Home Innowacje Nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science 2016

Nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science 2016

24 marca 2016r. międzynarodowa społeczność naukowa zgromadzi się podczas 18. edycji L’Oréal-UNESCO For Women in Science Awards. W trakcie ceremonii uhonorowanych zostanie 5 wyjątkowych kobiet-naukowców i ich przełomowe osiągnięcia w nauce. Wyróżnienia otrzyma także 15 obiecujących młodych kobiet-naukowców. W obliczu bezprecedensowych globalnych wyzwań, od zmian klimatu, poprzez opiekę zdrowotną, po zrównoważone źródła energii, ich odkrycia stanowią nowe rozwiązania i dostarczają odpowiedzi na kluczowe problemy ludzkości. Laureatki programu udowadniają, że kobiety mają moc, by zmieniać świat na lepsze.

 Nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science 2016: w stronę jutra

Od 1998 roku Program L’Oréal-UNESCO For Women in Science docenia kobiety nauki. Jego celem jest zapewnienie wsparcia dla kobiet naukowców i ich prac badawczych. W programie wyróżniane są kobiety, które w swojej pracy naukowej w pełni wykorzystują swoją kreatywność
i pasję do nauki. Na przestrzeni 18 lat w programie uhonorowano 92 wybitne Laureatki, a  2 438 niesłychanie utalentowanych kobiet otrzymało wsparcie w związku ze swoimi osiągnięciami naukowymi, które zmieniają świat na lepsze.

Odkrycia Laureatek Programu For Women in Science stanowią nowe rozwiązania dostarczając odpowiedź na kluczowe problemy i zmieniają życie ludzi na całym świecie. Zaproponowane przez nie przełomowe i innowacyjne dokonania rozwijają istniejące dziedziny badań i tworzą nowe. Prowadzone przez nie badania przyczyniają się do leczenia chorób, zwiększenia zapasów żywności, umożliwiają zrównoważony rozwoju, zapewniają przetrwanie naszej planety, lepsze zrozumienie wszechświata, poszerzają wiedzę w fundamentalnych dla życia sprawach.

W tym roku nagrodzonych zostanie 5 znakomitych kobiet z następujących regionów: Afryka i kraje arabskie, Azja i Pacyfik, Europa, Ameryka Łacińska i Ameryka Północna. Tegoroczne Laureatki zostały wybrane przez niezależne, międzynarodowe jury w składzie 13 wybitnych naukowców z globalnej społeczności naukowej. Profesor Elizabeth H. Blackburn, Laureatka Nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science w 2008 roku oraz zwyciężczyni Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 2009 roku, jest tegoroczną Przewodniczącą Jury, a także pierwszą kobietą w historii Nagród, która przewodniczy Jury Programu L’Oréal- UNESCO For Women in Science.

Laureatki 2016: wyznaczanie nowych kierunków rozwoju

Tegoroczna edycja Nagród L’Oréal-UNESCO For Women in Science stanowi hołd dla wytrwałości, kreatywności oraz inteligencji 5 wybitnych kobiet-naukowców. Każda z 5 Laureatek odbierze odznaczenie 24 marca w Wielkim Amfiteatrze na Sorbonie w Paryżu, a także w uznaniu za zasługi dla nauki, otrzyma stypendium w wysokości 100 000 EUR.

 

13AFRYKA I KRAJE ARABSKIE

Profesor Quarraisha ABDOOL KARIM

CAPRISA, Nelson R Mandela School of Medicine, Uniwersytet KwaZulu-Natal, Republika Południowej Afryki

ZA KONTROLĘ ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ HIV.

Na całym świecie żyje 36,9 miliona ludzi zakażonych HIV. Badania profesor Abdool Karim dają kobietom siłę, by pomóc w zapobieganiu zakażeniom HIV w Afryce.

AZJA/PACYFIK

Profesor Hualan CHEN

Badawczy Instytut Weterynaryjny w Harbin, Chińska Akademia Nauk Rolniczych, Harbin, Chiny

ZA OCHRONĘ ŻYCIA PRZED ŚMIERTELNYMI WIRUSAMI GRYPY.

Dzięki jej badaniom oraz opracowanym przez nią innowacyjnym szczepionkom, świat jest chroniony przed wybuchami pandemii.

