Home Finanse Rekordowe półrocze w kredytach konsumpcyjnych

Rekordowe półrocze w kredytach konsumpcyjnych

W I półroczu 2014 r. Polacy pożyczyli w bankach i SKOK- ach na cele konsumpcyjne więcej niż kiedykolwiek wcześniej – tak wynika z najnowszej analizy Biura Informacji Kredytowej. Zdaniem ekspertów BIK to nie koniec wzrostów na rynkach kredytów konsumpcyjnych.

Kryzys na światowych rynkach finansowych, który rozpoczął się w drugiej połowie 2008 r. zmusił również polskie banki do zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów. Sytuacja ta spowodowała wówczas 26 proc. spadek wartości udzielanych kredytów – z około 37 mld zł w I półroczu 2007 i 2008 r., do 28,6 mld w tym samym okresie roku 2011. W ujęciu ilościowym spadki były jeszcze większe –  pomiędzy analizowanym okresem 2008 i 2013 r. wyniosły aż 39 proc. Równocześnie w tym samym czasie wzrosła wartość umów kredytowych, czego przyczyną było głównie przejmowanie dużej części segmentu kredytów konsumpcyjnych udzielanych na niskie kwoty, przez firmy pożyczkowe.

W 2013 r. trend na rynku kredytów konsumpcyjnych został odwrócony. Wynikało to częściowo z powrotu do banków kredytów związanych ze sprzedażą ratalną towarów i usług. W I półroczu 2014 r. banki i SKOK-i udzieliły kredytów gotówkowych i ratalnych na rekordową kwotę 37,7 mld zł. Jest to kwota nawet nieco wyższa, niż w szczytowych latach 2007 i 2008. –Prognozy Biura Informacji Kredytowej przewidują dalszy wzrost liczby oraz wartości udzielanych kredytów konsumpcyjnych w drugiej połowie bieżącego roku– mówi dr Andrzej Topiński, Główny Ekonomista Biura Informacji Kredytowej.

W okresie rozpędzania się akcji kredytowej w latach 2007- 2008 nadzór bankowy słusznie ostrzegał przed niebezpieczeństwem przegrzania  rynku. W kolejnych latach co ósmy zaciągnięty wówczas kredyt nie był obsługiwany terminowo. Jak przypomina dr Andrzej Topiński z BIK, ówczesne kryteria udzielania kredytów były zbyt liberalne. – Tymczasem nasze dane pokazują, że w zaciąganych później kredytach trudności ze spłatą występują w przypadku zaledwie co dwudziestego udzielanego kredytu – mówi. – Zarówno banki jak i kredytobiorcy postępują dziś znacznie bardziej ostrożnie, niż miało to miejsce w latach 2007 – 2008, co pozwala sądzić, że mimo postępującego ożywienia, tym razem unikniemy przegrzania rynku – dodaje.

źródło: BIK