Na rynku pojawiła się właśnie najnowsza książka wydawnictwa Infor PL. Omawia ona tematykę zachowań, myśli i emocji. „Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i budujące relacje” pomoże wprowadzić w życiu zmiany na lepsze. Autorka Marta Pawlikowska-Olszta stara się znaleźć receptę na to, jakie mechanizmy decydują o naszym zachowaniu, jakie też narzędzia pozwalają zmienić życie na lepsze, spokojniejsze i szczęśliwsze.

Niektórzy ludzie mają udane związki i są zadowoleni ze swojej pracy. Inni zaś mają wieczne poczucie, że w ich życiu prywatnym i zawodowym wszystko przychodzi z trudem. To, czy ktoś należy do pierwszej, czy drugiej grupy, nie ma nic wspólnego z tym, że jeden lub drugi ma w życiu szczęście, lub też nie. Według autorki, to efekt tego, czy dobrze o sobie myśli, jak buduje poczucie własnej wartości, planuje rozwój i buduje relacje z innymi. Dodatkowo autorka zauważa, że jeśli pracujemy za dużo, nie umiemy odmawiać – szefowi, dzieciom, rodzicom, a przy tym reagujemy złością i agresją na sytuacje konfliktowe – powinniśmy zmienić nieco podejście i zastosować kilka narzędzi i ćwiczeń, uwzględnionych w najnowszej książce.

Od lat temat rozwoju osobistego jest na ustach wszystkich. Kto się nim nie zajmuje – niezależnie od tego, w jakiej branży działa, bądź jaką funkcję pełni – wypada z obiegu. Dla wielu jednak mierzenie się z tym obszarem to nie tylko przekopywanie się przez kolejne opasłe tomy teorii psychologii, ale również skomplikowany emocjonalnie proces, który bez dodatkowej pomocy coachingu, nie ma szansy nawet się rozpocząć. Trudno tym bardziej sobie w takiej sytuacji wyobrazić, że droga ta będzie inspirującą przygodą. Marta Pawlikowska-Olszta, autorka książki „Psychologiczny GPS”, przekonuje, że właśnie taka może ona być. Co więcej proponuje zestaw bardzo konkretnych narzędzi, które od początku do końca lektury towarzyszą Czytelnikowi w drodze do poczucia spełnienia w życiu. Dzięki angażującym Czytelnika treściom, przeplatanym dostosowanym do tematyki poszczególnych rozdziałów ćwiczeniami, stanowi kompletny poradnik, jak zmieniać swoje życie na lepsze, spokojniejsze i szczęśliwsze.

W tym poradniku autorka pokazuje, jak można podejść do swojego rozwoju krok po kroku, pomaga Czytelnikom zbadać nieoptymalne wersje siebie i zacząć z nich wychodzić. Dzięki rozpracowaniu mechanizmów obronnych oraz identyfikacji błędów w myśleniu oraz przekonań, stanowiących blokadę rozwoju książka wspiera Czytelnika w pracy własnej nad zmianą proporcji w emocjach, jakie odczuwa się na co dzień. Z przewagi lęku, poczucia krzywdy, winy, złości czy smutku, na przewagę spokoju, pewności swoich wyborów oraz większej skuteczności w realizacji swoich celów (fot. Pixabay).

– Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie: jak działa człowiek. Chciałam uporządkować i przedstawić na tacy praktyczne podstawy psychologii, żeby dać Czytelnikom podstawową, rzetelną bazę na tematu tego, jak mogą myśleć o sobie, budować swoje poczucie wartości, planować swój dalszy rozwój i budować zdrowsze relacje z innymi. Poznanie tych mechanizmów jest ciekawe samo w sobie, a dodatkowo daje podpowiedź, jak się rozwijać i prowadzić szczęśliwsze życie. – mówi Marta Pawlikowska-Olszta, psycholog pracy
i organizacji, Interim HR Manager, autorka książki. – Na poziomie organizacji wiedza opisana w książce, którą przetestowałam w praktyce „ewolucyjnych rewolucji” w procesach HR i kulturze organizacji, pozwala zmienić toksyczne środowiska w przyjazne i bardziej efektywne miejsca pracy i uwolnić potencjał ludzi skupionych wokół wspólnej idei w firmie czy instytucji. Jeśli pracujesz za dużo, nie umiesz odmawiać – szefowi, dzieciom, rodzicom, reagujesz złością i agresją na sytuacje konfliktowe – ta książka jest dla ciebie.

Dzięki objaśnieniu roli zrównoważonego emocjonalnego GPS’u, Pawlikowska-Olszta uzmysławia jak zaprowadzić porządek w swoich emocjonalnych stanach, zbudować zdrowe nawyki w komunikacji z innymi i przejąć odpowiedzialność za to kim się stajemy. Przybliżając psychologiczne kwestie, prezentuje przykłady autentycznych zachowań i sposobów myślenia różnych ludzi. Każdy z opisów postaci zawiera ich rzeczywiste historie. Omówione w książce rozwiązania Marta Pawlikowska-Olszta przetestowała wraz z dziesiątkami osób podczas kilkunastoletniej pracy jako psycholog pracy. Autorka stara się przy tym opisać ślepe uliczki na ścieżce rozwoju, tak, żeby wyjaśnić skąd się one u nas biorą i co można z nimi zrobić.

– Marta Pawlikowska-Olszta to marka sama w sobie. Książka przygotowana jest tak, aby specjaliści w innych dziedzinach, którzy do tej pory stronili od „miękkich tematów”, mogli bezstresowo i krok po kroku zgłębić obszar dbania o swój dobrostan, stawiania granic oraz lepszego funkcjonowania w różnych rolach zawodowych i prywatnych – podkreśla Katarzyna Chałas, Marketing Manager INFOR PL. Kolejne rozdziały inspirują Czytelników do wprowadzenia dobrych praktyk w kontekście dbania o psychologiczny komfort swojego życia w pracy i życiu prywatnym. Co w efekcie prowadzi w stronę większej świadomości i umiejętności zarządzania swoimi emocjami, myślami i zachowaniami, tak by czuli się bardziej sobą i budowali asertywność w kontaktach z innymi ludźmi.

Zobacz też:

Wywiad z ekspertkami: wellbeing, jako recepta na produktywność pracowników?

– Niezwykle ciekawa, napisana z pasją i oddaniem książka, która może być dla wielu ogromnym wsparciem i drogowskazem w życiu. Autorka zebrała w swojej publikacji bogactwo wiedzy, badań i doświadczeń, które  mogą pomóc w radzeniu sobie z wyzwaniami w pracy zawodowej i codziennym życiu. Pokazuje, czego możemy spodziewać się po sobie, kiedy chcemy zmiany, i co warto wiedzieć, żeby minimalizować rozczarowania i frustracje. Zachęca do pokonywania ograniczających nas przekonań, pokazuje bogactwo opcji rozwoju i daje wskazówki, z czyjej pomocy możemy korzystać. Kiedy mamy uczucie, że czasami w życiu kręcimy się w kółko, warto sięgnąć do tej książki, aby przerwać zaklęty krąg i – jak pisze autorka – zamiast sięgać do horoskopów, skorzystać z rzetelnej wiedzy – Sebastian Kotow, CEO Institute of Behavioral Design, wykładowca psychologii zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego.