Jakie nowe sankcje na Rosję wprowadziły USA i Wielka Brytania? Po ponownym ataku Putina w Doniecku i Ługańsku oraz wywiadzie ujawniającym celowe bombardowanie infrastruktury krytycznej i cywilnej w Mariupolu w ostatnich dniach Wielka Brytania i USA nałożyły kolejne sankcje.

Nowe sankcje na Rosję – działania Wielkiej Brytanii

21 kwietnia 2022 r. Minister spraw zagranicznych Liz Truss ogłosiła nową falę 26 sankcji wymierzonych w podmioty obronne. Najnowsze brytyjskie środki zostały skierowane przeciwko generałom dopuszczającym się okrucieństw na froncie na Ukrainie. Ponadto osobom i firmom wspierającym wojska Putina. W odpowiedzi na trwającą na Ukrainie wojnę rząd brytyjski nakłada sankcje na kluczowych dowódców armii rosyjskiej. Są to między innymi:

  • podpułkownik Azatbek Omurbiekow, oficer dowodzący armii rosyjskiej, współodpowiedzialny za rzeź w Buczy.
  • Generał pułkownik Andriej Serdiukow, dowódca sił powietrznodesantowych
  • Siergiej Borysowicz Korolyov, pierwszy zastępca dyrektora Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji
  • Koncern Kałasznikowa którego broń była używana przez rosyjskie siły zbrojne podczas inwazji na Ukrainę

Rząd Wielkiej Brytanii będzie nadal stosował sankcje, aby sparaliżować gospodarkę oblężniczą Putina. Cały czas także wspiera opór Ukrainy. Ponadto do tej pory Wielka Brytania sankcjonowała ponad 900 miliardów funtów globalnych aktywów z banków oraz usankcjonowała oligarchów i ich rodziny o wartości netto około 200 miliardów funtów.

Jakie nowe sankcje na Rosję wprowadziły USA i Wielka Brytania? - flaga Rosji na wietrze.
Jakie nowe sankcje na Rosję wprowadziły USA i Wielka Brytania?

Nowe sankcje na Rosję – działania Stanów Zjednoczonych

20 kwietnia Departament Skarbu USA wskazał podmioty pomagające unikać Rosji nałożonych sankcji. Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA wskazało przede wszystkim podmioty i osoby zaangażowane w próby obejścia sankcji nałożonych na Rosję przez Stany Zjednoczone i ich międzynarodowych partnerów. OFAC wskazał:

  • Rosyjski bank komercyjny Transkapitalbank. Podmiot ten starał się także stworzyć centrum rozliczeniowe w Azji. Jednocześnie omijając banki amerykańskie i europejskie w procesie rozliczeniowym.
  • Globalną sieć ponad 40 osób i podmiotów kierowaną przez wskazanego przez USA rosyjskiego oligarchę Konstantina Małofiejewa. W tym organizacje, których główną misją jest ułatwianie podmiotom rosyjskim uchylania się od sankcji.
  • OFAC wskazał również firmy działające w rosyjskich 'kopalniach’ wirtualnych walut, prawdopodobnie trzecim największym takim rynku na świecie. Jest to pierwszy przypadek nałożenia sankcji na firmę wydobywającą wirtualne waluty.

Źródło: gov.uk / treasury.gov

Przeczytaj także: Jak inwazja na Ukrainę wpływa na gospodarkę Rosji?

Jak inwazja na Ukrainę wpływa na gospodarkę Rosji? Najnowsza edycja raportu CEIC „Russia Economy in a Snapshot” zawiera kompleksowy przegląd danych gospodarczych i finansowych z końca 2021 i początku 2022 roku. Analitycy z ISI Emerging Markets Group przedstawiają sytuację makroekonomiczną Rosji. Zwraca szczególną uwagę na wpływ trwającego konfliktu zbrojnego w Ukrainie oraz konsekwencje zaostrzania sankcji. Zebrane informacje pozwalają ocenić aktualny stan rosyjskiej gospodarki w świetle obecnej sytuacji geopolitycznej.