Hale magazynowe – jakie zmiany wymuszają nowe potrzeby inwestorów? Budownictwo przemysłowe przeżywa w ostatnich dwóch latach prawdziwy boom. Za sprawą dynamicznie rozwijającego się rynku e-commerce oraz przerwanych przez pandemię łańcuchów dostaw, nowe przestrzenie chcą budować zarówno firmy handlowe, korzystające z internetowych kanałów sprzedaży, jak i produkcyjne. Przed generalnymi wykonawcami hal magazynowych stoją więc duże szanse rozwoju. Ponadto duże wyzwania – muszą zmagać się z rosnącymi cenami materiałów budowlanych, ich ograniczonym dostępem oraz presją czasową wywieraną przez zleceniodawców. Jak rynek i podejście inwestorów zmieniają wymagania dotyczące budownictwa magazynowego?

Tempo prac budowlanych, jakiego nie było

Ogromny popyt na przestrzeń magazynową sprawia, że generalni wykonawcy czują dużą presję czasową ze strony inwestorów oraz deweloperów, którym zależy na jak najszybszym dostępie do nowych zasobów. Z drugiej jednak strony, szybkie tempo realizacji może odpowiadać także samym wykonawcom. Dlaczego? Chodzi o ceny materiałów budowlanych, które potrafią znacząco rosnąć na przestrzeni kilku tygodni, a nawet dni. Zatem dokonywanie wcześniejszych zamówień i zakupów to komfort posiadania materiału do realizacji inwestycji. Ponadto również możliwość utrzymania zakontraktowanych cen.

Kupowanie materiałów „na zapas” nie jest takie proste

Po pierwsze, część z nich musi być wykonana przez dostawców zgodnie z indywidualnym projektem wykonawczym. Po drugie, takie podejście angażuje duże środki finansowe – co dla wielu firm może być barierą nie do przejścia. Do tego przechowywanie materiałów samo w sobie generuje dodatkowe koszty. Trzeba mieć też na uwadze fakt, że zakupy dokonywane z wyprzedzeniem w tak zmiennej sytuacji rynkowej, w jakiej się znajdujemy, są wysoce ryzykowne. I wreszcie, w ostatnim roku wielu podstawowych materiałów i surowców takich jak wełna mineralna, styropian, cement czy stal po prostu brakowało. Zapasy zwyczajnie nie były możliwe.

Hale magazynowe - jakie zmiany wymuszają nowe potrzeby inwestorów? - hala magazynowa w odcieniach szarości.
Hale magazynowe – jakie zmiany wymuszają nowe potrzeby inwestorów?

Dlatego firmy, które chcą budować szybko muszą pielęgnować swoje relacje z dostawcami. I to takimi, którzy nie tylko dostarczą towar w terminie, ale oferują także innowacyjne rozwiązania systemowe. Dzięki nim sam proces budowy znacznie się skróci, a przyszły użytkownik czy najemca hali będzie mógł czerpać dodatkowe korzyści z ich zastosowania. Mogą to być na przykład kompleksowe rozwiązania do budowy dachów albo ścian zewnętrznych budynku.

Hale magazynowe – inwestorzy stawiają na ekologiczne budynki

Nowoczesne firmy zwiększające swoją przestrzeń magazynową nie mogą dziś funkcjonować w oderwaniu od ekologii. Z jednej strony nie pozwala im na to prawo budowlane, które nakłada na powstające budynki szereg wymagań dotyczących ich energochłonności. Z drugiej natomiast – konsumenci, oczekujący od nich dbałości o środowisko naturalne na każdym etapie tworzenia produktu.

Walka o jak najmniejszą emisję CO2 rozpoczyna się już na etapie projektowania i budowy obiektów magazynowych, do których wybiera się wysoce energooszczędne materiały. Zgodnie z podstawową zasadą zrównoważonego budownictwa, w pierwszej kolejności ogranicza się zużycie energii poprzez zapobieganie jej marnotrawieniu. Służą temu odpowiednie materiały do wznoszenia i izolacji przegród zewnętrznych.

