Pijany kierowca straci auto? Do niedawna był to jeszcze mglisty projekt obecnego rządu. Dziś wydaje się, że jego wdrożenie jest nieodległe, choć wciąż trudno uwierzyć by sposobem na walkę z pijanymi kierowcami było zarekwirowanie samochodu. A jednak.

Autor publikacji: Marek Chrzanowski

Zarekwirują auto

Wprowadzona w życie z początkiem roku nowelizacja Prawo o ruchu drogowym, nakładająca na kierujących drakońskie kary, to „mały pikuś” wobec prawa, jakie już niebawem może wejść w życie. Tym razem mowa o projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości, będącym już w uzgodnieniach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada on, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego to przestępstwo.

Pijany kierowca straci auto? - policyjne auto ze świecącymi na niebiesko kogutami.
Pijany kierowca straci auto?

Takie rozwiązanie daje nowe, choć kontrowersyjne możliwości rozwiązania zastosowania kar. Oprócz starych (mandatów czy orzekania grzywny), nowych postaci kar pozbawienia wolności i (w recydywie), zamiennie konfiskatę samochodu, jako narzędzia służącego przestępstwu.

Nowy bat na pijanych kierowców

Być może ten kolejny sposób walki z „patologią na drodze” sprawi, iż kierujący zaczną się bać konsekwencji jazdy na „podwójnym gazie”. Jak informują statystycy tylko w ubiegłym roku ilości kontroli ujawniono 50 tys. pijanych kierujących. W roku 2020 dużo było ich 111 tys. a w roku 2019 aż 134 tys.

Pijany kierowca, który decyduje się prowadzić pojazd, musi mieć świadomość wysokich konsekwencji, jakie go czekają. Konfiskata samochodu jako kolejna z palety kar za przestępstwo wydaje się dobrym stosowanym w świecie rozwiązaniem – zapewniał, informując o projekcie, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Jednak nie wszyscy zgadzają się na takie rozwiązania. Ich zdaniem, pomysł jest niesprawiedliwy, gdyż utrata auta, to zbyt bolesna odpowiedzialność. Co z zarekwirowanymi samochodami? Kto by je wyceniał, przygotowywał do licytacji, co z pojazdami niebędącymi własnością przestępcy, pojazd służbowy czy leasing? To tylko niektóre z pytań, jakie stawiają. Odpowiedzi z pewnością padną już niebawem.

Przeczytaj także: Nowe stawki mandatów dla piratów drogowych

Nowe stawki mandatów dla piratów drogowych. Początkowo zmiana przepisów miała obowiązywać od grudnia br., ale ustawodawcy nie spieszyli się z jej wprowadzeniem. Podobnie jak kierowcy z ich przestrzeganiem. Od 1 stycznia 2022 r. przekonamy się (dotkliwie), co niesie ze sobą nowelizacja Prawa o ruchu drogowym.