Home Unia Europejska Kłopoty linii lotniczych przez Brexit

Kłopoty linii lotniczych przez Brexit

Przedstawiciele linii Ryanair przestrzegają, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż po marcu 2019 roku przez pewien czas nie będzie połączeń lotniczych między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Wszystko za sprawą Brexitu.
Umowa w sprawie przemysłu lotniczego między UE a Wielką Brytanią powinna być, zdaniem szefa marketingu Ryanaira Kenny Jacobsa, zawarta jak najszybciej. Chodzi bowiem o harmonogramy lotów na lato 2019 roku, które linie lotnicze muszą sfinalizować w pierwszej połowie przyszłego roku.

Linie lotnicze z siedzibą w UE mają prawo obsługiwać loty do, z i w granicach dowolnego państwa unijnego dzięki powstałemu w latach 90. wspólnemu europejskiemu obszarowi lotniczemu. W środę rząd w Londynie uruchomił jednak oficjalnie procedury wystąpienia ze Wspólnoty. Dlatego teraz kraj musi w ciągu zaledwie dwóch lat, do marca 2019 roku, renegocjować warunki dostępu do dotychczasowego rynku lub stworzyć alternatywny system.

Skutki Brexitu najdotkliwiej dotkną linie lotnicze z siedzibą w Wielkiej Brytanii. To one bowiem najbardziej korzystają z prawa do obsługiwania połączeń między innymi krajami UE oraz do lotów z i do Wielkiej Brytanii.

Od referendum w czerwcu 2016 roku, w którym Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu kraju z UE, kurs akcji easyJet spadł o 35 proc., Wizz Aira o 18 proc., a Ryanaira i IAG, właściciela linii British Airways, wzrosły o 4 proc. i 0,7 proc. W tym samym czasie notowania niemieckiej Lufthansy wzrosły o 24 proc.

Za opracowaniem planu awaryjnego są europejskie lotniska, które twierdzą, że należy uniknąć powrotu do wynegocjowanych dekady temu praw przewozowych.

Źródło: www.rynekinfrastruktury.pl