Inwestycja w nieruchomości wypoczynkowe – czy to się opłaca? Pandemia bezdyskusyjnie wpłynęła zarówno na rynek nieruchomości, jak i decyzje wypoczynkowe Polaków. W tym sezonie wakacyjnym mniejszą popularnością cieszyły się hotele oraz wakacje za granicą. Natomiast uwagę rodaków zdecydowanie przykuły domki letniskowe. Kupno takiego domku wydaje się dziś więc dobrą inwestycją.

Mieszkanie, domek czy działka?

Rynek wynajmu mieszkań przestał być tak opłacalny jak przed pandemią. Według badań NBP  w I kwartale 2021 r. stopa zwrotu z takiej inwestycji wynosiła średnio tylko 2,4–3,7% przy zakupie za gotówkę. Teraz hitem jest najem krótkoterminowy nieruchomości wypoczynkowych, który stał się atrakcyjną inwestycją. Ta sytuacja szczególnie powinna zainteresować właścicieli mieszkań w miejscowościach turystycznych. Dużą popularnością cieszą się także działki. Jak wynika z danych serwisu Otodom, w 2020 r. zainteresowanie działkami na sprzedaż wzrosło ponad 70%, a samymi działkami rekreacyjnymi o prawie 100%. Obecnie jednak dla Polaków wyjątkowo atrakcyjna okazała się możliwość najmu domków letniskowych, bowiem wizja spędzenia urlopu bez nadmiernego kontaktu z tłumami stała się w obliczu pandemii pożądaną opcją.

Inwestycja w nieruchomości wypoczynkowe -czy to się opłaca?- wnętrze domku zbudowanego z drewna.
Inwestycja w nieruchomości wypoczynkowe -czy to się opłaca?

Dobra inwestycja i pewna lokata

Domki letniskowe na wynajem, to hit tego sezonu urlopowego. Jeszcze przed rozpoczęciem wakacji serwis Nocowanie.pl poinformował, że zainteresowanie wypoczynkiem w domkach zdecydowanie przekracza ich dostępną bazę noclegową. Domki letniskowe stały się tym samym dobrą inwestycją. Ze względu na ten trend na rynku nieruchomości wypoczynkowych, część firm odpowiedzialnych za ich budowę sprzedaje swoje produkty właśnie pod inwestycję. Taką opcję oferuje, chociażby spółka BJPDI odpowiedzialna za osiedle domków jednorodzinnych NOKK Houses na Mazurach. Ma on dla swoich klientów ofertę „Kup i wynajmij”, umożliwiając im tym samym odzyskanie kosztów poniesionej inwestycji poprzez wynajem domku.

Niezmienny trend

Obserwacja rynku nieruchomości wykazuje, że w 2020 r. wyraźnie zwiększył się popyt na domki letniskowe. W tegorocznym sezonie urlopowym ta sytuacja nie ulegała zmianie. Pandemia przyzwyczaiła Polaków do nowej formy wypoczynku – od teraz to bezpieczeństwo staje się dla nich najwyżej cenioną wartością podczas wakacji.

Źródło: Nokk Houses