Praca dorywcza jest coraz częściej poszukiwana przez Polaków. Wysoka inflacja, najwyższe od lat stopy procentowe, sezon zimowy i wysokie koszty ogrzewania, a do tego zbliżające się święta – to wszystko sprawia, że portfele Polaków są coraz chudsze. Już nie mówimy o oszczędzaniu, bo wiele osób nie ma z czego odkładać, lecz o potrzebie dodatkowej gotówki na bieżące wydatki. Dobra wiadomość jest taka, że w okresie okołoświątecznym w ofertach pracy dorywczej można przebierać i zarobić od 170 zł do ok. 250 zł na rękę.

Rosnące koszty utrzymania są wyzwaniem dla niejednej rodziny w Polsce. W związku z galopującymi cenami, wyższymi ratami kredytowymi i zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Polacy coraz częściej szukają dodatkowego zajęcia, aby dorobić. Choć chęć dorabiania wśród Polaków od zawsze była wysoka, obecnie jest jeszcze wyższa. W ostatnim badaniu LiveCareer.pl 60% badanych przyznało, że pensja nie wystarcza im na życie lub ledwo wystarcza na pokrycie podstawowych wydatków. Nowym źródłem dochodu może być tzw. praca na godziny. Z dnia na dzień można dorobić jako pracownik biurowy, magazynier czy sprzedawca. Wcale nie trzeba przechodzić długiego i trudnego procesu rekrutacji czy rejestracji, żeby znaleźć dodatkową pracę. W aplikacji Tikrow znajdują się oferty pracy, tzw. dniówki, na już, z wypłatą wynagrodzenia w ciągu 24 godzin. Taka forma jest do połączenia z codziennymi obowiązkami czy pracą etatową, dlatego zyskuje na coraz większej popularności.

TOP10 dniówek, które dadzą dorobić najwięcej

Ranking „TOP10 dniówek” otwiera pracownik biurowy. Za osiem przepracowanych godzin na rękę dostaniemy średnio 238 zł. Drugie miejsce zajęła posada magazyniera, gdzie zarobić można 237 zł netto. Powyżej 25 zł za godzinę pracy dostaną osoby, które dorobią jako pracownik produkcjipracownik techniczny. Tutaj dniówki wynoszą odpowiednio 203 zł oraz 201 zł na rękę. Na piątym i szóstym miejscu są stanowiska ze stawką godzinową powyżej 24 zł, czyli opiekun klienta oraz pracownik gastronomii. Odpowiednio dniówki wynoszą 194 zł i 192 zł netto. Pracownicy sklepów, m.in. odzieżowych oraz pracownik do prac fizycznych godzinową stawkę mają powyżej 23 zł na rękę. Za dzień pracy otrzymują więc 190 zł oraz 184 zł netto. Na przedostatnim miejscu uplasował się monter urządzeń elektronicznych. W ten sposób można zarobić 168 zł netto. A ranking zamyka kasjer, którego dniówka wynosi 166 zł.

Praca dorywcza - jak, gdzie i ile można zarobić? - infografika, praca dorywcza, stawki.
Praca dorywcza – jak, gdzie i ile można zarobić?

Praca dorywcza – tych dniówek jest najwięcej

W ciągu ostatnich 12 miesięcy najwięcej ofert pracy natychmiastowej dotyczyło pracownika sklepu. Chętnie mogli wybierać w wielu branżach od elektronicznej po drogeryjną. Ogromny popyt był również na stanowisko magazyniera. Oferty na dniówki pojawiały się w dużych ilościach dla osób poszukujących zatrudnienia jako pracownik produkcji lub pracownik gastronomii.

Jak zauważają eksperci, już od listopada w aplikacji Tikrow wybór dniówek rośnie, ponieważ zbliżamy się do takich okazji jak Black Friday, Święta Bożego Narodzenia czy noworoczne obniżki cenowe. Pracodawcy, w szczególności firmy handlowe, produkcyjne, magazynowe i kurierskie działające na rynku FMCG i e-commerce, potrzebują dodatkowych rąk do pracy na pojedyncze, krótkoterminowe zlecenia. I nierzadko chcą płacić więcej niż w ciągu roku. W okresie okołoświątecznym można liczyć na większą liczbę ofert na stanowisko opiekuna klienta, pracownika fizycznego czy gastronomii oraz magazyniera.

Źródło: Tikrow