Tydzień z Rezerwą Federalną i raportami spółek. W tym tygodniu uwaga inwestorów jest głównie skupiona na decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Ponadto publikacji komunikatu do decyzji oraz z konferencji prasowej szefa Fed Jerome’a Powella. Wall Street z kolei będzie mogła reagować na publikację wyników gigantów technologicznych.

Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje nie uległy większym zmianom w poniedziałek po rekordach z piątkowej sesji.

Tydzień z Rezerwą Federalną i ważnymi danymi

Z punktu widzenia inwestorów na Wall Street kluczowe w tym tygodniu mogą być publikacje wyników kwartalnych większości spółek z grupy FAANG i innych gigantów technologicznych. W nadchodzących dniach wyniki ma zaprezentować Facebook, Apple, Google, Microsoft, Amazon i Tesla.

W centrum uwagi znajdzie się również posiedzenie Rezerwy Federalnej i świeże dane dotyczące inflacji. Rynki znalazły się pod presją w zeszłym tygodniu. Wiele mediów poinformowało, że prezydent Joe Biden będzie dążył do podniesienia podatku od zysków kapitałowych dla bogatych Amerykanów. Oczekuje się, że prezydent przedstawi ten plan na wspólnej sesji Kongresu w środę.

Tydzień z Rezerwą Federalną i raportami spółek - wykres, strzałka i banknoty dolarowe w tle
Tydzień z Rezerwą Federalną i raportami spółek

W Europie z kolei możemy obserwować nieznaczne cofnięcie indeksów giełdowych. Wydaje się, że na początku tygodnia najwięcej mogli ucierpieć producenci samochodów. „Financial Times” podał, że Volkswagen ostrzegł menedżerów, by przygotowali się na większy spadek produkcji w drugim kwartale z powodu trwającego niedoboru materiałów.

Rosnąca liczba przypadków zachorowań na COVID-19 w niektórych częściach świata zwiększyła jednocześnie obawy o skalę ożywienia gospodarczego. Inwestorzy również oczekują na serię danych gospodarczych. W tym na dzisiejsze dane o zaufaniu niemieckich przedsiębiorstw oraz dane dotyczące PKB dla Europy i USA w kolejnych dniach tygodnia.

Sytuacja w Indiach wywołuje obawy o popyt na paliwa

Na rynku ropy naftowej również możemy obserwować obawy o wpływ epidemii na światowy wzrost gospodarczy w kolejnych kwartałach. Ceny ropy naftowej spadły o 1 proc. w poniedziałek, WTI kosztuje obecnie 61,43 dolarów za baryłkę.

Wydaje się, że gwałtowny wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w Azji spowodował obawy o to, że ożywienie popytu na paliwa zostanie zahamowany. W Indiach odnotowano w poniedziałek 352 991 nowych przypadków wirusa, co stanowi piąty z rzędu rekordowy dzień. Wzrost zachorowań przytłacza tam system opieki zdrowotnej.

W Japonii, która jest czwartym co do wielkości nabywcą ropy naftowej na świecie, w niedzielę rozpoczął się trzeci stan wyjątkowy w Tokio, Osace i dwóch innych prefekturach. Dotyka to niemal jedną czwartą ludności kraju. W tym samym czasie Reuters podał, że traderzy dostosowali pozycje przed planowanym wzrostem produkcji ropy przez OPEC+ od maja.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej. Ponadto informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Powstała w celach informacyjnych. Nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77.46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pi