Słono zapłacimy za wypoczynek w długi weekend. Pomimo rosnących cen spora część z nas nie zrezygnowała z wypoczynku podczas Bożego Ciała. Stawki za noc robią wrażenie. Ceny miejsc noclegowych są o prawie 1/3 wyższe niż 2 lata temu.

561 zł – tyle średnio przyjdzie nam zapłacić za nocleg dla dwóch osób jeśli zdecydujemy się na wypoczynek podczas tegorocznego Bożego Ciała (16-19.06). Tak wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane popularnego portalu rezerwacyjnego. Są to stawki, na które muszą się przygotować Ci, którzy zwlekali z rezerwacją miejsc do ostatniej chwili. Innymi słowy rozpoczęli poszukiwania na niespełna tydzień przed długim weekendem.

Wypoczynek w długi weekend – najdrożej tradycyjnie w Sopocie

Najwięcej będzie kosztować Boże Ciało spędzone w znanym, nadmorskim uzdrowisku – Sopocie. Za dobę w hotelu dwie osoby będą musiały zapłacić tam średnio prawie 780 zł. Taka stawka może po części wynikać z tego, że zdecydowana większość miejsc jest już dawno zarezerwowana. Na kilka dni przed czerwcowym długim weekendem na chętnych czeka już tylko nieco ponad 15% wolnych pokoi. Oferta jest już więc mocno przebrana. Niemniej nawet dziś można w Sopocie znaleźć oferty zarówno znacznie tańsze, jak i znacznie droższe od wspomnianej wyżej średniej stawki.

Z wysokimi cenami za nocleg zderzymy się także w Świnoujściu. W tej kolejnej nadmorskiej miejscowości, na kilka dni przed Bożym Ciałem, średnia stawka za dobę opiewa na prawie 640 zł (za dwie osoby).

Wypoczynek w długi weekend – nieco taniej w Zakopanem

Nieco tańsze noclegi znajdziemy w Szklarskiej Porębie, Kołobrzegu, Świeradowie-Zdroju, Karpaczu, Międzyzdrojach czy Zakopanem. W tych ośrodkach przeciętna stawka ofertowa wynosi dziś około 550 zł. Podobnie jak w Sopocie czy Świnoujściu tak i w tych miejscowościach większość miejsc jest już zarezerwowana. Na chętnych czeka już tylko od 10-20% wolnych pokoi w hotelach i pensjonatach – wynika z danych booking.com.

W gronie najpopularniejszych polskich destynacji turystycznych mamy jeszcze Wisłę i Krynicę-Zdrój. W tych górskich ośrodkach przeciętnie za nocleg dla dwóch osób przyjdzie nam zapłacić około 430-460 zł za dobę.

Słono zapłacimy za wypoczynek w długi weekend - infografika, ceny i obłożenie obiektów hotelowych - Boże Ciało 2022
Inflacja nie powstrzymała Polaków przed wypoczynkiem

Wysokie stawki za noclegi są związane z tym, że chętnych na czerwcowy wypoczynek podczas Bożego Ciała zdecydowanie nie brakuje. I to pomimo rosnących stawek za noclegi, wyżywienie, wszelkie atrakcje czy znacznego wzrostu kosztów transportu. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że rosnące koszty życia nie powstrzymały póki co Polaków przed chęcią odpoczynku. Na spore obłożenie w popularnych miejscowościach turystycznych wpływać może też fakt, że możemy wypoczywać bez żadnych epidemicznych ograniczeń.

I choć Boże Ciało może być udanym czasem dla hotelarzy, to już dziś alarmują oni, że perspektywy na kolejne miesiące nie wyglądają dobrze. 65% obiektów ma zarezerwowanych mniej niż 30% miejsc – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego.

Długi weekend droższy niż 2 lata temu

Póki co jednak we wszystkich miejscowościach, w których Polacy najbardziej lubią odpoczywać, aktualne stawki za nocleg są wyraźnie wyższe niż były w roku 2020. Przeciętnie w lokalizacjach tych noclegi zdrożały o 32%. Tak przynajmniej wynika z porównania danych na temat średnich stawek za noclegi zbieranych na kilka dni przed Bożym Ciałem w latach 2020 i 2022.

Słono zapłacimy za wypoczynek w długi weekend - wykres, ceny noclegów na Boże Ciało.

Oskar Sękowski, HRE Investments