Ile kosztują wakacje za granicą? Większość Polaków chce spędzić przynajmniej część wakacji poza domem. Coraz częściej decydujemy się na wyjazdy zagraniczne. Jak wynika z badania ogólnokrajowe, przeprowadzonego na zlecenie Wakacje.pl, w tym roku na zagraniczny urlop wybiera się 40 proc. osób w wieku powyżej 18. roku życia.

Propozycje biur podróży są bogate i zróżnicowane. Z pewnością każdy urlopowicz znajdzie interesującą ofertę dla siebie i bliskich. Oprócz kierunku decydujący wpływ na zakup wycieczki za granicę ma także cena. W pierwszej trójce najczęściej wybieranych kierunków na sezon letni według stanu sprzedaży na koniec marca znalazły się Turcja, Grecja, Egipt. Łącznie odpowiadają za 65 proc. sprzedaży. Miejsca od 4 do 10 zajmują Hiszpania, Tunezja, Cypr, Bułgaria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chorwacja i Włochy.

Ile kosztują zagraniczne wojaże?

I tak za wyjazd dla dwóch osób w Turcji klienci płacą łącznie średnio 5 756 zł (przed rokiem 5 864 zł). W Grecji jest to 5 991zł (5 921 zł), a w Egipcie6 410 zł (w 2021 roku 5 652 zł). W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków znalazły się również Hiszpania i Tunezja. Dwie osoby dorosłe za wyjazd płacą odpowiednio 5 500 zł i 5 339 zł. W grupie rodzin z jednym dzieckiem średnia cena rezerwacji do Turcji to 8 255 zł, do Grecji 8 252 zł. A do Egiptu 8 513 zł, przy rodzicach podróżujących z dwójką dzieci za pobyt w Turcji klienci płacą 10 297 zł. Natomiast za wakacje w Grecji 10 553 zł, a w Egipcie10 501 zł.

Ile kosztują wakacje za granicą? , infografika, średnia wartość rezerwacji
Ile Polacy wydadzą na tegoroczny urlop?

Przy cenach wycieczek na etapie wczesnej rezerwacji, która trwała do końca marca, nie było jeszcze widać wpływu inflacji i wzrostu kursów walut czy paliwa lotniczego. Ten trend nie powinien jednak nas zmylić. Przewidujemy, że w tym roku ceny nie będą spadać w takim zakresie, jak to bywało przed laty. Co prawda oferty last minute zawsze się pojawiają, ale nie powinniśmy liczyć w tym zakresie na superprzeceny. Zeszłoroczne analiz potwierdzały, że tuż przed wylotem te same wycieczki kosztowały więcej niż kupowane na kilka, czy kilkanaście tygodni wcześniej. Niekiedy różnice w cenach sięgały nawet ponad 1 tys. zł od osoby.

Wakacje za granicą – Polacy lubią planować urlop

Polacy lubią i chcą wiedzieć z góry, ile zapłacą za swoje wakacje. Dokładnie zaplanować budżet pomoże wykupienie pobytów w opcji all inclusive. To najpopularniejsza formuła wyżywienia, która obejmuje trzy posiłki dziennie, przekąski, napoje bezalkoholowe i alkoholowe. Ponadto często także lody dla dzieci i dostęp do różnych atrakcji organizowanych na terenie hotelu. W tym roku, podobnie jak w zeszłym, 84 proc. klientów wybiera all inclusive lub ultra all inclusive. Obecnie nieznacznie wyższy jest odsetek osób, które decydują się na wyżywienie w formie dwóch posiłków dziennie (10 proc. wobec 9 proc. przed rokiem).

Ile kosztują wakacje za granicą? - rodzaj wyzywienia

Wakacje za granicą – najlepiej samolotem

Urlopowicze w przeważającej części decydują się na podróże lotnicze – konkretnie 95 proc. z nich. Przed rokiem wskaźnik ten wynosił 90 proc. Widać, że znacząco spadł udział podróży własnym samochodem. Z 9 proc. w zeszłym roku do 3 proc. na koniec marca tego roku.

Ile kosztują wakacje za granicą? - rodzaj transportu-na-wakacje

W sezonie Lato 2022 w ofercie dostępnych jest więcej niż przed rokiem wylotów z lotnisk lokalnych. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Wakacje.pl na próbie ogólnopolskiej wynika, że 45 proc. osób w pierwszej kolejności sprawdza ofertę z lotniska znajdującego się najbliżej miejsca zamieszkania.

Gdzie najczęściej rozpoczniemy swoją podróż?

Najliczniejszą grupą są klienci, którzy rozpoczną podróż z jednego z warszawskich lotnisk (Chopina lub Warszawa-Modlin). Łącznie stanowią nieco ponad 32 proc. Na drugim miejscu znalazły się pod tym względem Katowice (31 proc.). A dalej Wrocław (11 proc.), Gdańsk (9 proc.) i Poznań (9 proc.). Z Warszawy i Katowic turyści najczęściej wybierali Riwierę Turecką, Rodos i Hurghadę, a z Wrocławia Riwierę Turecką, Bodrum i Rodos.

Ile kosztują wakacje za granicą? infografika, 7-najpopularniejsze kierunki lotniska wylotowe

Oferty biur podróży stają się dostępne w miejscu i w czasie, w którym klienci chcą podróżować. Dzięki rosnącej siatce połączeń z lotnisk lokalnych, coraz więcej osób do tej pory niekorzystających z usług turystyki zorganizowanej, czy wręcz niewyjeżdżających za granicę, będzie przekonywać się do takich wczasów.

Źródło: Wakacje.pl