Home Finanse Nowa praca w Nowym Roku: w jakich branżach będzie najwięcej ofert?

Nowa praca w Nowym Roku: w jakich branżach będzie najwięcej ofert?

Polski rynek pracy będzie jeszcze bardziej przychylny pracownikom w 2015 roku. Spodziewany jest dalszy spadek bezrobocia (nawet do 9,7%), a także wzrost zatrudnienia. Z danych firmy Work Service wynika, że najwięcej nowych ofert pracy będzie dla wykwalifikowanych pracowników z wykształceniem zawodowym i technicznym.

W kolejnym roku należy spodziewać się wzrostu zatrudnienia w sektorach związanych z produkcją, nowymi technologiami, IT, energetyką, medycyną czy motoryzacją. Zapotrzebowanie na pracowników w wymienionych branżach wynika z ich dynamicznego rozwoju, co z kolei generuje popyt na dodatkowych pracowników. „W 2015 roku doświadczymy dalszego pogłębiania się deficytu pracowników w kluczowych dla gospodarki sektorach. To dobra informacja dla osób szukających pracy – będzie łatwiej o pracę, a perspektywa wzrostu wynagrodzeń jest na wyciągnięcie ręki. Z kolei pracodawców czekają jeszcze większe wyzwania związane z dotarciem do kandydatów o odpowiednich kompetencjach. Czas związany z rekrutacją pracowników wydłuży się, co może przełożyć się także na wzrost kosztów HR” mówi Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA.

Branże i specjalizacje, które stworzą nowe miejsca pracy w 2015 roku

Miejsce TOP-10 kierunków i branż Średni deficyt
1 Informatyka i programowanie -20,5%
2 Opieka, wychowanie, opieka medyczna i ratownictwo -20,0%
3 Motoryzacja i nowoczesne technologie -17,8%
4 Energetyka, Energetyka jądrowa, Eko-technologie -17,0%
5 Medycyna, usługi medyczne, farmacja  i rehabilitacja -16,5%
6 Fryzjerstwo, pielęgnacja i kosmetologia -15,5%
7 Logistyka i transport -14,8%
8 Matematyka i nauki ścisłe; Analityka statystyczna -14,0%
9 Nauki inżynieryjne -10,3%
10 Prawo -7,3%

 

Problemów ze znalezieniem zatrudnienia w 2015 roku nie powinni doświadczyć wykwalifikowani pracownicy z wykształceniem zawodowym i technicznym. Podczas gdy system szkolnictwa zawodowego w Polsce nadal wymaga gruntownej reformy i dostosowania oferty programowej do aktualnej sytuacji na rynku pracy, pracodawcy zgłaszają coraz większe problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników do prac prostych. W wielu regionach Polski problem ten będzie się pogłębiał w nowym roku.

Z danych Work Service wynika, że w regionach Gdańska, Pomorza, a także  w Wielkopolsce potrzebni będą spawacze, ślusarze, mechanicy i elektrycy. W okolicach Warszawy z kolei na zatrudnienie mogą liczyć pracownicy produkcji, operatorzy wózków widłowych, rzeźnicy, drukarze oraz elektrycy. W Katowicach najwięcej nowych ofert pracy będzie dla spawaczy, ślusarzy, mechaników, elektryków i tokarzy. Rzeszów ma największe zapotrzebowanie na spawaczy, operatorów wózków widłowych, ślusarzy, tokarzy, elektryków i mechaników, zaś we Wrocławiu pracę znajdą pracownicy logistyki, copackingu, montorzy, spawacze, ślusarze, mechanicy, elektrycy, a także osoby z uprawnieniami do pracy na suwnicach i żurawiach.

źródło: Work Service S.A.