Trójmiasto – atrakcyjne miejsce na biznesowej mapie Polski. Nadmorski klimat sprzyja inwestycjom i rozwojowi biznesu. Trójmiasto – to idealna lokalizacja nie tylko na wakacyjny wypoczynek, a także świetne miejsce do codziennego życia. Dodatkowo coraz więcej firm zaczyna dostrzegać, że to perfekcyjna lokalizacja do otwarcia biznesu. Składa się na to wiele nagród oraz wyróżnień przyznawanych dla Trójmiasta. Warto wiedzieć, że Gdynia pochwalić się może tytułem „pierwszego smart city w Polsce” dysponując pionierskim certyfikatem ISO 37120. Co więcej, Gdańsk, Gdynia oraz Sopot znalazły się zaraz za Londynem, Barceloną oraz Berlinem w rankingu „The Tech Cities of the Future”. Czy nadmorskie serce Polski wyprzedzi stolicę w najbliższych latach? Jedno jest pewne – dobre środowisko przyciąga biznes.

Trójmiasto przyciąga inwestorów

O wyborze miejsca na biznes decydują nie tylko czynniki, takie jak dostęp do usług wspierających czy strategiczna lokalizacja w danej dziedzinie. Potrzebna jest dostępność wykwalifikowanej kadry i miejsce, w którym dobrze się żyje.W 2020 roku w rankingu „The Tech Cities of the Future”, zaraz za Londynem, Barceloną oraz Berlinem znalazły się Gdynia, Gdańsk i Sopot. W tym zestawieniu pod uwagę brane są m.in. najlepsze warunki do rozwoju dla start-up’ów, inwestycji technologicznych oraz innowacji. Co więcej, w badaniu Emerging Europe, w kategorii „Jakość życia”, wśród miast w Europie Środkowo-Wschodniej zaistniał Gdańsk i Gdynia. Gdańsk znalazł się na trzecim miejscu za Pragą i Lublaną. Na czwartym miejscu uplasował się Budapeszt, a na piątym – Gdynia, na równi z Bratysławą i Sofią. Trójmiasto może pochwalić się także najlepszą jakością powietrza w 2020 roku według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, co w Polsce trzeba uznać za niewątpliwy sukces.

Tak szeroko rozumiane przyjazne środowisko przyciąga biznes. Efektem tego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się otworzyć nad wybrzeżem swoje przedstawicielstwa. W Trójmieście znajdziemy takie firmy jak np. PwC, Coleman Research Group Inc., Swarovski, Objectivity. Na ten ruch również zdecydował się także lider wśród dealerów metali szlachetnych w Polsce – Tavex.

Miejsce „na fali”

Otwarcie nowego oddziału to nie tylko rozszerzenie działalności biznesowej firmy Tavex. To także podkreślenie relacji, jakie udało się zbudować pomiędzy Polską a Estonią. Firma Tavex wywodzi się ze stolicy Estonii – miasta Tallin – które jest partnerskim miastem Gdyni oraz Gdańska. Współpraca firmy na linii Polska-Estonia zaowocowała licznymi współpracami, jak np. obecność firmy na konferencji „Green bridge between Poland and Estonia” organizowanej przez Polsko-Estońską Izbę Gospodarczą.

Swój biznes warto otworzyć w Trójmieście z wielu powodów. W sezonie letnim miasta te odwiedza duża liczba turystów. Według danych Gdańskiej Organizacji Turystycznej w 2020 roku – pomimo pandemii – sam Gdańsk latem odwiedziło ponad 960 tys. osób, w tym podróżni zagraniczni. Osoby podróżujące spoza Polski to aż prawie w 36% Niemcy, ponad 14% to turyści z krajów skandynawskich. Dużą grupę stanowią także goście z Wielkiej Brytanii (11.3%).

W liczbach zaobserwować możemy, że miasta te mają duży potencjał rozwojowy. W 2020 roku w Gdańsku było ponad 83 tys. podmiotów gospodarczych, w Gdyni ich liczba wyniosła blisko 43 tys. Wartości te, pomimo pandemii, z roku na rok rosną i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się zmienić.

Źródło: Tavex Sp. Z o.o.