Zawrotne ceny benzyny. Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 wynosiła 14 marca 2021 roku 5,03 zł. W województwie lubuskim kosztowała nawet 5,11 złotych za litr. A na stacjach w Warszawie można było znaleźć ofertę za ponad 5,20. Nawet 6 złotych za litr benzyny w Polsce to nowa rzeczywistość, do której próbujemy się przyzwyczaić. Jednak nie powinniśmy, bo w grę wchodzi 7-8 złotych za litr ze względu na różne czynniki, które podnoszą ceny paliwa na Polskim rynku.

Dlaczego ceny benzyny idą w górę?

Nie mówimy tylko o cenach baryłki – bo ta wynosi około 80 dolarów. Niewątpliwie jest to wysoka cena w porównaniu do zeszłego roku, kiedy to kosztowała 30 dolarów. Jeżeli jednak spojrzymy na historię, to zobaczymy, że ropa kosztowała ponad 100 dolarów i nie mieliśmy ceny wyższej niż 5 złotych za litr benzyny na polskich stacjach. Obecnie ceny są wyższe, ponieważ mamy do czynienia z innymi czynnikami. Są to na przykład ograniczenia dostaw wynikające z faktu, że najwięksi producenci ropy mają problemy z realizacją rosnącego zapotrzebowania wraz z odbudową gospodarki, pomimo zbliżającej się czwartej fali koronawirusa.

Zawrotne ceny benzyny - dystrybutory na stacji benzynowej.
Zawrotne ceny benzyny

Dodatkowo drożeją waluty w stosunku do polskiej złotówki, która mocno słabnie. Do tego wszystkiego dochodzi olbrzymia inflacja – także ta ukryta, której nie widać na oficjalnych wskaźnikach. Powoduje to spadek wartości złotego, a więc także wzrost cen. Wszystkie te czynniki sprawiają, że te złe dane ekonomiczne podnoszą cenę paliwa. Jeśli dorzucić do tego kolejne efekty – takie, jak oddziaływanie regulacji np.: Fit fot 55 – to można sobie wyobrazić, że kiedyś benzyna będzie kosztowała 8 złotych za litr. Jednak politycy wiedzą, że ceny paliw mogą wyprowadzić ludzi na ulicę. Tak samo było w przypadku protestów „żółtych kamizelek” we Francji – więc aby uniknąć tego efektu zastosują jakieś działania. Może być tak, że politycy zablokują wzrost cen paliw – jest to zapalnik, na który nikt nie zamierza sobie pozwolić. Europa może stoczyć się w bardzo złym kierunku właśnie przez ceny paliw, energii i ogólną drożyznę – podsumowuje Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Źródło: eNewsroom

Przeczytaj także: Czyste powietrze – Szczerze o pieniądzach odc. 87

Smog – zwykle przypominamy sobie o nim jesienią gdy robi się chłodniej a w domach trzeba włączyć ogrzewanie. To ogrzewanie może być jednak bardziej ekologiczne i co więcej można dostać na to spore pieniądze. Ile konkretnie, gdzie składac wnioski i czy nasza świadomość ekologiczna jest coraz większa? O tym w najnowszym odcinku programu Szczerze o pieniądzach mówi Paweł Mirowski – Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaprasza Ernest Bodziuch