Kara dla Biedronki – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznał racje UOKiK. Potwierdził, że spółka Jeronimo Martins Polska stosowała praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów dotyczące mylących cen na sklepowych półkach. Firma ma do zapłaty 115 mln zł kary.

Sąd przyznał rację Prezesowi UOKiK stwierdzając, że Biedronka stosowała nieuczciwą praktykę rynkową. Dopuściła się uwidaczniania niższej ceny przy produkcie na półce niż zakodowana w kasie. Różnice w cenach wynosiły nawet po kilka złotych za jeden produkt. Ponadto spółka naruszyła obowiązek informacyjny poprzez brak ceny przy każdym produkcie. W efekcie klienci przez długi czas płacili najczęściej więcej niż wynikało to z cen na sklepowych półkach. Ponadto nie zawsze mieli tego świadomość. Z ustaleń Urzędu wynika, że praktyka trwa co najmniej od 2016 r.

kara dla Biedronki jest gigantyczna. Spółka za nieuczciwe praktyki ma zapłacić 115 mln zł. Decyzja sądu nie jest prawomocna i spółka może się od niej odwołać.

Źródło: UOKiK

Przeczytaj także: Gdzie żyje się najlepiej? – ranking „The Economist”

Gdzie żyje się najlepiej? – ranking „The Economist”. „The Economist” opublikował ranking miast najlepszych i najgorszych do życia. W Europie na podium znalazły się Wiedeń, Kopenhaga i Zurych. Warszawa uzyskała w tym roku 73,6 punktów na 100 możliwych, co oznacza, że jest na szarym końcu listy.

Economist Intelligence Unit opublikował listę 172 miast z całego świata, które są najbardziej i najmniej przyjazne do życia. Miasta oceniano pod względem kultury, środowiska, stabilności, opieki zdrowotnej, edukacji i infrastruktury.

Gdzie żyje się najlepiej?

Z miast europejskich pierwsze miejsce na podium zajmuje Wiedeń, i to już trzeci raz z rzędu w ciągu pięciu lat. Na drugim jest stolica Danii — Kopenhaga, a na trzecim Zurych. Warszawa uzyskała w tym roku 73,6 punktów na 100 możliwych, wśród 38 uwzględnionych miast europejskich (wliczając w to Stambuł i Baku). Co oznacza, że bliżej jej jest do końca listy. Nieznacznie tylko wyprzedza Moskwę (71,4 pkt), Petersburg (68,6 pkt) i Sofię (68,2 pkt).