Home Biznes Zakup pociagów za 2,2 mld zł.

Zakup pociagów za 2,2 mld zł.

Samorządowa spółka Koleje Mazowieckie podpisała umowę na zakup 71 nowych pociągów. Wartość zamówienia to aż 2,2 mld zł.

Jak zapewnia samorząd województwa mazowieckiego, do którego należy spółka, będzie to największe zamówienie na pociągi w historii polskich firm kolejowych. Koleje Mazowieckie ubiegają się o dotację na nie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko, która ma pokryć 50 proc. kosztów zakupu.

Składy dostarczy szwajcarska firma Stadler, która wyprodukuje je w swej polskiej fabryce w Siedlcach. Dzięki temu zamówieniu oraz umowie na dostawę tramwajów dla Krakowa siedlecka fabryka Stadlera zwiększy swe zatrudnienie o ponad 200 osób.

Nowe pociągi będą klimatyzowane, wyposażone m.in. w bezprzewodowy dostęp do internetu, w wewnętrzny i zewnętrzy monitoring, platformę dla osób z niepełnosprawnościami, mocowania wózków inwalidzkich, dziecięcych i rowerów, toalety z obiegiem zamkniętym oraz interkom umożliwiający kontakt pasażera z maszynistą w sytuacji awaryjnej, a także defibrylatory.

Koleje Mazowieckie pod względem liczby przewożonych pasażerów są – wśród przewoźników kolejowych – numerem dwa w Polsce. Gdy zaczynały 13 lat temu, miały do swej dyspozycji jedynie dzierżawione, mocno używane pociągi. Dziś mają 317 składów, a po dostarczeniu nowych, właśnie zamówionych, będą miały ich łącznie 388.

 

 

 

Źródło: www.kurier.pap.pl