Home Biznes Mikrorachunek podatkowy – każdy będzie musiał go mieć. Ministerstwo Finansów publikuje film...

Mikrorachunek podatkowy – każdy będzie musiał go mieć. Ministerstwo Finansów publikuje film pokazujący jak go wygenerować.

Mikrorachunek podatkowy – założenia

Mikrorachunek podatkowy będzie już od początku 2020 roku służył zapłacie podatków. Dla przedsiębiorców to olbrzymie ułatwienie bo zamiast dokonywać różnych przelewów na różne konta w urzędach skarbowych wszystkie podatki wyślą na jeden numer rachunku. Bez róznicy czy to będzie PIT, CIT czy VAT. Mikrorachunek podatkowy muszą też jednak wygenerować zwykli podatnicy, ale narazie tylko ci, którzy będą w rozliczeniu rocznym posiadać niedopłatę. Bardzo ważne jest to, że nie musza tego robić do końca roku. W Internecie pojawiło się bowiem wiele przekłamań mówiących że muszą zrobić do do końca 2019. To nie jest prawda. Muszą to zrobić dopiero wtedy gdy przyjdzie im dopłacić do podatków po rozliczniu rocznym. Może to być w przyszyłym roku a może być też za dwa lub trzy lata. Gernerowanie rachunku zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. Ministerstwo Finansów pokazuje film jak to zrobić.

Mikrorachunek podatkowy – film instruktażowy

Poza tym na stronach Ministerstwa Finansów można przeczytać o szczegołach mikrorachunku podatkowego. Poniżej publikujemy główne informacje:

Mikrorachunek podatkowy – ważne informacje

PIT, CIT i VAT zapłacisz do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r.

Numer swojego mikrorachunku podatkowego możesz sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym.

Wygenerowanie i korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy go sprawdzić w generatorze i wykorzystać podczas przelewu.

Generator mikrorachunku podatkowego

Numer mikrorachunku w każdej chwili możesz wygenerować na stronie podatki.gov.pl, np. tuż przed dokonaniem przelewu podatkowego. Ważne, by przed skorzystaniem z mikrorachunku upewnić się, że został poprawnie wygenerowany. Możesz sprawdzać go wielokrotnie, zawsze wygenerujesz ten sam numer mikrorachunku, który został nadany tylko tobie i zawiera m.in. twój PESEL lub NIP. Do tej pory swój mikrorachunek sprawdziło już blisko 330 tys. podatników, a z generatora skorzystano ponad 2 mln razy.

Aby sprawdzić swój numer mikrorachunku, wystarczy podać:

  • PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną:

– nie prowadzisz działalności gospodarczej
– lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT

  • NIP, jeśli:

– prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT
– lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne

Generator mikrorachunku podatkowego działa całodobowo, dzięki temu swój numer możesz sprawdzić w każdym czasie i miejscu (np. korzystając z telefonu czy tabletu). Sprawdzisz go również w dowolnym urzędzie skarbowym. Ponadto jego wygenerowanie i prowadzenie jest całkowicie bezpłatne. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu. Numer sprawdzisz w generatorze na stronie podatki.gov.pl. Nie korzystaj z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r.

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:

Więcej informacji na temat mikrorachunku podatkowego znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.