Programy wakacyjnego wsparcia dzieci pracowników
Pod koniec czerwca pod każdą szkołą w Polsce słychać wspaniały okrzyk uczniów: hura, wakacje! Dla dzieci oznacza to koniec nauki, prac domowych, obowiązków szkolnych, dyscypliny. Dla pracujących rodziców rzecz przedstawia się już znacznie inaczej. To początek problemu, jak zorganizować wolny czas dziecku. W tej sytuacji rodzicom mogą przyjść z pomocą pracodawcy.
Wakacje to konieczność zapewnienia opieki dziecku przez kilka wolnych od nauki tygodni. Problem zapewnienia opieki nie dotyczy tylko rodziców dzieci szkolnych, lecz także przedszkolnych. Przedszkola mają wprawdzie obowiązek zapewnienia opieki również w okresie wakacyjnym, ale jest ona organizowana poprzez system dyżurów w różnych placówkach. Nie każdy rodzic chce posłać swoje dziecko do obcego przedszkola, nie każde dziecko dobrze znosi takie duże zmiany. Dzieci przedszkolne zazwyczaj nie kwalifikują się także na wyjazdy kolonijne, ponieważ są jeszcze za małe.
Światowe standardy
Firmy znają dobrze tę sytuację i wiedzą, jak trudnym okresem dla rodziców są wakacje. Próbują wychodzić pracownikom naprzeciw i oferują różne formy pomocy. W Polsce to ciągle rzadkie praktyki, inaczej dzieje się np. w krajach skandynawskich znanych z najwyższych wskaźników pracujących zawodowo kobiet oraz najbardziej rozwiniętych rozwiązań z zakresu równowaga praca–rodzina. Tam wsparcie pracujących rodziców w okresie wakacji jest właściwie standardem. Niektóre firmy oferują skrócony czas pracy w czasie okresu letniego, inne w większym stopniu wydłużają czas przeznaczony na pracę z domu, dofinansowują opiekę w czasie wakacji w płatnych placówkach. Mimo to Skandynawowie narzekają na trudności z zapewnieniem opieki nad dziećmi w okresie wakacji, choć te trwają o dwa tygodnie krócej niż u nas. W Polsce w zakresie wspierania pracujących rodziców wiele się zmienia i dobre praktyki w tym zakresie nie są już tylko rzadkością.
Wakacje w RBS
Każdego roku The Royal Bank of Scotland organizuje cztery tygodnie półkolonii. Firma nie może liczyć na brak chętnych, ponieważ jej duża część to centrum usług wspólnych, gdzie zatrudnionych jest wielu młodych rodziców. Tradycja półkolonii sięga 2009 roku i co roku turnusy są organizowane w tym samym terminie. To daje rodzicom komfort, gdyż mogą mieć pewność, że w tym konkretnym okresie mają zapewnioną opiekę dla dzieci. Spokojnie czekają na termin zapisów i w momencie ich uruchomienia lista chętnych zapełnia się błyskawicznie.
W The Royal Bank of Scotland plc realizujemy półkolonie od 2009 roku. Organizujemy turnusy zarówno w czasie wakacji letnich, jak i ferii zimowych. Za każdym razem podczas zapisów lista uczestników zapełnia się błyskawicznie, ciekawostką jest fakt, że najmłodsi uczestnicy mają dopiero cztery lata.
Nasz dostawca w organizacji półkolonii wykazuje się dużym profesjonalizmem, kreatywnością oraz elastycznością, uwzględniając nasze wszelkie sugestie. Opiekunowie półkolonii mają bardzo dobry kontakt z dziećmi oraz z rodzicami. Pracownicy darzą go dużym zaufaniem, wiąże się to z pewnością z długoletnią współpracą. Widzimy to, gdyż z roku na rok mamy coraz więcej turnusów półkolonii.
Zapewniamy oryginalny i dopasowany do wieku dzieci program atrakcji oraz dbamy o wszystkie elementy logistyczne–transport, wyżywienie, bezpieczeństwo dzieci. Obecnie mamy tak dużo firmowych „maluchów”, że jednocześnie organizujemy turnusy dla dzieci młodszych i starszych. W ten sposób program półkolonii jest bardziej dopasowany do wieku uczestników.
