Platformy inwestycyjne online – na co zwrócić uwagę? Transakcji na giełdzie możemy dokonywać za pośrednictwem wielu platform, które różnią się pod względem opłacalności i oferowanej funkcjonalności. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Wysokość opłat i prowizji

Te kwestie nie dotyczą bezpośrednio platformy inwestycyjnej, lecz samego rachunku, który jest z nią powiązany. Są to jednak czynniki, które należy przeanalizować jako całość – nawet najwygodniejsze rozwiązanie nie będzie miało sensu, gdy korzystanie z niego będzie po prostu nieopłacalne. Przed założeniem konta musimy zatem sprawdzić wysokość różnych opłat, przede wszystkim:

  • prowizji za dokonywanie transakcji,
  • opłat za prowadzenie konta,
  • jeśli interesują nas rynki walutowe, istotny będzie również tzw. spread – różnica między ceną kupna a sprzedaży, która ma spore znaczenie dla ostatecznych zysków.

Kolejnym ważnym aspektem jest dostępność różnych rynków i instrumentów finansowych. Ograniczenia w tym zakresie mogą znacznie zmniejszyć nasz potencjał na osiągnięcie zysku – z pewnością warto sprawdzić, w co możemy inwestować za pomocą wybranej platformy.

Funkcjonalność platformy

Wybierając stronę lub platformę do inwestycji, musimy sprawdzić dostępne funkcje. W przypadku, gdy chcemy skorzystać z analizy technicznej, niewątpliwie przydatne będą wbudowane wykresy i wartości różnych wskaźników dostępne w jednym miejscu. Ciekawą opcją mogą okazać się również narzędzia do zarządzania zleceniami i portfelem, dzięki którym obsługa rachunku będzie znacznie sprawniejsza i wydajniejsza.

Inwestorzy z Polski mają do dyspozycji wiele mniej lub bardziej rozbudowanych platform do obrotu akcjami i innymi instrumentami finansowymi. Warto zwrócić uwagę między innymi na rozwiązanie od profesjonalnego banku inwestycyjnego Saxo Bank Polska z własną aplikacją SaxoTraderPRO.

Nie wiesz, co wybrać? Sprawdź dostępność wersji demo

Część dostawców tego typu platform oferuje również dostęp do wersji próbnej. To idealny sposób, by bez ryzyka przetestować funkcjonalność poszczególnych rozwiązań. Zazwyczaj taki tryb polega na obrocie wirtualnymi środkami – głównym celem jest umożliwienie dokładnego zapoznania się z platformą.

O czym jeszcze warto pamiętać przy inwestowaniu? Jedną z najważniejszych kwestii jest świadomość ryzyka związanego z grą na giełdzie i obrotem innymi instrumentami finansowymi. Musimy liczyć się z możliwością utraty wszystkich wpłaconych środków. Co więcej, w przypadku niektórych instrumentów pochodnych – m.in. opcji i kontraktów CFD (kontraktów różnic kursowych) – saldo na naszym rachunku może osiągnąć wartość ujemną. Aby mieć większą pewność w inwestowaniu, warto nieustannie pogłębiać swoją wiedzę i zapoznać się z najpopularniejszymi metodami analizy technicznej i fundamentalnej.