Od stycznia 2018 roku ponad dwuipółkrotnie, do kwoty 1.000 złotych, wzrósł limit zwolnienia z podatku dochodowego PIT od wartości  konkretnych świadczeń pozapłacowych finansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Warto o tym pamiętać planując tegoroczny budżet socjalny i wydatki przeznaczone na motywację  pracowników.
Pracodawca wybierając świadczenia dla pracownika, powinien zwrócić uwagę na sposób ich rozliczenia – zarówno w kwestii podatku dochodowego, jak i ZUS. Zasadą jest, że wszystko co firma oferuje pracownikowi stanowi przychód ze stosunku pracy, a więc podlega opodatkowaniu. Są jednak pewne wyjątki.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione z opodatkowania są świadczenia pieniężne oraz rzeczowe takie jak na przykład przedpłacone karty podarunkowe czy paczki na święta, finansowane przez pracodawcę ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) do określonej kwoty. Dotychczasowa kwota zwolnienia, która wynosiła 380 złotych, wraz z początkiem roku wzrosła do 1 000 złotych rocznie na jednego pracownika. Oznacza to, że pracodawcy będą mogli przeznaczać więcej środków na świadczenia pozapłacowe bez konieczności odprowadzania od nich podatku.

Jesteśmy przekonani, że tak znaczące podniesienie kwoty zwolnienia dodatków pozapłacowych z podatku dochodowego to ruch we właściwą stronę. To realny sygnał dla pracodawcy, że należy dbać o pracownika i jego potrzeby, a dla firmy szansa na wdrożenie efektywnych kosztowo rozwiązań -Magdalena Słomczewska-Klimiuk, Kierownik Marketingu, Sodexo Benefits and Rewards Services.

Trzeba pamiętać, że wartość świadczeń finansowanych z ZFŚS zgodnie z obowiązującym prawem powinna być zróżnicowana i uzależniona od sytuacji rodzinnej, materialnej i życiowej zatrudnionych. (ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych rozdział 1, art. 8 pkt.1) Nie można dać wszystkim pracownikom takiego samego wsparcia. Ponadto o formie wykorzystania środków z zfśs decyduje regulamin.

Warto przeanalizować zmiany w prawie podatkowym oraz rozsądnie zaplanować budżet socjalny i motywacyjny, szczególnie w kontekście wydatków ponoszonych z ZFŚS.