Według Polskiego Związku Faktorów w II kwartale 2017 r. branża odnotowała wzrost wartości fakturowanych należności o 13% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Bibby Financial Services zwiększyło liczbę klientów o ponad 17% oraz odczuło wzrost zainteresowania faktoringiem krajowym i eksportowym pełnym w porównaniu rok do roku.

Polski Związek Faktorów odnotował wzrost obrotów z faktoringu pełnego krajowego – o 23%, faktoringu niepełnego krajowego – o 5% oraz z pełnego eksportowego – o 18%. Spadły natomiast obroty z faktoringu niepełnego eksportowego – o 9%.

Bibby Financial Services w II kwartale 2017 r. względem analogicznego okresu w 2016 r. odnotowało wzrost zainteresowania faktoringiem eksportowy pełnym – o prawie 125% oraz faktoringiem krajowym pełnym – o ponad 9%.

Faktoring cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Świadczy o tym m.in. wzrost przeprocesowanych przez Bibby Financial Services faktur w II kwartale 2017 r. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – wskazuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Z analizy Polskiego Związku Faktorów obejmującego II kwartał 2017 r. wynika, że najbardziej zainteresowane usługami faktoringowymi były firmy z branży spożywczej, chemicznej i metalowej. Deklarowały one, że faktoring jest dla nich nie tylko źródłem finansowania, ale także sposobem na zminimalizowanie ryzyka niewypłacalności kontrahentów.

W II kwartale 2017 r. liczba klientów korzystających z usług faktorów należących do Polskiego Związków Faktorów wzrosła o 18% względem ubiegłym roku. W Niemczech, mimo mniejszego wzrostu z obrotu fakturami niż w Polsce, możemy zauważyć aż 70% wzrost klientów faktorów zrzeszonych w Deutscher Factoring Verband e., V. Porównując sytuację na rynku faktoringowym w Polsce i Niemczech, możemy stwierdzić, że polski sektor może rozwinąć się równie dynamicznie na przestrzeni kilku lub kilkunastu najbliższych lat – dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

W II kwartale 2017 r. klienci firm faktoringowych korzystali przede wszystkim z usług faktoringu bez regresu, które wygenerowały prawie 45% łącznych obrotów rynku.

 

Źródło: Bibby Financial Services Sp. z o.o.