Ceny złota i srebra mocno w górę. Ceny złota i srebra zdają się zmierzać na najwyższe poziomy od dwóch miesięcy. Może to oznaczać, że inwestorzy zwracają się ku tzw. bezpiecznym przystaniom, ponieważ inflacja i napięcia geopolityczne wywołują zwiększoną nerwowość i niepewność przed zaplanowanym na przyszły tydzień posiedzeniem Rezerwy Federalnej.

Kontrakty terminowe na złoto wzrosły w środę o ponad 30 proc., osiągając cenę 1 842 USD za uncję. W tym samym czasie kontrakty terminowe na srebro wzrosły o ponad 3 proc., osiągając cenę 24 USD. W miarę jak ceny metali szlachetnych zaczęły zwyżkować, rynki dowiadywały się o kolejnych oznakach problematycznej inflacji w skali globalnej. 

Rekordy inflacji w Wielkiej Brytanii i Kanadzie

W Wielkiej Brytanii roczna inflacja wzrosła bardziej, niż oczekiwano. Osiągnęła w grudniu 5,4 proc., czyli najwyższy odczyt od marca 1992 r. Wskaźnik inflacji w Kanadzie również wzrósł do najwyższego poziomu od 30 lat. Indeks cen konsumpcyjnych osiągnął tam w grudniu 4,8 proc. w ujęciu rocznym.

Wyższa inflacja może zwiększać sentyment risk-off na rynku, który już wycenia kolejne podwyżki stóp i większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez banki centralne podczas zacieśniania polityki. Napięcia geopolityczne również mogą sprzyjać metalom szlachetnym, inwestorzy stają się bowiem ostrożniejsi. 

Ceny złota i srebra w górę - sztabka złota leży na notesie.
Ceny złota i srebra w górę

Metale przyciągają kapitał z giełd i obligacji

Podwyżki cen złota i srebra zbiegły się z ogłoszeniem przez administrację prezydenta Joe Bidena dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 200 milionów dolarów, ze względu na możliwe obawy przed rosyjską inwazją.

W tym samym czasie na Wall Street pojawiła się korekta na indeksach giełdowych. Na rynku obligacji amerykańskich zaś zdaje się trwać wyprzedaż przed oczekiwanym przez rynek wzrostem stóp procentowych. Być może kapitał ten powędrował po części na rynek metali szlachetnych, przekładając się na możliwe wzrosty cen.

Czy w przypadku jastrzębiego nastawienia Rezerwy Federalnej i ewentualnego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji ceny złota i srebra mogą utrzymać się na wyższych poziomach, czy też jest to tylko jednorazowy ruch? Część odpowiedzi na te pytania możemy uzyskać 26 stycznia, gdy Fed podejmie decyzje w sprawie stóp procentowych.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.