Mazda North America Operations prezentuje Mazdę CX-50, pierwszy model produkowany w nowej fabryce w Alabamie. Całkowicie nowy kompaktowy crossover wyjedzie z amerykańskiej fabryki już w styczniu 2022 r. Mazda CX-50 daje początek znaczącej ekspansji globalnej linii SUV-ów producenta.

Mazda North America Operations zaprezentowała Mazdę CX-50, całkowicie nowego SUV-a zaprojektowanego wyłącznie na rynek Ameryki Północnej. Będzie to pierwszy model produkowany w nowej fabryce Mazda Toyota Manufacturing (MTM), zlokalizowanej w Huntsville w stanie Alabama.

Uruchomienie produkcji Mazdy CX-50 w ramach MTM zaplanowano na styczeń 2022 roku. MTM to przedsięwzięcie joint-venture obu producentów (50:50), z roczną zdolnością produkcyjną 300 tys. sztuk samochodów. Po 150 tys. sztuk dla każdego producenta. MTM jest częścią szerszej współpracy, która obejmuje wspólne opracowywanie technologii dla pojazdów elektrycznych, systemu usług połączonych i zaawansowanych systemów bezpieczeństwa.

Mazda North America Operations prezentuje Mazdę CX-50, pierwszy model produkowany w nowej fabryce w Alabamie - kierownica  z logo Mazdy.
Mazda North America Operations prezentuje Mazdę CX-50, pierwszy model produkowany w nowej fabryce w Alabamie

Nowa sylwetka i zwiększone możliwości terenowe

Mazda CX-50 dołączy do amerykańskiej gamy modeli pozycjonowanych powyżej Mazdy CX-5. Dzieląc platformę z Mazdą 3 i Mazdą CX-30, SUV Mazdy najnowszej generacji będzie początkowo napędzany jednym z dwóch silników benzynowych Skyactiv-G o pojemności 2,5 litra. W późniejszym czasie zostanie wyposażony w zelektryfikowane jednostki. Nowy model wyposażony został w najnowszy system napędu i-Activ AWD oraz system Mazda Intelligent Drive Select (Mi-Drive), który oferuje różne tryby jazdy, dostosowane do zmiennych warunków. Elegancka, a zarazem wyrazista sylwetka nadwozia CX-50 podkreśla zwiększone możliwości terenowe. Natomiast rozplanowanie i jakość wykończenia wnętrza kabiny wyposażonej po raz pierwszy w panoramiczny szyberdach, co jest nowością w ofercie marki, świadczą o tym, że marka nieustannie koncentruje się na zapewnieniu najlepszych wrażeń z jazdy.

Premiera całkowicie nowego modelu poprzedza prezentację dwóch większych modeli typu SUV. Zostaną one wprowadzone na rynek europejski w ciągu najbliższych dwóch lat. Mazda CX-60 z dwoma rzędami siedzeń oraz oferująca trzy rzędy, przestronna Mazda CX-80. Modele zapowiadają wprowadzenie do Europy benzynowo-elektrycznych, hybrydowych układów napędowych typu plug-in. W ofercie znajdzie się także sześciocylindrowy rzędowy silnik o zapłonie samoczynnym nowej generacji – Skyactiv-X. Łączy on wysoką moc i niską emisję spalin. Ponadto silnik Diesla Skyactiv-D z 48-woltowym układem hybrydowym pod postacią miękkiej hybrydy (mild hybrid).

Źródło: Mazda Motor Poland

Przeczytaj także: Nowa Mazda z roku 2022 z gwarancją ceny z 2021

Marka wprowadza akcję specjalną, w ramach której gwarantuje niezmienne ceny zakupu samochodów zamówionych przez klientów do końca listopada tego roku. Gwarancja stałej ceny dotyczy wszystkich modeli w dowolnej wersji silnikowej i wyposażenia, które zostaną wyprodukowane na konkretne zamówienie klienckie w 2022 r.

– „W okresie rosnących cen niemal wszystkich towarów i usług, chcemy zapewnić naszym klientom komfort wyboru dowolnej Mazdy do produkcji w 2022 r., bez ryzyka inflacyjnego. W tej chwili przyjmujemy zamówienia na wszystkie modele z naszej gamy, najbliższa produkcja rocznika 2022 zaplanowana jest na I kwartał nowego roku, a dostawy – na II kwartał przyszłego roku – mówi Piotr Nowak, Dyrektor Sprzedaży Mazda Motor Poland.