Zagraniczne wakacje w sierpniu sprzedają się jak świeże bułeczki. Choć jesteśmy dopiero w połowie sezonu, już teraz widać, że w tegoroczne lato Polacy masowo wyjeżdżają na zagraniczne wakacje z biurami podróży. Wybór jest szeroki, a urlop można spędzić w niemal wszystkich krajach basenu Morza Śródziemnego.

Podobieństw między bieżącym sezonem a tym sprzed pandemii jest coraz więcej. Do oferty wróciły niemal wszystkie ulubione kierunki wakacyjne Polaków. Klienci o wiele chętniej niż przed rokiem kupują wycieczki z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Przed pandemią trend do zamawiania wyjazdów w przedsprzedaży był już dobrze ugruntowany. W zeszłym roku sytuacja na chwilę się zmieniła, w tym powraca do normy.

Nie warto czekać z decyzją o zakupie wycieczki, bo tuż przed wylotem ceny wcale nie są niższe niż na kilka tygodni wcześniej. Wręcz przeciwnie – im dłużej zwlekamy, tym więcej płacimy. Warto więc zamówić ofertę wcześniej, by wybrać najbardziej odpowiedni termin. Ponadto wymarzony hotel, lub znaleźć wylot z lotniska regionalnego położonego najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Coraz więcej klientów poszukuje i rezerwuje wycieczki rozpoczynające się za 31-60 dni od momentu zakupu.

Chcesz zaoszczędzić? Kupuj wcześniej!

Z analizy wynika, że wycieczki z terminem wylotu w ciągu najbliższych 9 dni podrożały wobec cen obserwowanych na początku tegorocznego sezonu letniego – do Egiptu o 150-180 zł od osoby, a do Turcji nawet o ponad 350 zł. Za wycieczkę do Grecji trzeba zapłacić średnio o 146 zł więcej niż jeszcze przed tygodniem. Zdarzają się też oferty droższe nawet o 400 zł od osoby.
Rosnący popyt na wyjazdy na koniec sezonu letniego spowodował, że zwiększyło się oferowanie do najpopularniejszych kierunków. Ze statystyk wynika, że w 29 tygodniu roku (19-25 lipca) największym zainteresowaniem cieszyła się Turcja (udział 27,8 proc). Na drugim miejscu znalazła się Grecja (udział 25,5 proc.).

Grecja i Turcja na podium

W tym roku Grecja i Turcja przez cały sezon walczą o palmę pierwszeństwa w wewnętrznych rankingach Wakacje.pl. Oba kraje cieszą się bardzo dużą popularnością wśród klientów, a zamiana miejsc na podium wynika z aktualnych promocji. Popularność Turcji i Grecji nie dziwi, bo to kraje, które jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego zapowiadały, że zrobią wszystko, by turyści mogli bezpiecznie spędzić tam wakacje.  

W obu państwach pracownicy branży byli priorytetowo szczepieni na koronawirusa. Resorty turystyki opracowały szczegółowy plan z wytycznymi sanitarnymi dla przedsiębiorców działających w tej branży. Choć restrykcje zostały wdrożone, klienci wypoczywają tak, jak w latach poprzednich. Mogą korzystać z infrastruktury hotelowej, opcji all inclusive/ultra all inclusive, biorą też udział w wycieczkach fakultatywnych. Wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Turcja zyskała mocno na popularności w momencie ogłoszenia przez polski rząd, że powrót do kraju będzie podlegał tym samym wytycznym co podróże z Unii Europejskiej lub ze strefy Schengen. Oznacza to, że osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą odbywać kwarantanny. Pozostali mogą być z niej zwolnieni, jeśli na 48 godz. przed przyjazdem do Polski lub w ciągu 48 godz. po przyjeździe wykonają test na koronawirusa (antygenowy lub PCR), a jego wynik będzie negatywny.

Egipt coraz wyżej w rankingach

W pierwszej piątce kierunków najczęściej wybieranych w 29. tygodniu roku znalazły się także Hiszpania, Egipt oraz Bułgaria. Przy Egipcie już notuje się trend wzrostowy w sprzedaży, co jest zjawiskiem naturalnym o tej porze roku. Kraj faraonów to jeden z ulubionych kierunków wyjazdowych Polaków w okresie jesienno-zimowym. W odległości zaledwie 4 godzin lotu czekają na turystów gorące plaże, tajemnicza pustynia, świetne hotele i zabytki starożytności, które nie mają sobie równych.

Egipt zniósł już kilka tygodni temu obowiązkowe testy PCR na koronawirusa dla osób zaszczepionych. Dobra wiadomość dla pozostałych jest taka, że badanie można wykonać także po przylocie na lotnisku w Egipcie (dot. lotnisk w regionach turystycznych) w cenie 30 dol. od osoby. Niektóre biura podróży biorą czasem w ramach promocji ten koszt na siebie. Dzieci do 6. roku życia są zwolnione z obowiązku wykonywania badań.

Rośnie też zainteresowanie Hiszpanią, która ponownie przedłużyła decyzję o zwolnieniu Polaków z obowiązku przedstawiania jakichkolwiek dokumentów świadczących o stanie zdrowia. W przypadku Wysp Kanaryjskich osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz dzieci do 12. roku życia wjadą bez dodatkowych badań. Jeśli ktoś nie spełnia jednego z tych warunków, wystarczy, że okaże negatywny wynik testu na koronawirusa.

Szczepienia a zagraniczne wakacje

Tego lata podróżowanie jest o wiele łatwiejsze niż przed rokiem. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą wjeżdżać bez dodatkowych ograniczeń do niemal wszystkich najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Trzeba pamiętać, że także powrót do Polski nie wiąże się dla nich z żadnymi utrudnieniami, bo bez względu na to, czy przyjeżdżają z krajów unijnych, strefy Schengen, Turcji czy z państw trzecich, nie podlegają kwarantannie.
Teraz, o wiele łatwiej niż w pierwszej połowie roku, można zapisać się na szczepienie. W przypadku preparatu Johnson&Johnson cały cykl ogranicza się do podania jednej dawki. Już po 14 dniach od jej przyjęcia można posługiwać się unijnym zaświadczeniem covidowym, które ściągniemy bezpłatnie z Internetowego Konta Pacjenta, z serwisu i aplikacji mObywatel, możemy również poprosić o jego wystawienie w punkcie szczepień.  


Zagraniczne wakacje – kraje europejskie bez żadnych wymogów wjazdowych dla turystów z Polski

Należą do nich Albania, Cypr, Czarnogóra, Macedonia Północna, a podobne zasady dotyczą też kierunków karaibskich – Dominikany i Meksyku. Klienci muszą natomiast pamiętać, że wiele krajów wymaga przed wyjazdem wypełnienia formularzy lokalizacyjnych/ deklaracji zdrowia. Zestawienie bieżących wymogów znajduje się w tabeli poniżej (również jako załącznik), przy czym zwracamy uwagę, że kolumna „Kwarantanna w Polsce” nie dotyczy osób powracających z zagranicy, które są w pełni zaszczepione, ozdrowieńców, a także dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciwko covid-19 (przy powrocie z krajów unijnych, strefy Schengen i Turcji dotyczy to też dzieci do 12 roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy posiadają negatywny wynik testu na COVID-19). Podane w tabeli warunki skrócenia kwarantanny po powrocie do Polski odnoszą się do osób z pozostałych grup.

Zagraniczne wakacje w sierpniu sprzedają się jak świeże bułeczki - zasady wjazdu do popularnych krajów
Zagraniczne wakacje w sierpniu sprzedają się jak świeże bułeczki

Źródło: Wakacje.pl