Praca dla Ukraińców – apel do przedsiębiorców. W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę wielu obywateli zdecydowało się na wyjazd z kraju. Osoby, które przyjeżdżają do Polski, pochodzą z różnych regionów Ukrainy, w pierwszej kolejności ewakuują się kobiety i dzieci. Część z nich ma już rodziny od dawna mieszkające w Polsce, inni uciekają przed wojna w nieznane. Naszym zadaniem jest zapewnienie im bezpiecznego miejsca do życia, możliwości podjęcia legalnej pracy i osiedlenia się rodzin. SPEK, jako jedna z wiodących firm rekrutacyjnych w Polsce, w związku z sytuacją na Ukrainie zdecydowała o rezygnacji z zarobku agencji i zwraca się do przedsiębiorców z prośbą o zgłaszanie potrzeb kadrowych.

Jak podaje Straż Graniczna od 24 lutego 2022 roku, czyli od dnia rozpoczęcia działań zbrojnych w Ukrainie funkcjonariusze SG odprawili łącznie na wszystkich przejściach granicznych z Ukrainą 187,8 tys. osób. W tym na kierunku do Polski ponad 156 tys. Wczoraj, 27 lutego odprawiono rekordową liczbę osób – 88,4 tys., w tym na kierunku do Polski 77,3 tys.

Praca dla Ukraińców - apel do przedsiębiorców - meżczyzna na budowie tnie beton.
Praca dla Ukraińców – apel do przedsiębiorców

Dach and głową i praca dla Ukraińców

Przedstawiciele firmy SPEK otrzymują setki telefonów od obywateli Ukrainy, którzy uciekają przed wojną do Polski. Przede wszystkim z zapytaniem o znalezienie bezpiecznego dachu nad głową, ale również pracy, która da im możliwość utrzymania swoich rodzin.

Docierają do nas ludzie, którzy nigdy wcześniej nie byli w Polsce. Nie chcieli opuszczać swojego kraju i ciężko codziennie pracowali na Ukrainie. Są to osoby zdeterminowane do pracy, które nie chcą przebierać w powierzonych im zajęciach. Podejmą się niemalże każdej pracy. Jako agencja pośrednictwa pracy zdecydowaliśmy o rezygnacji z zarobku agencji przy pośrednictwie. Jednocześnie zwracamy się do przedsiębiorców z prośbą o zgłaszanie potrzeb kadrowych – mówi współwłaściciel SPEK Przemysław Hermański. 

SPEK jako agencja pośrednictwa pracy współpracuje z ponad 100 firmami w Polsce, w dużej części pośrednicząc w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy. Przez ponad 6 lat przez SPEK przewinęło się ponad 6 tys. pracowników z różnych krajów. W tym duża część z Ukrainy. 

Zakończenie konfliktu zbrojnego i stanu wojennego to bardzo długi i nieprzewidywalny proces. Jak szacuje ekspert pracownicy z Ukrainy są szansą dla rodzimych przedsiębiorców. Przede wszystkim Polska gospodarka potrzebuje rąk do pracy. Realnie rynek jest w stanie w ciągu sześciu miesięcy wchłonąć ok. 0,5 mln pracowników, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie. Dlatego w sumie 700 tys. osób jest w stanie znaleźć u nas nie tylko schronienie, ale też pracę.

W celu ułatwienia kontaktu firma SPEK uruchomiła specjalny telefon kontaktowy (530 044 012), a także specjalny adres email: pomoc@spekgroup.com

Źródło: SPEAK