Obowiązkowa polityka podatkowa od 2021 r. Czy jest się czego obawiać? Z założeń do przygotowanego obecnie przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy dotyczącej zmian w podatkach dochodowych wynika, że wybrani podatnicy CIT będą mieli obowiązek posiadania oraz publikacji polityki podatkowej. Tego typu obowiązek – jeśli wejdzie w życie – będzie stanowić dla firm prawdziwą nowość.

Podstawowa niewiadoma to zawartość polityki podatkowej. Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów (MF) dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP) wynika, że w polityce podatkowej podatnicy będą mogli „wytłumaczyć” rozbieżność między skalą osiąganych przychodów, a wpłaconym w Polsce podatkiem. Taka formuła oznaczałaby opisanie strategii podatkowej firmy „na przyszłość”. Ponadto także odniesienie się do wyniku podatkowego zrealizowanego w danym okresie. Dokładna wysokość CIT jest z reguły znana dopiero po zamknięciu roku podatkowego.
Z założeń wynika, że obowiązek posiadania polityki podatkowej będzie dotyczył wybranych podatników CIT.

Obowiązkowa polityka podatkowa od 2021 r. Czy jest się czego obawiać? - dokumenty i kalkulator leżą na stole.
Obowiązkowa polityka podatkowa od 2021 r. Czy jest się czego obawiać?

Obowiązkowa polityka podatkowa – dla kogo?

-„Jak wskazuje MF w wypowiedzi dla PAP, obowiązek nie będzie dotyczył wszystkich podatników, ale tych o relatywnie wysokich obrotach. Mowa tutaj o spółkach z przychodami powyżej 50 mln euro rocznie. Ograniczenie obowiązku sporządzania polityki podatkowej do największych podmiotów należy ocenić pozytywnie. Trudno byłoby zaakceptować sytuację, gdzie politykę podatkową musiałyby sporządzać także najmniejsze jednostki. Często prowadzą one nieskomplikowaną i rutynową działalność„. – komentuje Wiktor Podsiadło, managing asssociate w zespole podatkowym Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Jak wyjaśnia MF, celem jest większa transparentność. Chodzi o to, aby społeczeństwo mogło zapoznać się z podejściem największych firm do podatków.

Proponowana zmiana wpisuje się w pewien szerszy kontekst. Chodzi tutaj o znaczne zwiększenie w ostatnich latach obowiązków w zakresie ujawniania szczegółowych danych podatkowych. Przykładem tej tendencji jest wspomniane już raportowanie transakcji w formie JPK, raportowanie MDR. Ponadto także publikacja danych największych podatników CIT. Wprowadzenie obowiązku posiadania i publikacji polityki podatkowej bez wątpienia oznacza kontynuację tego trendu.