HR w zmianie – relacja z najpopularniejszego wydarzenia branżowego 2022. Rzeczywistość wokół nas zmienia się diametralnie. Nowe technologie dominują w każdym obszarze życia, jesteśmy świadkami zmian społecznych i demograficznych. Zmieniają się także nasze oczekiwania pod kątem jakości i sposobów pracy. Na czym w najbliższym czasie branża HR będzie skupiała swoją uwagę? Najgorętsze trendy i rozwiązania HRM przedstawili wybitni praktycy branżowi na konferencji HR w zmianie.

W dniach 9–10 czerwca 2022 r. w hotelu Arche Hotel Krakowska w Warszawie odbyła się konferencja HR w zmianie organizowana przez Infor i magazyn HR Personel i Zarządzanie. Kolejna już edycja najpopularniejszego wydarzenia branżowego przyciągnęła znane osobistości i żądnych wiedzy uczestników. Znakomici praktycy i inspiratorzy przez dwa dni dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami. Na scenie pojawili się dobrze znani szerokiej publiczności prelegenci, m.in.: Nikolay Kirov – trener, doradca, mówca inspiracyjny, partner członek zarządu, Kirov Strategic Negotiators, Monika Kantowicz-Gdańska, Ekspert strategicznego HR, MKG Consulting czy Monika Maćkiewicz, Kierownik ds. HR, Hortex Sp. z o.o.

Z prelekcjami wystąpili także inni wybitni eksperci, m.in.: Bogna Fridrich, HR Director, GFL, Green Holding, Renata Steckiewicz, Menedżer ds. kultury organizacyjnej, Orange Polska, Łukasz Heinowski, Dyrektor Biura Zarządzania Jakością w ERGO Hestii i Magdalena Ozdowska, Menedżer Projektu Certyfikacji Sieci Agencyjnej w ERGO Hestii. Ponadto Anika Osmólska, People and Culture Manager, TRAFFIT, Marta Tomaszewska, People & Culture Manager, PRIMARK, Michał Płaczkiewicz, Dyrektor Działu Personalnego, Unum Życie TUiR SA.

Tegoroczna konferencja HR w zmianie była dla nas nie lada wyzwaniem – głównie z uwagi na mnogość tematów, które chcieliśmy poruszyć. Skupiliśmy się w dużej mierze na różnorodności, inkluzywności, komunikacji oraz EB. Nasi znakomici eksperci zapewnili nie tylko najwyższą jakość merytoryczną, ale przede wszystkim, wspólnie z uczestnikami, po raz kolejny stworzyliśmy genialną atmosferę sprzyjającą wymianie doświadczeń i nawiązaniu relacji! – podsumowuje konferencję Rafał Szary, menedżer wydarzenia HR w zmianie.

Autentyczne przywództwo – dlaczego prawdziwi liderzy są dziś na wagę złota?

Wytyczanie nowych kierunków działania, inspirowanie i służenie radą – to tylko niektóre z zadań współczesnego lidera, kierownika, menedżera lub dyrektora. Osoba taka musi wykazywać się odwagą, wzbudzać zaufanie, zarażać swoją pasją, działać z zaangażowaniem i cechować się ambicją. O tym, co wyróżnia autentycznego lidera, opowiadała Renata Steckiewicz, Menedżer ds. kultury organizacyjnej, Orange Polska. Prelegentka na przykładzie strategii Orange Polska dzieliła się wiedzą, jak funkcjonuje współczesny lider i jak dba o zespół. Ponadto jak wzmacnia silne strony pracowników i pielęgnuje talenty zespołu.

