Mazda stworzyła buty do jazdy samochodem. Mające za sobą ponad 100 lat doświadczeń: marka odzieży sportowej Mizuno i ekspert w dziedzinie motoryzacji – Mazda, to dwie japońskie potęgi, które wnoszą na drogi całego świata zarówno design, jak i nowatorskie rozwiązania.

Dzięki wspólnej pasji do doskonałych osiągów i myśleniu w kategoriach klienta, dwie firmy połączyły siły. Stworzyły wyjątkową parę butów do jazdy samochodem. W 2022 roku do sprzedaży trafi ich pierwszy produkt, mocno osadzony w wyścigowej tradycji i skoncentrowany na przyjemności prowadzenia. Wraz z producentem markowej odzieży sportowej Mizuno, Mazda stworzyła sneakersy w stylu Kodo – piękne połączenie funkcji i designu, zarówno na drodze, jak i poza nią.

Stylowa równowaga między estetyką a funkcjonalnością

Limitowana edycja nie jest przeznaczona wyłącznie do jazdy samochodem. Dzięki swojej minimalistycznej stylistyce ta wysoka cholewka robi również duże wrażenie podczas chodzenia, zaspokajając popyt na monochromatyczne projekty. Aby uzyskać tak stonowaną kolorystykę, połączono szarą nubukową skórę syntetyczną i czarną cielęcą skórę z włóknem syntetycznym. Wzór inspirowany jest filozofią projektową Mazdy „Kodo – Dusza Ruchu”. Opiera się ona na płynnych formach i eleganckim niedopowiedzeniu. Zespoły projektowe uważnie przyglądały się każdemu szczegółowi, aby uzyskać idealną równowagę między estetyką a funkcjonalnością.

Mazda stworzyła buty do jazdy samochodem - noga mężczyzny wystająca z auta.
Mazda stworzyła buty do jazdy samochodem

Od samego początku nadrzędnym celem było osiągnięcie doskonałej symbiozy pomiędzy kierowcą, butem i pojazdem. Dla Mazdy przyjemność prowadzenia i uczucie Jinba-Ittai – jedności pomiędzy jeźdźcem i koniem, pomiędzy kierowcą i pojazdem – jest zawsze w centrum uwagi. Wniesienie tych samych cech do obuwia do jazdy samochodem wymagało zastosowania zaawansowanych technologii. Ponadto drobiazgowej dbałości o szczegóły i zdecydowanie „humanocentrycznego” podejścia do projektowania. Wykorzystując swoją wiedzę z zakresu konstruowania pojazdów, projektanci Mazdy stworzyli but o pięknych proporcjach i wysokiej jakości wykończenia, który wzbudza emocje w podobny sposób, jak samochód Mazdy.

Technologia dla większej stabilności i zwinności w każdych warunkach drogowych

Buty do jazdy projektu Mazdy i Mizuno nie tylko ładnie wyglądają, ale również zapewniają doskonałe właściwości do prowadzenia samochodu. Technologia okrągłej podeszwy buta wspomaga delikatny i kontrolowany nacisk na pedały. Dzięki temu but daje dużo czucia i przekazuje użytkownikowi natychmiastową informację zwrotną na temat osiągów i zachowania samochodu. Podeszwa zewnętrzna jest wzorowana na opływowym, trójwymiarowym kształcie samochodu wyścigowego. Dzięki czemu łączy komfort z optymalną przyczepnością do pedałów – dla większej stabilności i zwinności w każdych warunkach drogowych. Ponadto, stopy są wspierane przez siatkę o gęstej strukturze, która zapobiega deformacji buta. Wspierająca struktura zapobiega również zmęczeniu nóg kierowcy i skurczom stóp. Efektem końcowym jest maksymalny komfort, nawet na długich trasach.

Najwyższy komfort w codziennym użytkowaniu

Komfort nie kończy się po wyjściu z samochodu. Firma zadbała o to, aby buty do jazdy były również doskonałym obuwiem do chodzenia. Podczas gdy większość butów wyścigowych i do jazdy samochodem bazuje na twardych i cienkich podeszwach, aby osiągnąć reaktywność, ten model wykorzystuje do amortyzacji opatentowaną przez Mizuno technologię Center of Balance. Podłużne żłobienia zastosowane w podeszwie środkowej zapewniają lepszą amortyzację w codziennym użytkowaniu. Bez wpływu na subtelne wyczucie pedałów, co pozwala na bardziej precyzyjną i bezpieczną jazdę. Efektem końcowym jest but, który łączy w sobie zwiększone wrażenia z jazdy i funkcjonalność na co dzień. A wszystko to przy zachowaniu stylowego i eleganckiego wyglądu.

Gdy w japońskim internetowym serwisie Makuake ruszyły zamówienia, fani marki Mazda nie mogli się doczekać, aby dostać w swoje ręce jedną z zaledwie 1350 par. W ciągu kilku dni kolekcja została całkowicie wyprzedana. Szczęśliwi klienci z niecierpliwością oczekują na dostawę swoich nowych butów do jazdy. Spodziewajcie się zobaczyć projekt Kodo na chodnikach Japonii już wiosną przyszłego roku!

Źródło: Mazda Motor Poland