Trudna sytuacja w kopalni Pniówek – co dalej z akcją ratowniczą? W kopalni Pniówek w Pawłowicach po środowych wybuchach metanu, w czwartek wieczorem podczas akcji ratunkowej doszło do kolejnych wybuchów. Wszyscy z 10 ratowników wydostali się na powierzchnię. W ciężkim stanie są trzy osoby. Wczoraj kierownik akcji podjął decyzję o wstrzymaniu wszelkich działań do czasu ustabilizowania się atmosfery w rejonie ściany N-6. Dziś zostały podjęte kolejne decyzje o akcji ratunkowej.

Do zdarzenia doszło podczas pracy ratowników górniczych przy wydłużaniu lutniociągu w chodniku N-12 w rejonie ściany N-6, który miał umożliwiać dojście do poszukiwanych górników w ścianie. Po dołożeniu kolejnej lutni, w trakcie wycofywania ratowników doszło do kolejnych wybuchów w wyniku których, podmuchy objęły 10 ratowników, którzy ulegli urazom. Wszyscy po wyjechaniu na powierzchnie trafili do okolicznych szpitali. Większość z nich na obserwację. Wszyscy ratownicy opuścili zagrożony rejon o własnych siłach.

Co z akcją ratowniczą w kopalni Pniówek?

Dziś o godzinie 6.30 w kopalni Pniówek odbyło się posiedzenie poszerzonego zespołu o specjalistów w sztabie akcji. Przede wszystkim ustalono, że rejon JSW obecnie stał się niebezpieczny dla prowadzenia akcji ratunkowej. Jak poinformował zarząd JSW wysyłanie ratowników w niebezpieczny rejon byłoby „nieodpowiedzialne”. Akcja ratownicza siedmiu pracowników została zawieszona do czasu ustabilizowania się atmosfery w rejonie ściany N-6. Zarząd JSW dodaje, że może to potrwać kilka miesięcy. Teren kopalni Pniówek w Pawłowicach jest izolowany.

Źródło: JSW

Przeczytaj także: Samorządowy Kongres Finansowy – lokalne gospodarki, oczekiwania i trendy

Samorządowy Kongres Finansowy – samorządowe obawy, oczekiwania i trendy. O lokalnej gospodarce, polityce inwestycyjnej, ekonomii miast, a także skutkach pandemii, problemach wynikających z Polskiego Ładu i wojnie w Ukrainie dyskutowali samorządowcy i eksperci podczas II Samorządowego Kongresu Finansowego w Local Trends w Sopocie.

Dwudziestu debatom, w trakcie, których mieliśmy okazję wysłuchać opinii ekspertów, przedstawicieli instytucji unijnych, rządu, samorządów oraz nauki przysłuchiwało się kilkuset samorządowców z kraju. W opinii wielu z nich „to dobrze wykorzystany czas inspirujących i merytorycznych dyskusji. Ponadto wymiany doświadczeń, który z pewnością posłuży wszystkim uczestnikom, zapewniali uczestnicy nadmorskiego kongresu.