Ceny polskiego węgla przebiły historyczne rekordy. Węgiel jest droższy niż na Zachodzie. Górnicy dostali dodatkowe cokwartalne premie, wypłacane na szokujących zasadach. Nagrody nie pomogły, wydobycie spada.

W ciągu miesiąca polski węgiel sprzedawany ciepłowniom podrożał o niemal 200% i znacznie przebił ceny węgla w portach zachodniej Europy. Jest dziś najdroższy w historii, choć na Zachodzie tanieje. W miesiąc kopalnie podwoiły też ceny dla elektrowni.

Od lipca do sierpnia polski węgiel dostarczany do ciepłowni miejskich podrożał z 455,22 do 1338,35 zł za tonę. Tak astronomicznego wzrostu z miesiąca na miesiąc, bo aż o 194% średniomiesięcznie, nie odnotował prawdopodobnie żaden indeks rynku paliw na świecie. Gigantyczny wzrost – z 344 na 641 zł/t – dotknął też elektrowni.

Nowy rekord ceny węgla i wyjątkowe podwyżki dla górników - kawałki węgla.
Nowy rekord ceny węgla i wyjątkowe podwyżki dla górników

Już w sierpniu węgiel dostarczany ciepłowniom przez polskie kopalnie (po niemal 55 zł/GJ) był droższy od węgla przypływającego z Ameryki Południowej, Afryki, Australii czy Azji do portów ARA (52 zł/GJ). Od tego czasu ceny w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) jeszcze zauważalnie spadły (do 51 zł/GJ).

Węgiel dostarczony elektrowniom w sierpniu wciąż był jeszcze średnio o 45% tańszy od tego przypływającego do ARA. Jednak podwyżka polskiego paliwa z miesiąca na miesiąc sięgnęła tu także niespotykanych wcześniej wartości – 88%.

Ceny węgla w górę, górnicy z nagrodami

Podczas spotkania z wicepremierem Jackiem Sasinem ustalono, że co kwartał górnicy będą mogli liczyć na nagrody. Wypłacane ponad dotychczasową pensję, barbórkę, czternastą pensję i 8 ton deputatu węglowego. W lipcu górnicy dołowi otrzymali pierwszą transzę − 6400 zł brutto nagrody, we wrześniu kolejne 6400 zł. Wysokość trzeciej nagrody będzie wkrótce negocjowana. Dodatki dla pracowników administracyjnych są niższe – po 4000 zł.

Jak wyjaśnia Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl., nagrody nie będą wypłacane pracownikom, którzy… przyszli do pracy pijani lub okradli firmę między styczniem a wrześniem 2022 r. Górnicy od Skarbu Państwa i Polskiej Grupy Górniczej wywalczyli więc dla siebie dodatek inflacyjny, a konsumenci będą płacić więcej za energię elektryczną i ciepło.

Źródło: MarketNews24