HR w zmianie – relacja z najpopularniejszego wydarzenia branżowego 2022 - kobieta stoi z mikrofonem w reku.
HR w zmianie – relacja z najpopularniejszego wydarzenia branżowego 2022

Inkluzywność i różnorodność na rynku pracy

Istnieje wiele cech, którymi mogą różnić się osoby zatrudnione w firmie. Płeć jest tylko jedną z nich obok np. wieku, narodowości, stopnia sprawności fizycznej czy wyznania. Niektórzy pracodawcy upatrują w tych różnicach źródła problemów firmy. Prelegentka konferencji HR w zmianie Monika Maćkiewicz przedstawiał największe wyzwania stojące przed działami HR w zarządzaniu różnorodnością. Szczególnie podkreślając, że umiejętne zarządzanie niejednorodnym zespołem może przynieść firmie szereg korzyści. Przede wszystkim mnogość doświadczeń i punktów widzenia pracowników sprzyja kreowaniu rozwiązań niestandardowych, innowacyjnych. Ponadto prowadzi do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Monika Maćkiewicz, Kierownik ds. HR, Hortex Sp. z o.o. zaprezentowała także sposób komunikacji i rekrutacji pracowników z pokolenia Z, które burzy dotychczasowe wypracowane schematy postępowań.

HR w zmianie – relacja z najpopularniejszego wydarzenia branżowego 2022 - kobieta stoi na środku sali.
HR w zmianie – relacja z najpopularniejszego wydarzenia branżowego 2022

Wyzwania HR w innych krajach europejskich: Bułgaria i Niemcy

W nowoczesnej formule konferencji HR w zmianie nie zabrakło także prelekcji online. Prelegentki w wystąpieniach na temat INTERNATIONAL INSIGHTS – spójrzmy z szerszej perspektywy perspektywy przedstawiły wyzwania jaki stoją przed działami HR w europejskich krajach. Zaproszone ekspertki, Gergana Georgieva, PR, CSR & Internal Communications Manager, Management Financial Group i Aga Giec, HR Director, Central Europe, The Qt Company GmbH, przedstawiły swoje doświadczenia w zakresie zarządzania działem HR. Ponadto w zakresie wyzwań dotyczących oczekiwań pracowników i rozwoju liderów. Obie panie nawiązały także do nowych form współpracy na linii biznes-HR w tak zmiennym obecnie otoczeniu.

HR w zmianie – inspirujące panele dyskusyjne

Podczas konferencji HR w zmianie odbyły się także dwa panele dyskusyjne. Pierwszy panel dotyczył tematu Przyszłość zaczyna się dziś. Jak zbudować strategię rozwoju liderów, aby pracownicy za nimi podążali. W dyskusji udział wzięły trzy Moniki: Monika Kantowicz-Gdańska, Ekspert strategicznego HR, MKG Consulting,Monika Pakulska, Director of HR and Operations, White & Case i Monika Maćkiewicz, Kierownik ds. HR, Hortex Sp. z o.o. Moderator: Piotr Sierociński, Doradca HR, Business Owner, (ceHR) centrum ekspertyzy HR.

HR w zmianie – relacja z najpopularniejszego wydarzenia branżowego 2022 - trzy kobiety i jeden mężczyzna siedzą na krzesłach na środku sali.

EB z innej perspektywy. Jak wykorzystać strategię employer brandingu do budowania kultury organizacyjnej, relacji z pracownikami i idealnego customer experience? Jak budować i wykorzystać EB w obecnej sytuacji? – to tematyka drugiego panelu dyskusyjnego.
Ekspertki, na czele z Barbarą Zych, CEO, EB Institute; Magdaleną Brzus, HR Manager, Ulą Zając-Pałdyna, CEO w let’s HR, Blogger HR na obcasach i Katarzyną Czajką, Menedżer ds. Procesów HR i Komunikacji w DHL Parcel, chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami nt. employer brandingu. Ponadto wskazówkami, jak wygrać bitwę rekrutacyjną i przyciągnąć najlepsze talenty do firmy.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_34611-768x1024.jpg

Konferencja odbyła się w modelu hybrydowym: stacjonarnie i online. Patronat branżowy nad wydarzeniem objęli: Dziennik Gazeta Prawna i BiznesTuba.pl. Partnerzy: Orange Polska, Spek Manpower World, Ergo Hestia. Konferencję prowadził Rafał Szary, menedżer wydarzenia HR w zmianie.