Home Finanse Bankowcy biją rekordy – mają coraz więcej klientów, kont i kart

Bankowcy biją rekordy – mają coraz więcej klientów, kont i kart

Pierwszy kwartał 2018 roku w bankach stał pod znakiem boomu na rynku kredytów hipotecznych. Ale bankowcy bili rekordy także na innych polach – przybyło kont, kart, klientów i aktywnych użytkowników kanałów elektronicznych. Serwisy Bankier.pl i PRNews.pl po raz kolejny podsumowały stan sektora bankowego w liczbach.

W ciągu minionego roku bankom przybyło ponad milion klientów, a liczba prowadzonych kont wzrosła o 860 tys. do poziomu 31,5 mln. Na koniec pierwszego kwartału z ofert ankietowanych banków korzystało ponad pół miliona obcokrajowców. Banki obsługiwały blisko 26 mln kart debetowych i 6 mln kart kredytowychBankowości internetowej używało aktywnie 16 mln klientów, a swój bank w komórce obsługiwało 9,3 mln.

Wzrost popularności kanałów elektronicznych nie przełożył się jednak na liczbę oddziałów. W ciągu minionego roku ubyło 483 placówek własnych banków, a zatrudnienie stopniało o 4,1 tys.etatów.

– Banki obsługują coraz więcej klientów, a to przekłada się na wzrost sprzedaży produktów takich jak konta czy karty. Warto zwrócić uwagę, że dynamicznie rośnie liczba osób, które korzystają z bankowości mobilnej. Na koniec I kwartału 2018 r. użytkowników tego kanału było już ponad 9,3 mln. Aż 2,5 mln to osoby „mobile only” – klienci, którzy obsługują swoje finanse wyłącznie za pomocą smartfonów. Ponad milion osób zainstalowało w swoim telefonie kartę HCE do płatności zbliżeniowych – komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl i autor raportu „Polska bankowość w liczbach – I kw. 2018”.

Zobacz raport „Polska bankowość w liczbach – I kw. 2018”.

 

Źródło: Bankier.pl