Coraz więcej osób inwestuje w kryptowaluty. Nie tylko w Bitcoina. Globalna kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła o 185 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z kolei udział Bitcoina z wysokiego poziomu znanego z 2017 roku, który stanowił wtedy nawet do 85 proc. rynku, spadł do około 41 proc. w 2021 roku. Czy któraś kryptowaluta szybko się stanie następcą Bitcoina?

Użytkownicy Zondy na swoich giełdowych kontach przechowywali najczęściej właśnie Bitcoina (BTC). Ponadto również takie waluty jak: Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC) i Lisk (LSK). Ogółem, inwestorzy mogli wybierać spośród starannie wyselekcjonowanych 64 kryptowalut i tokenów dostępnych na platformie. W tym 24 dodanych w 2021 roku. Rosnąca popularność handlu kryptowalutami znalazła odzwierciedlenie również w gwałtownym wzroście liczby nowych użytkowników rejestrujących się na platformie – 127 proc. wzrostu rok do roku. Co daje łącznie ponad 1 milion inwestorów otwartych na handlowanie swoimi aktywami za pośrednictwem Zondy.

Dla wielu osób rok 2021 był przełomowy w branży kryptowalutowej. Ogromne wzrosty wartości Bitcoina, wzloty i upadki tokenów opartych na memach, spore inwestycje instytucjonalne, intensywniejsze tempo adopcji kryptowalut forsowane m.in. przez influencerów technologicznych – wszystkie te czynniki przyczyniły się do zwiększenia świadomości wartości, którą niosą kryptowaluty oraz technologie oparte na blockchainie.

Coraz więcej osób inwestuje w kryptowaluty. Nie tylko w Bitcoina - infografika, 5 najpopularniejszych kryptowalut
Coraz więcej osób inwestuje w kryptowaluty. Nie tylko w Bitcoina

Wycena rynku kryptowalut wzrosła dwukrotnie

W porównaniu z ubiegłym rokiem rynek kryptowalut notuje podwójny wzrost. Już nie mówimy o miliardach dolarów – to liczba idąca w biliony. Ciekawe jest to, że Bitcoin nadal uważany jest za lidera rynku. Jednak w 2021 roku wzrosło znaczenie altcoinów, które wysunęły się na prowadzenie, przejmując blisko 60 proc. udziału w rynku. To pokazuje, że Bitcoin już nie jest tożsamy z całą branżą – widzimy znacznie więcej możliwości w tym sektorze. Co więcej, obserwujemy nieustanne pojawianie się nowych kryptowalut i tokenów.

Na wzroście popularności branży skorzystała również platforma Zonda. Zakończyła ona rok z ponad milionem zarejestrowanych inwestorów, w tym 127 proc. wzrostem liczby nowych użytkowników rok do roku. Wśród kryptowalut najczęściej posiadanych przez klientów Zondy znalazły się: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC) oraz Lisk (LSK).

Coraz więcej osób inwestuje w kryptowaluty. Nie tylko w Bitcoina - tempo wzrostu kryptowalut, infografika.
Coraz więcej osób inwestuje w kryptowaluty. Nie tylko w Bitcoina

Kurs banków centralnych na decentralizację

W 2021 roku cyfrowe aktywa zainteresowały również banki centralne na całym świecie. Obecnie ponad 87 krajów (reprezentujących ponad 90% globalnego PKB) bada możliwości stworzenia własnych cyfrowych walut. 9 państw już podjęło taką inicjatywę. Wzrosło również zaciekawienie rynkiem kryptowalutowym wśród inwestorów instytucjonalnych. W cyfrowe aktywa w 2021 roku zainwestowały m.in. takie spółki jak: Tesla, MicroStrategy, Square, Voyager.

Inne najważniejsze branżowe trendy w ubiegłym roku według ekspertów Zondy dotyczyły m.in.: wejścia kryptowalut na giełdy tradycyjne, rozwoju inicjatyw opartych na blockchain, takich jak NFT. Ponadto także nowych regulacji na całym świecie, proponowanych, aby nadążyć za tempem rozwoju technologii w sektorze walut cyfrowych.

Regulacje to kluczowa kwestia dla sektora kryptowalut

Mogłoby się wydawać, że swoboda oferowana przez brak przepisów prawnych zwiększa konkurencyjność sektora. W rzeczywistości zniechęca ona do szerszej adopcji kryptowalut, bo branża postrzegana jest jako trudna do zrozumienia, chaotyczna, a co za tym idzie – mało bezpieczna. Nie brakuje również dezinformacji. Kluczem do zmiany tej sytuacji jest wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych na całym świecie. Odpowiednie środki kontrolne czy licencyjne umożliwiają stworzenie przestrzeni m.in. do akceptacji płatności w kryptowalutach lub stosowania rozwiązań opartych na blockchain.

Uproszczenie inwestowania w kryptowaluty, przy zachowaniu maksymalnej przejrzystości, to podstawa misji, którą Zonda podjęła w 2021 roku po przejściu rebrandingu. Nowo powołany zarząd przedstawił wizję rozwoju platformy jako prostej i bezpiecznej przestrzeni dla wszystkich inwestorów – zarówno tych doświadczonych, jak i nowicjuszy. W ramach realizacji tej strategii aktualnie trwają prace nad nowym wyglądem platformy transakcyjnej oraz mobilnej aplikacji. Planowane jest także uruchomienie Akademii Zondy, której celem będzie edukowanie w tematach związanych z handlem kryptowalutami.

Rosnąca popularność rynku wymaga regulacji

Eksperci przewidują, że w 2022 roku regulacje prawne będą odgrywać jeszcze ważniejszą rolę. Szczególnie w obliczu rosnącej popularności projektów tokenizacyjnych jako alternatywy dla IPO. Choć apetyt na to nowe rozwiązanie wśród przedsiębiorców jest duży, rynek wymaga odpowiedniego nadzoru, aby zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo i transparentność. Inne prognozy na przyszły rok uwzględniają m.in. osłabienie rynkowej dominacji Bitcoina. Co powinno stworzyć innym ciekawym projektom więcej przestrzeni do rozwoju. Niezależnie od dynamiki rynkowej w nadchodzących latach, raport Zondy podkreśla, że rosnąca popularność kryptowalut powinna zachęcić wszystkich uczestników rynku do popierania upraszczania i przejrzystości branży.

Źródło: https://bit.ly/3nhYvi6