Coraz częściej w przestrzeni biznesu pojawia się tajemnicze pojęcie wellbeing. W dosłownym tłumaczeniu oznacza dobre samopoczucie, dobrobyt, powodzenie, dobro. Jak to odnieść do biznesu i o co chodzi? Czy to jakaś nowa moda, która przeminie tak jak inne trendy? Czy może konieczność i strategia na wygraną?

Na polskim rynku zjawisko wellbeingu w organizacji zdecydowanie jest nowe. Najczęściej  kojarzy się ściśle z problemami BHP. Kwestie, takie jak promowanie zdrowia lub pozytywne środowisko pracy, są nadal na marginesie debaty publicznej. Obserwuje się jednak rosnące zainteresowanie dobrostanem pracowników, a na naszym rynku znane są firmy, które rozpoznały temat wellbeingu i skutecznie wdrażają go u siebie. Praktyki te znajdzie Czytelnik w książce.  Ponadto dostosowywanie prawa polskiego do dyrektyw UE, która dostrzega znaczenie wellbeingu w rozwoju Europy, również wskazuje na zwiększenie znaczenia tego zjawiska w przyszłości.

Książka „Wellbeing w organizacji” pomoże czytelnikom w pełni zrozumieć istotę wellbeingu, czyli:

  • czym jest,
  • po co warto go wdrażać zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym,
  • dlaczego ważne jest strategiczne podejście do wellbeingu w organizacji,
  • jak dokonywać pomiaru wdrożonych praktyk.

„W trosce o rozwój organizacji, jej efektywność, skupieni na celach i zyskach finansowych zdaje się, że gdzieś zgubiliśmy to co najważniejsze sens i człowieka w organizacji. Tymczasem dane z różnych badań podają o coraz większej liczbie chorób cywilizacyjnych, depresji, chronicznego zmęczenia, spadku zaangażowania a to wszystko w imię budowania sukcesu. Czas się zatrzymać podejść do rozwoju holistycznie, strategicznie i odpowiedzialnie. Potrzebujemy zrównoważonego rozwoju gdzie wysiłek będzie balansowany odpoczynkiem, odnową, potrzebujemy satysfakcji z pracy ale nie powierzchownej krótkiej. Takiej, która daje senes i buduje dobre postawy nie tylko w pracy ale i w życiu. Potrzebujemy pracowników zdrowych, pełnych energii z poczuciem sensu życiowego. Odpowiedzią na te potrzeby jest wellbeing, który holistycznie podchodzi do rozwoju człowieka – pracownika w organizacji. Potwierdzają to najnowszy raport Deloitte trendy HR 2018, według, którego wellbeing staje się siła napędową wydajności  współczesnych organizacji. Oddajemy w Państwa ręce książkę która odpowiada na pytanie czym jest wellbeing w organizacji, dlaczego i jak go wdrożyć. To praca zbiorowa, gdzie zaprosiłam ludzi, którzy zajmują i fascynują się tym obszarem. Wartością dodaną w książce są case study firm, które już wdrożyły działania a nawet strategie welllbeingu i w sposób otwarty dzielą się w książce zarówno korzyściami jak i barierami. Jestem przekonana, że nowe pokolenie, problemy i potrzeby czynią wellbeing koniecznością, będzie stanowił o porażce lub wygranej firmy na rynku. Wysiłek warty podjęcia bo  nie chodzi tylko o firmę i jej sukces ale i o człowieka w niej- to propozycja na strategię Win – win. „

Katarzyna Kulig-Moskwa

Rekomendacje:

Znaczenie szeroko rozumianego dobrego samopoczucia pracownika (wellbeingu) w miejscu pracy dla funkcjonowania i wyników działania wszelkiego typu organizacji jest zagadnieniem stosunkowo nowym, słabo rozpoznanym i mało upowszechnionym. Publikacja taka jak ta ma szansę znacząco przyczynić się do zmniejszenia luki w tym zakresie i spopularyzowania idei wellbeingu z korzyścią dla pracowników i pracodawców. W części pierwszej książki poświęconej aspektom teoretycznym zjawiska wellbeingu wyjaśniono jego pojęcie i zakres, uzasadniono znaczenie i omówiono sposoby mierzenia. Część druga została napisana przez osoby, które są odpowiedzialne za wellbeing w przedsiębiorstwach z różnych branż. Ta kompleksowość ujęcia problemu sprawia, że książka może zainteresować zarówno naukowców, studentów, jak i praktyków odpowiedzialnych za kreowanie samopoczucia pracowników w swoich organizacjach.

Dr hab. Alina Daniłowska, profesor nadzwyczajny SGGW

Dziś już nie wystarczy wynagrodzenie i finansowe benefity, nowe pokolenie wymusza na pracodawcach nowe podejście. Wellbeing w organizacji to lektura obowiązkowa, w której fachowcy dzielą się jeszcze unikatową na polskim rynku wiedzą na temat nowoczesnych organizacji i odpowiedniego podejścia do kształtowania miejsca pracy dostosowanego do współczesnych wymagań. Jeśli chcemy mieć zmotywowanych pracowników na długo, to czerpmy inspiracje z tej książki. Polecam.

Beata Rzymowska Dyrektor Biura Zarządzania Kapitałem Ludzkim INFOR PL SA

Dr Katarzyna Kulig – Moskwa

Ekspert w zakresie kapitału ludzkiego i społecznej odpowiedzialności biznesu.  Kierownik zespołu dydaktycznego zarządzania zasobami ludzkimi w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, członek rady nadzorczej kompleksu sportowego, lider wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia HRBP.  Doktor nauk ekonomicznych o specjalizacji zarządzanie. Jako trener biznesu tworzy i prowadzi programy szkoleniowe z zakresu zarządzania, przywództwa, wellbeingu, CSR, doradza organizacjom, pracuje projektowo. Autorka i współautorka wielu publikacji: artykułów i książek, m.in. Dylematy HR-owców.

Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Autor: praca zbiorowa pod redakcją dr Katarzyny Kulig- Moskwa

Wydawca: Infor PL S.A.

Zamówienia można składać na stronie: http://sklep.infor.pl/320284,wellbeing-w-organizacji–co–jak–dlaczego-.html