Zarobki programistów. Ile zarabia się w branży IT? Zarobki w branży IT to od wielu lat jeden z najczęściej pojawiających się tematów, zwłaszcza wśród osób, które dopiero myślą o tym, żeby podjąć posadę na stanowisku programisty. Oprócz możliwości rozwoju to wysokość wynagrodzenia jest jednym z najważniejszych powodów, dla których coraz więcej osób wybiera ten zawód. Jak pokazują różne źródła, to sektor związany z nowymi technologiami jest tym, który ma dla nich atrakcyjną ofertę.

Popularność tego zawodu nie wynika z chwilowej mody, ale od lat jest stałym trendem, który – co istotne – według najnowszych prognoz, ma trwać nadal. Programiści to grupa zawodowa, która wciąż zarabia najwięcej na rynku. To też jeden z niewielu zawodów, którego skutki pandemii albo nie dosięgnęły, albo dosięgnęły w bardzo niewielkim stopniu. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej, średni wzrost wynagrodzeń w tym sektorze – począwszy od marca 2020 do dziś – wynosi optymistyczne 5-10%. 

Zarobki programistów 10 lat temu

Średnia miesięczna płaca na poziomie trzykrotnej średniej krajowej, czyli 9.880,00 zł brutto. Tak w raporcie wrocławskiej firmy IT Kontrakt z 2010 roku rysowały się wynagrodzenia programistów. Co zaskakujące, najwyższe na tamten moment zarobki odnotowano w sektorze publicznym (średnio 11.700,00 zł) oraz telekomunikacyjnym (średnio 10.700,00 zł). Najniższe zaś w sektorze farmaceutycznym (8.200,00 zł). Eksperci mogli liczyć nawet na 30.000,00 zł, najmniej zarabiali zaś testerzy (6.500,00 zł). Przy czym wszystkie podawane zarobki dotyczyły freelancerów, a nie etatowych pracowników.
Analizujący wówczas te dane portal inzynieria.com zwrócił też uwagę na największe kontrasty zarobkowe, pokazując, że najwięcej zarabiał administrator w sektorze informatycznym, który pracuje w Warszawie, a jego pensja to 30.327,00 zł.
Na przeciwległym końcu natomiast znaleźli się programiści Javy z Wrocławia, z których najsłabiej uposażony dostawał… 2.380,00 zł brutto. Ważnym czynnikiem decydującym o płacy było oczywiście zajmowane stanowisko.

Zarobki programistów, czyli ile zarabia się w branży IT - dwóch mężczyzn i kobieta siedzą przy biurku i patrzą w ekran laptopa.
Zarobki programistów, czyli ile zarabia się w branży IT

Ile zarabiają programiści dziś?

Programiści wciąż zarabia najwięcej na rynku. Średni wzrost wynagrodzeń w tym sektorze – począwszy od marca 2020 do dziś – wynosi optymistyczne 5-10%. Poza tym, aż 18% specjalistów IT deklaruje, że ich zarobki w tym okresie wzrosły.

Obecnie programista w Polsce zarabia średnio 12.000,00 zł na umowę o pracę. Jednak w IT zarobki uzależnione są od doświadczenia, rodzaju umowy, lokalizacji, wielkości firmy oraz specjalizacji i tak naprawdę każda sytuacja powinna być rozważana indywidualnie. Według raportu No Fluff Jobs opublikowanego w lutym 2021 r. zarobki w branży IT wciąż idą w górę. Podobnie było zresztą z ofertami pracy, których w czasie pandemii przybyło o ponad połowę w stosunku do roku poprzedniego. Na najwyższe pensje w 2020 r. mogli liczyć specjaliści Security oraz Big Data. Średnia wysokość zarobków w tych obszarach wyniosła od 16 tys. zł netto do nawet ponad 22 tys. zł netto na B2B.

Kawalerka po niecałych 3 latach pracy?

Zarobki programistów zbadał też portal Just Join IT. W analizie dotyczącej wynagrodzeń za 2020 rok widać, że średnia pensja na umowie o pracę wynosiła 12.017,00 zł. Duży wpływ miał na to staż pracy, ale należy podkreślić, że awans może dać wzrost
znacznie większy niż w innych branżach, nawet trzykrotny.

Jak pisze JJIT, junior zatrudniony na umowę o pracę zarabia średnio 6.945,00 zł. Podczas gdy na konto seniora wpływa miesięcznie kwota 16.719,00 zł. W przypadku umów B2B kwota wynosi u juniora do 6.100,00 zł, a seniora – 16.069,00 zł. Pensje tzw. midów zarówno związanych stosunkiem pracy, jak i freelancerów wynoszą ponad 11 tys. złotych (12.387,00 zł UoP). 

Z analiz wynika, że programista na stanowisku seniora zarabiający miesięcznie średnio ponad 16 tys. złotych może pozwolić sobie na kupno kawalerki w Polsce już po 2,5 roku odkładania połowy pensji (przy cenie 8.966,00 zł/m kw.).

Doświadczenie w branży IT a zarobki programistów

Najwięcej zarabiają pracownicy z większym doświadczeniem. Średnie wynagrodzenie programisty z 3-5 letnim doświadczeniem może wynieść już kilkanaście tysięcy złotych brutto. W przypadku umów o pracę, 60-70 proc. ofert proponowanych przez agencje czy portale rekrutacyjne to stanowiska z wypłatą rzędu od 15 tys. zł wzwyż. 

Aby dojść do takiego wynagrodzenia trzeba mieć jednak co najmniej 4-5-letnie doświadczenie w branży. W przypadku zatrudnienia na kontraktach B2B, 80 proc. ofert pracy zawiera wynagrodzenia w wysokości 15 tys. zł brutto. Takie pensje oferowane są zazwyczaj ekspertom na poziomie regular oraz senior, którzy posiadają co najmniej 3-letnie doświadczenie w branży. 

Źródło: „Raport 2021. Zarobki programistów?” firmy Kodilla