Home Finanse Ilość produktów i usług finansowych dedykowanych seniorom jest coraz większa

Ilość produktów i usług finansowych dedykowanych seniorom jest coraz większa

Produktów i usług finansowych dla seniorów jest nie tylko więcej, ale są też coraz lepiej dopasowane do ich potrzeb.

Model starzejącego się społeczeństwa oznacza, że w ciągu kilkudziesięciu lat takich osób będzie przynajmniej dwa razy więcej, czyli kilkanaście milionów, i będą stanowić blisko 1/3 populacji. Z tego też powodu, zainteresowanie seniorami, również ze strony branży ubezpieczeniowej i finansowej stale rośnie.

Ochrona od ubezpieczyciela bez względu na wiek

Coraz szerszą ofertę mają ubezpieczyciele. Obejmuje ona m.in. środki finansowe na długotrwałe i kosztowne leczenie w przypadku poważnej choroby (spośród pokaźnej listy chorób) lub po wypadku. Gwarantuje również wypłatę w postaci diety dziennej za pobyt w szpitalu, a w przypadku śmierci ubezpieczonego – środki finansowe dla jego bliskich.

W przypadku ofert kilku ubezpieczycieli, osoby chcące zawrzeć umowę mogą to zrobić na każdym etapie swojego życia, także w zaawansowanym wieku. Trzeba jednak zaznaczyć, że w zależności od wieku – na innych warunkach. Decydując się na polisę w późniejszym wieku, trzeba liczyć się z wyższymi składkami i niższymi sumami ubezpieczenia niż np. u trzydziestolatka. Jednym z powodów takiego obrotu sprawy jest fakt, że z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania.

 – Ochrona osoby w zaawansowanym wieku jest praktycznie taka sama jak młodszej, chociaż w dojrzałym wieku jest więcej dodatkowych obowiązków przy zawarciu umowy, takich jak wypełnienie ankiet zdrowotnych czy konieczność odbycia badań lekarskich – mówi dr Justyna Talarek, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordii Ubezpieczenia.

Gonimy Europę

W Polsce zainteresowanie produktami dla seniorów utrzymuje się na niższym poziomie niż w większości krajów tzw. starej UE. Wśród wielu mód docierających do nas z zagranicy, tą powinniśmy zainteresować się w sposób szczególny. Potrzebna jest edukacja nie tylko osób bezpośrednio korzystających z produktów skierowanych do ludzi w podeszłym wieku, ale też ich dzieci czy wnuków, którzy bywają motywatorem i pomagają w podejmowaniu decyzji o zakupie, bądź przedłużeniu ochrony ubezpieczeniowej.

– Czasem też, to właśnie wnuki kupują polisę dla babci czy dziadka. Na pewno ważna jest edukacja wszystkich zainteresowanych w zakresie relacji wielkości składki do sumy ubezpieczenia, czyli kwoty, jaka zostanie wypłacona po śmierci posiadacza polisy. W niektórych opcjach suma ubezpieczenia na życie seniora może wynieść kilkadziesiąt czy nawet 100 tys. zł. Mogłaby być również wyższa, ale wiązałoby się to ze zbyt dużym wzrostem składki, co prawdopodobnie byłoby nieakceptowalne dla klientów – mówi dr Justyna Talarek z Concordii.

Rozsądne zaplanowanie wszelkich kwestii finansowych i skorzystanie z ofert przygotowanych specjalnie dla seniorów, daje im nie tylko większy komfort, ale i poczucie bezpieczeństwa.

Źródło: Brandscope