Ile zarabiają freelancerzy? W 2021 roku wartość rynku freelancingu w Polsce przekroczy 15 miliardów złotych i zwiększy się o blisko 27% rdr. Obecnie na tym rynku pracuje już ponad 270 tysięcy wolnych strzelców, przy dynamice 7% rdr. Globalnie ten rynek będzie wart blisko 3,5 biliona dolarów w 2021 r. i dzięki niemu dochód uzyskuje około 1,1 miliard profesjonalistów. Co wpływa na dynamiczny rozwój tego sektora? Jak Covid-19 zmienia tę branżę?

W ciągu ostatniego roku, na skutek splotu działania trzech istotnych czynników, tj. pandemii, globalizacji i cyfryzacji, praca zdalna z przywileju dostępnego dla wybranych, stała się powszechnie obowiązująca rzeczywistością. Zmiany, których jesteśmy świadkami są uniwersalne i dotknęły praktycznie wszystkich pracowników biurowych. Wraz ze zmianą sposobu myślenia, zarówno u pracodawców, jak i kadry pracowniczej, a także z upowszechnieniem się modelu pracy zdalnej, znacząco wzrosła również popularność freelancingu. Także rola samych wolnych strzelców, jak i ich wpływ na gospodarki poszczególnych krajów.

Freelancing na świecie

Wartość globalnego rynku freelancingu w 2021 roku wyniesie 3,45 biliona dolarów, przy wzroście na poziomie 15% rdr. Pracuje na nim już 1,1 miliarda freelancerów na całym świecie. Z czego 35,5% wolnych strzelców znajduje się w Europie – więcej niż na jakimkolwiek innym kontynencie. Jednak najbardziej wartościowym rynkiem jest kontynent Ameryki Północnej, z dominującym udziałem Stanów Zjednoczonych. W USA freelancerzy w tym roku wytworzą wartość, czyli wniosą do amerykańskiej gospodarki 1,4 biliona dolarów (5,7% PKB w USA). Liczba freelancerów w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku była na poziomie 53,3 miliona profesjonalistów i wzrosła o 8,1% versus 2019 rok.

Ile zarabiają freelancerzy za granicą?

Stawki dla freelancerów różnią się w zależności od kraju, języka, stanowiska, doświadczenia, branży, pozycji rynkowej oraz lat doświadczenia. Średnia globalna stawka godzinowa to 19 dolarów brutto za godzinę. Zarobki ponad tę wartość, to domena blisko co trzeciego wolnego strzelca. 9% freelancerów otrzymuje 21-25 dolarów, 7% 26-30 dolarów a co dziesiąty (10%) otrzymuje 31-50 dolarów na godzinę. Z badań wynika, że co czwarty (24%) z badanych zarabia 6-10 dolarów na godzinę. 17% otrzymuje za 60 minut pracy 11-15 dolarów, a 13% 16-20 na godzinę.

Ile zarabiają freelancerzy? - wykres, jak freelancerzy znajdują zlcenia?
Ile zarabiają freelancerzy?

Freelancing w Polsce

W Polsce rynek freelancingu bardzo dynamicznie rośnie. Zarówno jeżeli chodzi o wartość rynku, jak i liczbę profesjonalistów zaangażowanych w niego. Pandemia, wbrew obawom wielu, nie tylko nie zatrzymała rozwoju tego rynku, ale jeszcze go przyspieszyła zarówno globalnie, jak i w lokalnie, tj. w Polsce. W 2021 roku już ponad 270 tysięcy profesjonalistów pracuje jako wolni, przy dynamice na poziomie 7% rdr. Wartość całego rynku freelancingu w Polsce zwiększy się o 27% i urośnie do poziomu 15,4 mld zł w bieżącym roku.

Kim jest polski freelancer?

Freelancerzy w Polsce praktycznie po równo reprezentują obydwie płcie. Ten stan równowagi, widać już od kilku lat, zatem nie jest to jakaś anomalia występująca w ostatnich badaniach. Z kolei, 60% freelancerów w Ameryce Północnej to mężczyźni, a 40% to  kobiety. Jest to bardziej wyrównany wynik niż średnia światowa, gdzie 77% freelancerów to mężczyźni, a 23% kobiety. Porównując dane polskie z globalnymi, można uznać że jesteśmy pionierami w zakresie równouprawnienia w obszarze freelancingu.

Ile zarabiają freelancerzy? - wykres, czym się zajmują freelancerzy
Ile zarabiają freelancerzy?

Jeżeli chodzi o wiek, to tak jak w przypadku freelancingu globalnego, wolni strzelcy to przede wszystkim ludzie młodzi i w średnim wieku. Najwięcej osób, bo aż 50,3% znajduje się w przedziale między 26. a 35. rokiem życia. Grupy młodsze (19-25) i starsze (36-45) stanowią po około 20% wszystkich wolnych strzelców. Niemal 5% specjalistów wykonujących prace na zlecenie ma od 46 do 55 lat. Znaczna większość polskich freelancerów (67,3%) posiada wykształcenie wyższe,a 15,1% obecnie studiuje.

Jakie branże pracy zdalnej są najbardziej popularne?

Największy odsetek podwykonawców zajmuje się copywritingiem i social mediami – 26,4%. Co piąty (21%) wolny strzelec to grafik. A 10,5% wykonuje strony i sklepy internetowe lub usługi z dziedzin fotografii, wideo i animacji. Kolejne 7,3% ankietowanych wskazało programowanie i IT jako główną dziedzinę swojej działalności. Na następnych miejscach znalazły się takie branże jak tłumaczenia (7,1%) czy SEO i SEM (3,4%). Przyglądając się branżom z perspektywy płci, zauważymy, że najwięcej freelancerek zajmuje się copywritingiem i mediami społecznościowymi (20% wszystkich respondentów). Kolejnymi specjalnościami z silną reprezentacją kobiecą są grafika (10%) i tłumaczenia (5%). Wśród mężczyzn najliczniejszą grupę stanowią graficy (11%), a za nimi są specjaliści od tworzenia stron i sklepów internetowych (8%). Ponadto programiści i profesjonaliści IT (7%).

Ile zarabiają freelancerzy?- infografika, jak freelancerzy rozliczają zlecenia?
Ile zarabiają freelancerzy?

Ile zarabiają freelancerzy w Polsce?

Z roku na rok zarobki freelancerów dynamicznie rosną. Mimo pandemii kolejny rok z rzędu zwiększył się procent wolnych strzelców zarabiających powyżej 5 tysięcy złotych na rękę (17,7% badanych), co daje wartość o 45% większą niż rok wcześniej. Przyglądając się bliżej zmianom w zarobkach, 52,4% freelancerów deklaruje, że ich dochód się zwiększył, a 31,5% stwierdziło, że pozostał na tym samym poziomie.

Rozkładając uzyskane wyniki na poszczególne branże i w tym roku, bez zaskoczenia można zauważyć, że grupą najlepiej zarabiającą są osoby zajmujące się programowaniem i szeroko pojętą branżą IT (20% zarabia od 5 do 10 tysięcy złotych netto, a 26% powyżej 10 tysięcy złotych na rękę).

Drugie miejsce, z niewielką różnicą, zajmuje branża doradcza i konsultingowa (35% od 5-10 tysięcy, 18% ponad 10 tysięcy netto). Kolejnymi specjalnościami, które przynoszą freelancerom wyższe dochody, są tłumaczenia, fotografia wraz z wideo i animacją oraz pozycjonowanie (SEO i SEM). Powyżej 5 tysięcy złotych na rękę w tych grupach zarabia odpowiednio 17%, 16% i 16% badanych.

Źródło: Useme