W 2023 roku pijani kierowcy stracą swoje samochody. Sejm przegłosował nowelizację kodeksu karnego, przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowe przepisy mają być stosowane w przypadkach, gdy kierowca będzie miał co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi. Wcześniej Senat wnioskował o odrzucenie poprawek do ustawy.

Pijani kierowcy stracą swoje auta

Nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni. Następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Pijani kierowcy stracą swoje samochody - samochód policyjny stoi w korku.
Pijani kierowcy stracą swoje samochody

Jeżeli nie będzie wypadku, lecz prowadzenie w stanie nietrzeźwości – sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach. „Recydywiście” przepadek będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila alkoholu.

Auta będą konfiskowane również sprawcom wypadków, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, popełniającym takie przestępstwo po raz kolejny lub powodujących wypadek. Jeżeli samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku.

Zaostrzenie kar

Obecnie za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości należy wymierzyć karę od 2 do 12 lat więzienia. Teraz za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będzie to minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci – 5 lat więzienia.

Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a obecnie do 12 lat.

Ustawa czeka już tylko na podpis Prezydenta RP. Nowe podpisy mają wejść w życie po trzech miesiącach od dnia podpisania przegłosowanej ustawy.

Źródło: gov.pl

Przeczytaj także: Wiarygodność ekonomiczna Polski pod lupą ekspertów

Wiarygodność ekonomiczna Polski pod lupą ekspertów. Grupa praktyków pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera zakończyła prace nad raportem „Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski”. Premiera raportu odbędzie się 23 listopada 2022 roku w Krakowie, podczas Kongresu Open Eyes Economy Summit. Jakie czynniki wpływają na naszą wiarygodność? Jak wygląda w Polsce to przestrzeganie reguł?