Home Polecane Polacy nie przyznają się rodzinie do zarobków i wydatków

Polacy nie przyznają się rodzinie do zarobków i wydatków

18% Polaków nie mówi swoim partnerom, ile zarabia. Coraz rzadziej decydujemy się również przekazać całą pensje na domowe wydatki. Jednocześnie, Polacy nie oszczędzają na partnerach pozamałżeńskich poświęcając im prawie 200 euro miesięcznie.

Międzynarodowe badanie przeprowadzone przez IPSOS na zlecenie Profi Credit w czterech europejskich krajach przedstawia niepokojące wnioski odnośnie zaufania finansowego, jakimi darzą się w rodzinie Polacy i Bułgarzy. W Czechach i na Słowacji sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Co dziesiąty Czech i Słowak nie rozwiązuje wspólnie z partnerem problemów finansowych. Część z nich, informuje jedynie o wycinku swoich zarobków i tylko 78% z nich trafia bezpośrednio do rodzinnego budżetu.

Czesi najczęściej trzymają swoje zarobki w sekrecie, a dwie trzecie z nich nie mówi w domu o więcej niż o 20% swoich dochodów. Co czwarty Bułgar, nie przekazuje do rodzinnego budżetu więcej niż 1/3 swoich przychodów – komentuje Jarosław Chęciński, Dyrektor wykonawczy Profi Credit. – Co więcej, aż 34% Polaków i 29% Słowaków zachowuje dla siebie jedną piątą zarobków – dodaje.

Czeszki i Polki najczęściej ukrywają informacje o swoich zarobkach

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na zlecenie Profi Credit, 23% Polaków nie mówi swoim rodzinom na co wydaje pieniądze. Jest to drugi, najniższy wynik w regionie. W pozostałych krajach sytuacja wygląda jednak podobnie. W Czechach tematu wydatków nie porusza 26% badanych, na Słowacji 25%, a w Bułgarii 22%.

 

We wszystkich krajach sytuacja wygląda podobnie – mężczyźni ukrywają swoje zarobki, a kobiety – wydatki. Polki i Czeszki robią to jednak o wiele częściej niż mężczyźni w tych krajach, dodatkowo rzadko podając prawdziwą informację na temat prawdziwej ceny zakupionego produktu – kontynuuje Jarosław Chęciński.

 

Największa część wydatków jest trzymana w sekrecie w Polsce. Ponad 1/3 osób w naszym kraju przyznaje się w domu do maksymalnie 20% swoich wydatków. Dla porównania, w Czechach tylko 11% osób nie przyznaje się partnerowi do ponoszonych kosztów.

 

Niewierność jest kosztowna, a najczęściej przyznają się do niej Polacy.

Do niewierności przyznaje się najwięcej Polaków (28%) i Czechów (25%). Na Słowacji liczba ta wynosi 19%, a w Bułgarii jedynie 15%. Utrzymanie związku poza małżeństwem jest związane również z dodatkowymi kosztami – najhojniejszymi darczyńcami są w tym przypadku Bułgarzy. Wydają oni średnio 184€ miesięcznie. U Polaków jest to 176€, a u Słowaków 134€. Czesi są najbardziej ostrożni i wydają na partnerów pozamałżeńskich jedynie 100€ miesięcznie.

 

źródło: Profi Credit Polska S.A.