AMERYKA ŁACIŃSKA

Profesor Andrea GAMARNIK

Laboratorium Wirusologii Molekularnej, Fundación Instituto Leloir, Conicet, Buenos Aires, Argentyna

ZA OGRANICZANIE ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ WIRUSA DENGI

Każdego roku, na Dengę choruje 390 milionów ludzi. Badania przeprowadzane przez profesor Gamarnik mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się tej choroby.

EUROPA

Profesor Emmanuelle CHARPENTIER

Instytut Biologii Zakażeń Maxa Plancka, Berlin, Niemcy

ZA ZDEFINIOWANIE NA NOWO BADAŃ GENETYCZNYCH.

Ponad 10 000 nieuleczalnych schorzeń spowodowanych jest pojedynczą mutacją genetyczną. Technologia edytowania genów opracowana przez profesor Charpentier może „napisać od nowa” DNA.

AMERYKA PÓŁNOCNA

Profesor Jennifer DOUDNA

Instytut Medyczny im. Howarda Hughes, Zakład Biologii Molekularnej i Komórkowej, University of California, Berkeley, USA ZA ZDEFINIOWANIE NA NOWO BADAŃ GENETYCZNYCH.

Ponad 10 000 nieuleczalnych schorzeń spowodowanych jest pojedynczą mutacją genetyczną. Technologia edytowania genów opracowana przez profesor Doudna może „napisać od nowa” DNA.

 

Tegoroczne laureatki zaproponowały niezwykłe wizje oraz natychmiastowe rozwiązania kluczowych problemów zdrowotnych, z jakimi zmaga się człowiek, w tym HIV, ptasia grypa czy denga. Zrewolucjonizowały edytowanie genów, tym samym umożliwiając precyzyjne „napisanie od nowa” genetycznego kodu DNA. Ich kariery są wyjątkowe, a ich odkrycia prawdziwie nowe i stanowiące kwintesencję badań na najwyższym poziomie. – mówi prof. Elizabeth Blackbourn

L’Oréal-UNESCO 2016 INTERNATIONAL RISING TALENTS

Od wielu lat Program L’OréalUNESCO For Women in Science dostrzega, jak istotne jest podkreślanie osiągnięć młodych kobiet będących u progu kariery naukowej. Dlatego w 2014 roku zapoczątkowany został międzynarodowy program grantów wspierających talenty – International Rising Talents. W tym roku program International Rising Talents podzielony został na cztery kategorie:

-Technologia i Inżynieria: Innowacje, które mogą zmienić oblicze medycyny

Doktor Eszter Farkas, WĘGRY.

NOWE TERAPIE MAJĄCE NA CELU ZMNIEJSZENIE USZKODZENIA MÓZGU W WYNIKU UDARU

Profesor Jasmeen Merzaban, ARABIA SAUDYJSKA.

BADANIA NAD MIGRACJĄ KOMÓREK MACIERZYSTYCH CELEM LEPSZEGO ZROZUMIENIA JAK MOŻNA JE WYKORZYSTAĆ W LECZENIU CHORÓB.

Doktor Yilun Ying, CHINY

WYKORZYSTANIE MALEŃKICH OTWORÓW DO SEKWENCJONOWANIA DNA.

 –Nauki fizyczne: Ogromny wpływ na nasz Świat

Doktor Elisa Orth, BRAZYLIA.

OPRACOWANIE NANOKATALIZATORÓW DLA CZUJNIKÓW WIELOFUNKCYJNYCH.

Doktor Dorthe Ravnsbæk, DANIA.

OPRACOWANIE NOWYCH TECHNOLOGII BUDOWY BATERII DLA BARDZIEJ WYDAJNEGO ORAZ OSZCZĘDNEGO WYKORZYSTANIA ENERGII ORAZ ZWIĘKSZONYCH MOŻLIWOŚCI MAGAZYNOWANIA ENERGII.

Doktor Sabrina Stierwalt, USA.

BADANIE ZDERZEŃ GALAKTYK CELEM ZREWIDOWANIA NASZEGO POJMOWANIA TEGO, JAK TWORZĄ SIĘ GLAKTYKI.

 –Nauki o życiu i środowisku: Sprawy o kluczowym znaczeniu dla przyszłości naszej planety

Doktor Maria del Rocio Vegas Frutis, MEKSYK.

BADANIE ROLI ODGRYWANEJ PRZEZ GRZYBY GLEBOWE W OCHRONIE ORAZ ZRÓWNOWAŻONYM ROZWOJU WYSOKOGÓRSKICH LASÓW MGLISTYCH MEKSYKU.

