Home Biznes PKP Intercity coraz nowocześniejsze – czyli lepszy sygnał komórkowy i Internet w...

PKP Intercity coraz nowocześniejsze – czyli lepszy sygnał komórkowy i Internet w wagonach

Lepsze wagony na tory

PKP Intercity odebrało z H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych kolejne zmodernizowane wagony. To w ramach kontraktu podpisanego w 2017 roku i rozszerzonego w ubiegłym roku. Łącznie już 75 z 90 unowocześnionych wagonów, czyli wszystkie z podstawowego kontraktu i połowa z opcji, jest do dyspozycji pasażerów.

Z pierwszych wagonów pasażerowie mogli korzystać już w grudniu zeszłego roku, co oznacza, że w ciągu niespełna roku na tory wyjechało 75 unowocześnionych pojazdów. Po wykonaniu całego zamówienia, będą obsługiwać połączenia na trasach:

Trasy

  • Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – Białystok
  • Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – Białystok
  • Kraków/Lublin– Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – Świnoujście
  • Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/Gorzów Wlkp.
  • Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wlkp./Zielona Góra.

Zasięg komórkowy oraz Internet

Unowocześnione wagony to pojazdy przedziałowe klasy 2., wyposażone w wygodne fotele a także klimatyzację, gniazdka, elektroniczny systemem informacji pasażerskiej oraz z toaletami z zamkniętym obiegiem. Ponadto w wagonach zainstalowane zostały wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Komfort jazdy oraz ciszę wewnątrz wagonu zapewnia zabudowa nowoczesnych wózków.

Ponad 400 mln. na modernizację

PKP Intercity umowę z H. Cegielski Fabryką Pojazdów Szynowych w Poznaniu na modernizację 60 wagonów podpisało w listopadzie 2017 r. Jej przedmiotem było wykonanie naprawy okresowej na 5 poziomie utrzymania a także modernizacja oraz przegląd na 3 poziomie utrzymania wagonów typu 111A (z prawem opcji na kolejne 30). Te po modernizacji zyskały oznaczenie 174A. Wartość kontraktu wyniosła ponad 273 mln złotych brutt. Co więcej PKP Intercity wykorzystało zawarte w umowie prawo opcji i rozszerzyło kontrakt w październiku 2018 roku o modernizację kolejnych 30 wagonów. Dlatego też łączna wartość kontraktu wzrosła do blisko 410 mln zł brutto.

Miliardy na inwestycje

Umowa jest elementem największego w historii PKP Intercity programu inwestycyjnego „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”. Ponadto kontraktu wartego aż 7 mld złotych. Modernizacja w sumie 90 wagonów jest współfinasowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. A także projekty „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” oraz „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”. PKP Intercity podpisało umowę na realizację tego projektu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) wiosną 2018 roku. Co więcej przewoźnik uzyskał dofinasowanie łącznie w kwocie 653,8 mln zł.