Sprzeciw branży drzewnej wobec rezygnacji Lasów Państwowych z certyfikacji FSC. 20 września organizacje reprezentujące polskich przedsiębiorców po raz kolejny zaapelowały w liście otwartym do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Józefa Kubicy, o spójne działanie w sprawie certyfikacji FSC. W obliczu drastycznie wysokich kosztów produkcji oraz spadającej liczby zamówień i nadchodzącej recesji, przemysł nie może tracić kolejnych rynków zbytu z uwagi na brak certyfikowanego surowca.

Rezygnację z międzynarodowego certyfikatu ogłosiła już Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu. Jest to sprzeczne z zapewnieniami, które organizacje branżowe otrzymały od Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Jeszcze 7 września uspokajała ona reprezentantów polskich przedsiębiorców, że prowadzi rozmowy z przedstawicielami FSC w celu wynegocjowania umowy licencyjnej. Ponadto także zapewniała, że nie zamierza wypowiadać umów licencyjnych, ani odstępować od certyfikacji.

Sprzeciw branży drzewnej wobec rezygnacji Lasów Państwowych z certyfikacji FSC - drewno poukładane na sobie.
Sprzeciw branży drzewnej wobec rezygnacji Lasów Państwowych z certyfikacji FSC

Certyfikacja FSC jest standardem potwierdzającym wspieranie odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Produkty posiadające ten certyfikat są poddawane weryfikacji na całej długości łańcucha dostaw – od pochodzenia do końcowego przeznaczenia. Gros klientów polskich producentów, m.in. importerzy, sieci handlowe, a także konsumenci, oczekują od przedsiębiorstw oraz ich produktów legitymowania się właśnie certyfikatem FSC. Zatem dostęp do surowca certyfikowanego w ramach tego standardu jest dla polskich firm niezbędnym elementem oferty, powszechnie wymaganym przez kontrahentów zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych.

Drewno bez certyfikatu może pogrążyć meblarzy

Organizacje reprezentujące polskich przedsiębiorców oczekują wyjaśnienia, dlaczego obecnie prowadzone działania podejmowane przez regionalne dyrekcje są niespójne z zapowiedziami Dyrekcji Generalnej LP przekazanymi im na spotkaniu 7 września. Apelują o utrzymanie certyfikacji FSC we wszystkich jednostkach regionalnych, co pozwoli utrzymać konkurencyjność i sprzedaż na najbardziej atrakcyjnych rynkach. Jest to szczególnie istotne w dzisiejszej wyjątkowo trudnej i niestabilnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej. W obliczu drastycznie wysokich kosztów produkcji oraz spadającej liczby zamówień i nadchodzącej recesji, przemysł nie może tracić kolejnych rynków zbytu z uwagi na brak certyfikowanego surowca.

Organizacje reprezentujące polskich przedsiębiorców: Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Programu Ogrodowego, Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego, Polski Komitet Narodowy EPAL, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Związek Polskie Okna i Drzwi, Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna, Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego oraz Zespół Roboczy przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Źródło: OIGPM