Doktor Irina Didenkulova, FEDERACJA ROSYJSKA.

BADANIA NAD TSUNAMI, FALAMI WYJĄTKOWYMI ORAZ FALAMI SZTORMOWYMI CELEM LEPSZEGO PRZEWIDYWANIA MORSKICH ZAGROŻEŃ I ZŁAGODZENIA ICH SKUTKÓW NA LĄDZIE I MORZU.

Doktor Anaïs Orsi, FRANCJA.

BADANIE HISTORYCZNYCH WZORCÓW POGODOWYCH WE WNĘTRZU ANTARKTYDY CELEM UDOSKONALENIA PROGNOZ DLA PRZYSZŁYCH ZMIAN KLIMATU.

 –Rozwiązania współczesnej medycyny w dziedzinie nauk medycznych

Doktor Habiba Alsafar, ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE.

IDENTYFIKOWANIE GENETYCZNYCH I ŚRODOWISKOWYCH CZYNNIKÓW RYZYKA ZWIĄZANYCH Z OTYŁOŚCIĄ SPOWODOWANĄ CUKRZYCĄ ORAZ CHOROBAMI SERCA SPOWDOWANYMI CUKRZYCĄ.

Doktor Maria J. Buzón, HISZPANIA.

BADANIE NOWYCH STRATEGII LECZENIA ZAKAŻEŃ HIV.

Doktor Hiba El Hajj, LIBAN.

OPRACOWANIE NOWYCH STRATEGII LECZENIA OSTREJ BIAŁACZKI SZPIKOWEJ.

Doktor Risa Mukai, JAPONIA.

BADANIA NAD PRZYCZYNAMI BIAŁACZKI T-KOMÓRKOWEJ DOROSŁYCH.

Doktor Bernadeta Szewczyk, POLSKA.

ZWIĘKSZENIE SKUTECZNOŚCI LEKÓW PRZECIWDEPRESYJNYCH DZIĘKI SUPLEMENTOM CYNKU.

Doktor Elena Tucker, AUSTRALIA.

ZROZUMIENIE GENETYCZNYCH PRZYCZYN WCZESNEJ MENOPAUZY.

W tym roku, celem zwiększenia świadomości wśród społeczeństwa i zwiększenia rozpoznawalności kobiet-naukowców zmieniających świat, 16 marca uruchomiona została międzynarodowa kampania Fundacji L’Oréal. Dzięki współpracy z JCDecaux oraz Aéroports de Paris, miliony ludzi na ulicach Paryża i podróżnych korzystających z lotnisk Charles de Gaulle oraz Orly będą mogli obejrzeć dwie unikalne wystawy z Laureatkami tegorocznej edycji Programu. Dodatkowo widzowie na całym świecie będą również mogli śledzić na bieżąco tydzień L’Oréal-UNESCO For Women in Science oglądając w dniach 21-25 marca relacje wideo na kanale YouTube Fundacji L’Oréal.

Polska edycja programu L’Oréal Polska dla kobiet i nauki

Program stypendialny Dla Kobiet i Nauki organizowany jest w Polsce już od 16 lat dzięki współpracy L’Oréal Polska, Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Polska edycja programu Dla Kobiet i Nauki była pierwszą lokalną odsłoną inicjatywy For Women in Science. Naszym zdaniem, najlepszym sposobem na walkę ze stereotypami i wyrównywanie szans kobiet w świecie nauki jest dawanie pozytywnego przykładu i generowanie rzeczywistej zmiany społecznej. Dlatego wspieramy kobiety-naukowców już na etapie studiów, aby dzięki otrzymanym stypendiom mogły rozwijać i promować swoją karierę badawczą – mówi Wioletta Rosołowska, Prezes Zarządu L’Oréal Polska.

Każdego roku 5 utalentowanych kobiet naukowców – doktorantek i habilitantek – uzyskuje wsparcie finansowe na dalsze badania oraz możliwość ich rozpromowania. Od 2016 roku została wprowadzona nowa kategoria. O granty w programie ubiegać się mogą także studentki. Przyznawane stypendia mają na celu zachęcenie kobiet już na etapie studiów do podejmowania prac badawczych i kontynuowania ich na dalszych etapach edukacji, przyczyniając się tym samym do rozwoju nauki.

Nagrodę przyznaje jury składające się z 16 wybitnych osobistości naukowych reprezentujących różne dyscypliny naukowe i ośrodki badawcze z całej Polski, pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej.

 

L’Oréal Polska