Większe zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową idzie w parze z rosnącą świadomością inwestorów w kwestii wykorzystania w procesie budowy rozwiązań ograniczających ślad węglowy. Przekłada się to też na konkretne liczby. Z danych Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC wynika, że w okresie 3 lat (od marca 2018 do marca 2021 roku) liczba certyfikowanych budynków przemysłowych zwiększyła się niemal czterokrotnie. Z 58 do 227, przy czym w okresie od marca 2020 r. do marca 2021 r. przybyło aż 86 takich obiektów. Większość z nich certyfikowana jest w systemie BREEAM (192), certyfikat LEED przyznano 22 obiektom, a DGNB – 13. Biorąc pod uwagę udział certyfikowanych obiektów magazynowanych w stosunku do całkowitej podaży, na koniec badanego okresu wyniósł on 28%.

Troska o środowisko w parze z dbałością o pracownika

Wiele innowacyjnych rozwiązań zrównoważonego budownictwa, obok ograniczenia zużycia energii i kosztów utrzymania budynku, pozytywnie wpływa także na dobrostan pracowników zatrudnionych w obiektach przemysłowych. A to zupełnie nowe podejście pracodawców do organizacji wydajnych i komfortowych miejsc pracy w logistyce magazynowej.

Hale magazynowe – jakie rozwiązania odgrywają tu kluczową rolę?

Pierwszą z nich stanowią rozwiązania zapewniające pracownikom komfort świetlny. Ten, rozumiany jest jako zagwarantowanie dostępu do światła naturalnego, najzdrowszego dla ludzkiego oka. Ponadto również optymalne doświetlenie stanowisk roboczych sztucznym oświetleniem, co ma istotne przełożenie także na bezpieczeństwo pracy.

Drugą, rozwiązania które zagwarantują osobom przebywającym w hali komfort cieplny oraz odpowiednią jakość powietrza – czyli jego filtrację poprzez zaawansowane systemy wentylacji i klimatyzacji. W pandemii czynnik ten jeszcze zyskał na znaczeniu. Ale mówiąc o dobrostanie, nie możemy zapominać o właściwej akustyce budynków. Rozwiązania z tej grupy odnoszą się do osób przebywających w hali magazynowej czy produkcyjnej. Ponadto także do mieszkańców terenów położonych w jej bliskim sąsiedztwie.

Obiekty magazynowe wpisane w przestrzeń miejską

Jednym z nowych trendów obserwowanych w branży magazynowej jest powstawanie małych magazynów miejskich blisko dużych aglomeracji. Potrzeba tworzenia tak zlokalizowanych obiektów wynika bezpośrednio z dynamicznego rozwoju rynku e-commerce. W dużym stopniu wyszła od firm kurierskich oraz operatorów logistycznych sieci automatów paczkowych. Magazyny typu Small Business Unit gwarantują im większą efektywność działań logistycznych – tzw. logistyka „ostatniej mili”. Ponadto szybsze dostawy towarów do finalnych odbiorców. Ale takim rozwiązaniem są też zainteresowani najemcy oraz inwestorzy, którzy – obok powierzchni magazynowej – potrzebują także nowoczesnej i reprezentacyjnej przestrzeni biurowej. A małe magazyny miejskie świetnie odpowiadają na ich potrzeby.

Budowa nowych magazynów w dużych aglomeracjach wiąże się jednak z szeregiem wymagań, jakie muszą spełniać, by być w zgodzie z przepisami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego. Ponadto wizualnie wpisywać się w tkankę miejską. Magazyny typu Small Business Unit coraz częściej swoim wyglądem przypominają biurowce zlokalizowane w centrach miast. Wyróżniają się wielkoformatowymi przeszkleniami, ale i ciekawą elewacją.

Źródło: Commercecon