Stopy procentowe znowu w górę. O ile? Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła dziś stopy procentowe o 0,75 pkt proc. – w tym główną do 6 proc. To już dziewiąta z rzędu podwyżka.

Bez zaskoczeń – tak kwituje Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan dzisiejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która zdecydowała się podnieść główną stopę procentową o kolejne 75 punktów bazowych. Oznacza to, że dobiliśmy do 6% z główną stopą referencyjną. Ostatni raz tak wysokie stopy były w 2008 r., kiedy to inflacja średniorocznie wynosiła 4,2%, a gospodarka również przeżywała szok makroekonomiczny.

RPP nie dostrzega na razie potencjalnie szybkiego spadku aktywności gospodarczej w drugim i trzecim kwartale obecnego roku. Zdaje się również nie widzieć ograniczonego wpływu stóp na wzrost cen. Komunikat RPP prawdopodobnie nadal zostanie utrzymany w tym samym tonie co w minionych miesiącach. Innymi słowy: bardzo dobry rynek pracy, silny popyt, rozpędzona gospodarka.

Stopy procentowe znowu w górę. O ile? -strzałka w górę, w tle czarno-białe zdjęcie mężczyzny.
Stopy procentowe znowu w górę. O ile?

Jedyną branżą w jakiej widać wpływ podwyżek stóp procentowych są finanse, a pośrednio budownictwo. O ¼ spadła w I kwartale 2022 r. liczba udzielonych kredytów hipotecznych oraz ich wartość. Decyzje RPP odczuwają w swoich portfelach Polacy. Ironicznie –  tutaj, z pomocą przychodzi rząd, który pod płaszczem ochrony wszystkich kredytobiorców pozwala zostawić część gotówki obywatelom w kieszeniach. Takie działania rządu mogą się skończyć dokładnie tym czym tarcze antyinflacyjne, czyli krótkowzrocznym, populistycznym rozwiązaniem politycznym.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Przeczytaj także: Kredytobiorcy w opałach. Szczerze o pieniądzach odc. 119

Inflacja znowu ustanowiła kolejny rekord. Ceny tak szybko nie rosły od ponad 20 lat. Raty kredytów rosną skokowo, niestety oprocenowanie lokat już tak szybko się nie podnosi. Dlaczego banki nie dają nam zarobić? Dlaczego oferta kredytów ze stałym oprocentowaniem w Polsce praktycznie nie istnieje? To tylko dwa z pytań na które w najnowszym odcinku programu  @Szczerze o pieniądzach  odpowiada Paweł Majtkowski – główny analityk eToro, a zaprasza Ernest Bodziuch.