sztucznej inteligencji i pomogą Europie stać się jednym ze światowych liderów w tej ważnej dziedzinie.

„Przepisy te wzmocnią unijną branżę cyfrową, zwłaszcza mniejsze firmy i firmy typu start-up, które bez takich przepisów nie mogłyby uzyskać dostępu do wszystkich danych potrzebnych do innowacji i ekspansji” – zaznaczył.

Przeczytaj także:

Nowa dyrektywa rozszerza zakres przepisów o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, tak by obejmował nie tylko dane organów sektora publicznego, lecz także dane przedsiębiorstw publicznych z sektora transportu i użyteczności publicznej.

Wprowadza również pojęcie zbiorów danych o wysokiej wartości, które mają być udostępniane bezpłatnie poprzez interfejs programowania aplikacji. Tekst definiuje sześć szerokich kategorii zbiorów danych o wysokiej wartości: geoprzestrzeń, obserwacje ziemi i środowiska, meteorologia, statystyka, przedsiębiorstwa i własność przedsiębiorstw oraz mobilność. Lista ta będzie aktualizowana poprzez akty prawa wtórnego.

Przepisy będą mieć zastosowanie do publicznie sfinansowanych danych badawczych, które są już dostępne w repozytoriach publicznych. Będą też zachęcać do rozpowszechniania danych dynamicznych, takich jak podawane w czasie rzeczywistym dane pogodowe czy dane dotyczące transportu.

Dane sektora publicznego będą dostępne bezpłatnie albo za bardzo niewielką opłatą. Ponadto reforma promuje wykorzystywanie otwartych danych, czyli danych mających otwarty format, które można swobodnie wykorzystywać i udostępniać w dowolnym celu.

Akt prawny zostanie teraz opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wejdzie w życie 20 dni później. Państwa członkowskie będą miały dwa lata na przeniesienie jego przepisów do prawa krajowego.

Źródło: Kurier PAP