Fala pozwów frankowiczów. Do jakiego sądu złożyć pozew o kredyt we frankach? Z roku na rok przybywa osób zainteresowanych skierowaniem swojej sprawy frankowej na drogę sądową. Statystyki zapadłych orzeczeń zachęcają kolejnych frankowiczów do walki o swoje prawa. I trudno się dziwić, skoro każdego miesiąca kredytobiorcy wygrywają ponad 95% postępowań, w tym prawomocnych. Jednocześnie warto wskazać, że pomimo trudnej sytuacji za naszą wschodnią granicą, zapał konsumentów nie osłabł. Jak pokazują dane pozyskane z sądów, możemy mieć do czynienia z kolejnym rekordowym kwartałem. Zatem do jakiego sądu najlepiej złożyć pozew o kredyt we frankach?

Wojna na Ukrainie, a sprawy frankowiczów

Niewątpliwie obecna sytuacja na Ukrainie istotnie wpłynęła na życie Polaków, zwłaszcza że dotyczy naszego bezpośredniego sąsiada. Nasi rodacy bardzo zaangażowali się w szeroko rozumianą pomoc na rzecz narodu ukraińskiego, również finansową. Wskutek potencjalnego zagrożenia zdrowia i życia, problemy związane z wadliwym kredytem zeszły na drugi plan. W pewnym sensie przypominało to okres, z jakim mieliśmy do czynienia na początku wybuchu pandemii w 2020 r. Wówczas również kredytobiorcy, obawiając się negatywnych skutków nowego zjawiska, z którym dotąd nie mieli do czynienia, czasowo zrezygnowali z walki o swoje prawa. Jednak sytuacja szybko wróciła do normy i ostatnie dwa lata były rekordowe pod względem ilości wytoczonych powództw w sprawach frankowych.

ala pozwów frankowiczów. Do jakiego sądu złożyć pozew o kredyt we frankach? - mężczyzna czyta pismo i trzyma się za głowę.
ala pozwów frankowiczów. Do jakiego sądu złożyć pozew o kredyt we frankach?

10 tys. pozwów frankowiczów w dwa miesiące 2022 r.

Pod koniec marca 45 sądów okręgowych z całej Polski udostępniło swoje statystyki dotyczące spraw frankowych. Z przekazanych danych wynika, że w styczniu i lutym wpłynęło do nich blisko 10 tys. pozwów. To więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy pełnomocnicy frankowiczów zainicjowali około 9,8 tys. nowych procesów sądowych. W większości sądów okręgowych widać wzrost liczby złożonych spraw frankowych, przeważnie o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. Ale są równie wyższe wyniki. Dla przykładu w Sądzie Okręgowym w Siedlcach odnotowano skok o 109,1 proc. (początek 2021 roku – 33, początek 2022 roku – 69), a w Suwałkach – o 100 proc. (odpowiednio 9 i 18).

Nadal zdecydowanie najwięcej spraw frankowych wpływa do Sądu Okręgowego w Warszawie. Otóż w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2022 roku złożono 4542 pozwy, a w analogicznym okresie ub.r. było ich 4658. Na kolejnych miejscach pod względem liczby złożonych spraw frankowych w pierwszych dwóch miesiącach tego roku znajdują się sądy okręgowe w Gdańsku – 725 (analogiczny okres 2021 roku – 504), w Poznaniu – 511 (500), we Wrocławiu – 461 (400) oraz w Krakowie 326 (303).

Pozew o kredyt we frankach – gdzie złożyć?

Jeszcze do niedawna frankowicze nie mieli większego wyboru i musieli wytoczyć powództwo przed sądem właściwym dla siedziby głównej banku. Natomiast sytuacja zmieniła się na początku listopada 2019 r., kiedy weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Wówczas modyfikacji uległa właściwość miejscowa w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych. Od tego momentu kredytobiorcy mogą zdecydować, gdzie skierować swój pozew o kredyt we frankach. Co do zasady w pierwszej kolejności takie sprawy powinny trafiać do sądów właściwych ze względu na ich miejsce zamieszkania.

I trzeba przyznać, że ma to wymierne skutki, zwłaszcza w zakresie czasu trwania postępowania. Bowiem skala obciążenia tego typu sprawami w innych sądach okręgowych jest znacznie niższa niż w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Niewątpliwie na plus tego sądu przemawia funkcjowanie w jego ramach XXVIII Wydziału Cywilnego, czyli tzw. Wydziału Frankowego. Niemniej jednak obecnie wydział tworzy 21 sędziów, a liczba czynnych spraw przekracza już 23,5 tys. W konsekwencji w kilku referatach terminy rozpraw są już wyznaczane nawet na wiosnę 2023 roku. Dlatego skierowanie pozwu do sądu okręgowego najbliżej miejsca zamieszkania jest obecnie najlepszą opcją dla kredytobiorców frankowych.

Autor: Paweł Wójcik, Wiceprezes Zarządu Votum Robin Lawyers SA, ekspert z zakresu prawa bankowego, specjalizujący się w kredytach konsumenckich i hipotecznych.