Zarówno pracownicy, jak i dzieci są zadowoleni z organizowanego wypoczynku. Pracownicy doceniają fakt, iż program jest zróżnicowany oraz ułożony w sposób pozwalający dzieciom na naukę i zabawę jednocześnie. Dodatkowo dla pracowników ważne jest to, że opiekunowie na bieżąco informują rodziców o tym, co dzieci robią i jak się czują. Z kolei dla dzieci jest to z pewnością miła okazja spędzenia czasu z rówieśnikami, a czasem także do spotkania znajomych z poprzednich lat. Zarówno dzieci, jak i rodzice doceniają nasz wkład w pomoc zapewnienia opieki nad dziećmi w czasie wolnym od szkoły. Można to zobaczyć poprzez pełną listę uczestników półkolonii każdego roku oraz w pozytywnych opiniach, jakie napływają od rodziców do Działu HR.
– Magdalena Dorada, młodszy specjalista ds. personalnych w The Royal Bank of Scotland
Półkolonie i kolonie w IBM
Pracownicy IBM też mogą liczyć na wsparcie pracodawcy. Od kilku lat w okresie wakacji IBM zaprasza dzieci swoich pracowników na półkolonie oraz kolonie. Oferuje dofinansowanie do obu typów wypoczynku. Jak mówi Beata Markowska, taka forma wsparcia rodziców sprawdza się i cieszy się wśród rodziców dużym powodzeniem.
IBM Polska organizuje każdego roku kilka turnusów półkolonii dla młodszych dzieci oraz kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży. Oferujemy dofinansowanie do obu typów wypoczynku. Dodatkowo oferujemy program home-workingu, dzięki któremu pracownicy mogą pracować z domu nawet do kilku dni w tygodniu, co pozwala na pogodzenie obowiązków domowych z pracą
– mówi Beata Markowska, menedżerka ds. równości szans i różnorodności w IBM Polska.
Nie tylko kolonie
Niektóre firmy dysponują firmowym przedszkolem, które w wakacje pracuje w tym samym trybie co w trakcie roku szkolnego. W ten sposób pracownicy nie muszą się kłopotać szukaniem dyżurujących placówek. Niestety, firm z firmowymi placówkami jest w Polsce wciąż mało, a ich pracownicy mogą zaliczać się do szczęściarzy.
Wiele firm stosuje także pracę zdalną. Dla pracującego rodzica praca z domu umożliwia połączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych. Wprawdzie zdalna praca przez całe wakacje może być trudna do zaakceptowania przez pracodawcę, ale kilka dni w tygodniu, zapewne jak najbardziej.
Nowoczesne technologie informatyczne wspierają rodziców, zwłaszcza te stosowane w naszej firmie. Coś, co kiedyś było niemożliwe, dziś jest codziennością, a kontakt z firmą jest możliwy praktycznie całkowicie zdalnie bez wychodzenia z domu. W naszej firmie oferujemy pracę w trybie Home Office. Oczywiście staramy się, by była taką tylko w częściowym wymiarze czasu pracy po to, by nie stracić relacji ze współpracownikami, aspekt pracy w grupie i związanych z nią interakcji ma dla nas duże znaczenie. Jesteśmy jako firma otwarci na to, by móc oferować takie rozwiązanie rodzicom oraz innym pracownikom
– mówi Katarzyna Rusek, HR Director w SAP Polska.
Dziecko w firmie
Innym ciekawym rozwiązaniem, które firmy mogą oferować pracującym rodzicom, jest zabranie dziecka ze sobą do pracy. W niektórych firmach do dyspozycji pracowników jest pokój zabaw ze stanowiskiem do pracy, gdzie rodzic wraz z dzieckiem może wspólnie spędzić czas – rodzic pracując, a dziecko bawiąc się.
Rozwiązania wakacyjne to tylko jedna z możliwości dbania o swoich pracowników w ramach programów równowaga praca–rodzina. Obecnie to pracodawcy muszą zabiegać o pracowników, jeżeli chcą uzyskać określony dla swej organizacji poziom usług czy wizerunek, a jednym ze skutecznych sposobów przyciągnięcia dobrze wykształconych pracowników jest oferowanie im możliwości pracy w środowisku cechującym się właśnie zachowaniem równowagi między sferą życia zawodowego a rodzinnego. Sama motywacja płacowa i nagradzanie pracowników nie wystarcza już do zmotywowania ich do efektywnej pracy, nie daje też gwarancji utrzymania pracownika w firmie. Warto wziąć pod uwagę, że rozwiązania w sferze równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym są obecnie jednym z istotniejszych czynników, decydujących o wyborze pracodawcy przez pracownika lub decyzji o zmianie zatrudnienia.
Autor:
Karolina Andrian – Współwłaścicielka firmy Femmeritum zajmującej się rozwiązaniami z zakresu równowaga praca–rodzina i praca–życie. Prywatnie mama trójki dzieci – co roku planuje skrupulatnie logistykę wakacyjną swoich małych pociech, poszukując rozwiązań dla pracujących rodziców.